Četiri znaka da ste previše emocionalno vezani za svoje odraslo dijete
BRIGA za dobrobit djeteta prirodna je i razumljiva, no pretjerano uplitanje u život odraslog djeteta može imati negativne posljedice kako za nas, tako i za naše dijete.
Ako se često brinemo, preuzimamo kontrolu ili svoje potrebe stavljamo iza njihovih, možda je vrijeme za preispitivanje granica. Psiholog i savjetnik za roditelje, Jeffrey Bernstein, za Psychology Today istaknuo je četiri znaka prevelike emocionalne povezanosti i savjete kako to promijeniti.
1. Osjećate odgovornost za njihovu sreću
Ako se osjećate kao "spasitelj" svog djeteta, primjerice, stalno brinete za njihove probleme i preuzimate odgovornost za njihovu sreću, stvarate nezdravu ovisnost. To sprječava dijete u razvoju samostalnosti i iscrpljuje vas. Pustite ih da preuzmu odgovornost za svoje izazove i nudite podršku bez preuzimanja kontrole.
2. Previše se uključujete u njihove odnose
Pretjerano uplitanje u romantične veze ili prijateljstva vašeg odraslog djeteta, poput kritiziranja partnera ili davanja neželjenih savjeta, može narušiti njihov osjećaj samopouzdanja i povjerenje u vlastite odluke. Vjerujte njihovoj prosudbi i izbjegavajte kontroliranje, savjetuje Bernstein. Umjesto savjeta, postavljajte pitanja poput: "Kako te tvoj partner podržava?" ili "Što misliš da je najbolji način za rješavanje situacije?" Tako ćete potaknuti njihovo razmišljanje bez uplitanja.
3. Stalno se brinete za njihovu budućnost
Brinuti o budućnosti djeteta prirodno je, no pretjerana zabrinutost može narušiti granice između vašeg života i njihova. Pretjerana briga stvara emocionalnu ovisnost i pritisak za vaše dijete, umjesto da potiče neovisnost, ističe Bernstein. Podsjetite se da je vaše dijete odrasla osoba sposobna nositi se sa svojim izazovima. Fokusirajte se na podršku i pohvalite njihov napredak, ma koliko malen bio, umjesto da se brinete o svakoj pojedinosti.
4. Zanemarujete vlastito dobro
Ako stalno stavljate potrebe djeteta ispred svojih, riskirate vlastitu dobrobit. Zanemarivanje sebe ne samo da narušava vaše zdravlje, već postavlja i loš primjer djetetu, objašnjava Bernstein. Postavite jasne granice i odvojite vrijeme za sebe. Umjesto da stalno budete dostupni, odredite konkretne termine za razgovore i posvetite se svojim hobijima, prijateljima i osobnom razvoju. Zdravi odnosi cvjetaju kada obje strane imaju prostora za rast, savjetuje Bernstein.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati