Hormonalni poremećaji kod djece nisu nimalo bezazleni. Evo kako ih prepoznati
![Hormonalni poremećaji kod djece nisu nimalo bezazleni. Evo kako ih prepoznati](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/e4ed3695-83b3-4ec7-b3fb-e29bdfd073e9.jpg?width=765&height=402)
KADA ljudi razmišljaju o hormonima, u većini slučajeva najčešće misle na muške i ženske hormone testosteron i estrogen. Međutim djeca jednako kao i odrasli proizvode mnoge druge vrste hormona koji utječu na gotovo svaki aspekt njihovog fizičkog, ali i mentalnog zdravlja.
Kako objašnjavaju pedijatri, glavni zadatak hormona je signalizirati stanicama i dijelovima tijela da rade određene stvari. Ti hormoni putuju do drugih stanica i pomažu u kontroli ili koordiniranju mnogih tjelesnih procesa poput regulacije raspoloženja, rasta, razvoja, funkcije tkiva, metabolizma, kao i reproduktivnih procesa.
No kako prepoznati hormonalne probleme kod djeteta? U slučaju da hormoni ne rade kako bi trebali, odnosno ne otpuštaju se pravilno ili se proizvode u prekomjernoj količini, mogu se pojaviti određeni simptomi kao što su:
- pretilost
- zastoj u rastu
- slabost mišića
- lako stvaranje modrica na koži
- akne
- visoki krvni tlak
- nagle promjene raspoloženja
- sklonost depresiji.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati