Od palca do tjemena: Vodič kroz tijelo novorođenčeta
Foto: Shutterstock
NOVOROĐENČE nas, kada dođe na svijet, potpuno opčini i fascinira. Donosimo vam kratak vodič kroz tijelo novorođenih beba i nekoliko informacija o njemu koje možda niste znali.
Udovi
Većina novorođene djece voli držati ruke i noge priljubljenima uz tijelo. To im daje osjećaj sigurnosti koji su imali u majčinom trbuhu. Ako ih želite utješiti i umiriti prije spavanja, nježno ih zamotajte tako da im udovi budu uz tijelo.
Kosa
Neka se djeca rađaju ćelava, a neka imaju zavidnu frizuru. Prva će kosa vjerojatno otpasti u prva četiri tjedna, ali će istovremeno početi rasti nova. Čvršća kosa slična onoj koju imamo u odrasloj dobi počet će rasti tek sa šest mjeseci, ponekad u potpuno drugoj boji od one s kojom se dijete rodilo.
Pupak
Ožiljak od pupčane vrpce obično otpadne tjedan, najkasnije dva nakon rođenja. Za to vrijeme trebate dijete pažljivo kupati i čistiti ga samo vodom, bez sapuna, antiseptika i slično.
Pelensko područje
Brzo nakon rođenja postat ćete stručnjaci za mijenjanje pelena, a jedan od glavnih ciljeva je izbjeći pelenski osip. Iako ga nekada nećete moći izbjeći, možete smanjiti vjerojatne pojave i širenja čestim mijenjanjem pelena, tj. čim osjetite da je dijete izvršilo nuždu.
Genitalije i djevojčica i dječaka mogu izgledati pomalo natečeno nakon rođenja, što je rezultat hormona kojima su bebe izložene u majčinom trbuhu. Splasnut će za najviše dva tjedna.
Kakica
Novorođene bebe obično izvršavaju veliku nuždu više puta dnevno, a to ovisi, među ostalim, i o tome hrane li se adaptiranim ili majčinim mlijekom. Ako se hrane majčinim mlijekom, izmet obično slatkasto miriši te je mekaniji i boje senfa, dok nakon adaptiranog mlijeka možete očekivati tvrđu stolicu koja može varirati od žućkaste do smeđe boje.
Glava
Bebe ne mogu samostalno držati glavu jer nemaju dovoljno razvijene mišiće pa im je treba pridržavati. Do šestog mjeseca života obično mogu čvrsto i bez napora držati glavu kao i odrasli.
Lubanja novorođenčeta nije potpuno formirana, već ima otvor točno iznad čela koji se naziva fontanela. Počinje se zatvarati od šesnaestog tjedna te se zatvori obično do prve godine života, ali kod rijetkih to potraje i do trećeg rođendana.
Oči
Većina djeca bijele rase rađa se s plavo-sivkastim očima. Međutim, kod većine će se boja očiju promijeniti i potamniti. Ako je dijete rođeno sa smeđim očima, vrlo je mala vjerojatnost da će posvijetliti.
Bebe nakon rođenja vide bliže stvari, ali ih ne mogu fokusirati i slika im je pomalo mutna. Može vam se činiti da im oči bježe u različitim smjerovima ili u križ, ali to je normalno tijekom prvih nekoliko mjeseci.
Tjemenica
Tjemenica je nakupina bjelkastih naslaga na koži glave djeteta. Pojavljuje se u prvim tjednima života, nije zarazna i nestaje obično oko trećeg mjeseca, najdulje do godine dana. Najbolje je djetetovu glavu prije kupanja namazati maslinovim, bademovim ili sezamovim uljem te ostaviti da djeluje oko pola sata i nakon toga je dobro isprati šamponom i trljajući ručnikom lagano osušiti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati