Kako prepoznati ima li dijete probleme sa sluhom (ili vas samo namjerno ne čuje)
Foto: 123rf
MOJE dijete sigurno ima probleme sa sluhom - ne čuje ništa što mu se kaže! Je li vam poznata ta panika, jeste li se ikada zapitali tako nešto? Posebno ako je vaše dijete još malo pa vam ni ne može reći da ga nešto muči, da ne čuje dobro - ili da čuje lošije nego prije. To je nešto što bi roditelji trebali znati prepoznati sami, ali kako, ako vam se ponekad čini da vas dijete jednostavno namjerno ne čuje.
No, sluh je iznimno važan i zato ne treba ignorirati ova pitanje, posebno stoga što do oštećenja sluha može doći na toliko načina. Čak i ako niste svjesni nijednog. A kako je sluh iznimno važan, važno je i znati od kud najčešće stižu problemi sa sluhom i od čega se sluh može oštetiti.
Što uzrokuje probleme sa sluhom?
- Prenatalno stanje - manje je poznato no na sluh bebe može utjecati majčino stanje prilikom trudnoće, odnosno - gestacijski dijabetes i preeklampsija
- Genetske predispozicije - ako u obitelji postoji netko tko je rođen gluh ili s većim problemima sa sluhom, poprilične su šanse da se genetika ponovi i u sljedećim naraštajima.
- Ranije rođenje - jer se unutarnje uho možda nije uspjelo razviti kako treba
- Upala srednjeg uha (Otitis media) koja je kod djece relativno česta, ne ostavlja posljedice osim u slučaju ako se učestalo ponavljaju. U tom slučaju valja pripaziti i redovno provjeravati sluh vašeg djeteta.
- Ozljede glave - vjerovali li ili ne - ali sluh može biti "načet" i prilikom ozljede glave, ali ipak - ne trebate odmah djeci kupovati kacigu, jer ozljeda ipak mora biti puno teža od običnog udarca.
- Virusne infekcije - posebno one koje mogu utjecati na mozak poput meningitisa. No, čak i vodene kozice i gripa mogu katkad biti uzrok slabljenja sluha.
- Glasni zvukovi - ne samo oni kojima je dijete izloženo dulje vrijeme jer ponekad čak i kratak, oštar glasan zvuk (pucanj) može utjecati na gubitak sluha.
Kako prepoznati gubitak sluha?
Osim uzroka, valja znati i na koje sve simptome trebate obratiti pažnju ne biste li na vrijeme mogli primijetiti neku promjenu u njihovom sluhu. Zato je važno odmah shvatiti je li ignoriranje vašeg djeteta opravdano ili ne - jer ako dijete nekada čuje, a nekada ne - to definitivno nije onda razlog za brigu, Barem ne s medicinske strane. No ako:
- Dijete stalno traži glasnije crtiće
- Priča glasnije nego inače ili glasnije od drugih (a nije takvo prije bilo)
- Ne reagira na vaš šapat
- Stalno ponavlja da im ponovite
- Koncentrirano vas gleda dok mu pričate i prati vaše usnice i mimike lica
- Ne može izgovoriti rečenice od dvije i više riječi (manja djeca)
- Uvijek vam okreće jedno uho dok im pričate
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati