Izbacimo mobitele iz djetinjstva naše djece! Evo zašto…
ZNATE LI da jedno od troje djece zna koristiti mobilni telefon ili tablet prije nego nauči prve riječi?!
Začuđuje li vas to?
Doista. Izgleda nevjerojatno da djeca stara 2 godine znaju kako se koristiti mobilnim telefonom ili tabletom. No, je li to stvarno dobro da su svi ti “touch screen“ uređaji toliko prisutni i rašireni među odrastanjima mlađih generacija?
Stručnjaci tvrde da djeca trebaju imati ograničen pristup uređajima. Na primjer, djeca mlađa od 2 godine ne bi ih trebala nikada koristiti, oni stariji od 3-5 godina, bi trebalo biti dopušteno da ih koriste pola sata dnevno, dok djeca od 6-18 godina - sat vremena dnevno. To je zato što tehnologija “zlostavlja” djecu 4-5 puta više nego što je normalno, a to može dovesti do ozbiljnih posljedica u razvoju.
Skupili smo neke činjenice, pogledajte što smo otkrili:
Odgođen razvoj
Od rođenja do druge godine života djetetova veličina mozga se utrostruči i kontinuirano, velikom brzinom se razvija do 21 godine. Dječji mozak raste brzim tempom, a ako to nije stimulirana od strane okoline kao što bi to trebalo biti, jer pretjerano izlaganje tehnologiji, poput mobitela, TV-a, kompjutera, interneta, kod djece se može razviti deficit pažnje, poremećaj učenja. Korištenje tehnologije usporava kretanje djeteta, a rezultat je odgođen razvoj, što negativno utječe na njihovu pismenost i akademski uspjeh. Djeci mlađoj od 12 godina bi trebalo zabraniti korištenje ručne tehnologije više od sat vremena na dan.
Korištenje tehnologije lišava dijete od pokretne i fizičke aktivnosti, što dovodi do pretilosti.
75% djece se koristi kompjuterom u sobi, zbog čega kasnije odlaze na spavanje te kraće spavaju nego bi trebali, što utječe na njihove ocjene.
Mentalni poremećaj i agresivnost
Pretjerana upotreba tehnologije je razlog problematičnog ponašanja, psihoze, bipolarnog poremećaja, deficita pažnje, tjeskoba i dječje depresije. Agresivnost kod djece je uzrokovana nasilnim medijima, fizičkog i seksualnog sadržaja te nasilnih video igara u kojima su prikazana ubojstva i mučenja. Djetetov mozak „napadnut“ takvim sadržajima razvija deficit pažnje, smanjena je koncentracija i pamćenje, što utječe na sposobnost djece da uče.
Zračenja
Mobiteli su klasificirani kao mogući karcinogeni (kategorija 2B rizika) od strane svjetske zdravstvene organizacije i zato mogu biti vrlo opasni za mozak u razvoju djeteta. Djeca su osjetljivija od odraslih osoba jer njihov mozak i imunološki sustav je u tijeku razvoja, iz tog razloga rizik za odraslu osobu i dijece nije isti.
Djeca su naša budućnost... Vodite ih u parkove, kazališta, družite se…
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati