Znate li što kolege bez djece misle o vama radnim mamama
Foto: 123rf
NEKADA ste i vi bili na njihovom mjestu. Bile ste radne kolegice koje nisu razumjele mame koje s posla žure na svoj drugi "posao, niste se zamarale potrebama radnih mama, možda niste ni razmišljale o tome koliko se razlikujete, možda ste imale negativan stav prema njima jer su stalno tražile slobodne dane, a vama ostavljale svoje nedovršene poslove.
Možda stvarno niste imale baš nikakvo mišljenje o njima, iako, teško da niste, jer, sada kada ste i sami radna mama vjerojatno uočavate prilične razlike između vaših radnih navika sada i onda.
>>>Kako izgleda radni dan (pre)zaposlene mame<<<
Zato nije čudno da i vaši kolege i kolegice koji još uvijek nemaju dijete, imaju neki određeni stav o vama - ponekad malo iskrivljen stav o vašim mogućnostima, jer jelte imate dijete pa se ne možete skoncentrirati na posao. Ili pak misle da imate određene protekcije od strane nadređenih i radi toga su kivni, jer jelte - zar je za posao važno ima li tko dijete ili ne? Zar ne biste svi trebali biti isti?
Jer oni najčešće misle ovo:
1. Zašto ona ima pravo na fleksibilno vrijeme - to nije fer!
Ovisno o djelatnosti u kojoj radite i vašem poslodavcu - uvijek je moguće zatražiti i dobiti priliku da imate fleksibilno radno vrijeme. Svaka mama zna da to u globalu ne znači da ćete raditi manje, jer ako već imate priliku dolaziti na posao malo kasnije, odlaziti malo ranije, to zaista ne znači da ćete ujutro duže spavati pa se onda dovući na posao. Kolege/ice koje još nemaju djecu imaju višestruko manje obaveza mimo posla i oni jednostavno ne razumiju da će radne mame nadoknaditi svaku minutu neprovedenu na poslu, i uz to još obaviti sve, baš sve što ih čeka mimo posla. Jer radna mama sada je već naučila da se neki poslovi jednostavno ne mogu ostaviti za sutra i da će uvijek morati naći vremena za sve.
>>>Zgode i nezgode Mame Zmaj: Odbrojavanje počinje<<<
2. Može li ona to, pa ipak ima dijete?!
Ljudi koji se još nisu upoznali s obiteljskim dužnostima unaprijed "znaju" da je to često jako teško pa automatski pretpostavljaju da ta majčinska dužnost jednostavno ne ostavlja dovoljno vremena i volje za posao. I zbog toga ustvari ne mogu biti više u krivu, jer ako je radna mama stekla neku novu vještinu otkako je rodila to je onda definitivno multitasking.
3. Daj si unajmi dadilju!
Ako ste se ikada malo požalile na poslu da ste umorne, da poslije posla opet morate trčati tamo-amo radi svog djeteta, vrlo je vjerojatno da će vam netko bez imalo razmišljanja reći - "Daj si unajmi dadilju!". Kao - logično je da mami nakon posla ne ostane ni trunka energije za dijete pa bi bilo savršeno vratiti se s posla i uživati kao da nikada niste rodile jer vam eto, 13 dadilja, spremačica i kuharica čuvaju dijete i brinu o vašem kućanstvu.
>>>Žene mijenjaju posao radi beba: Ma halo?<<<
4. Blago tebi, opet si doma!
Ovakva bi rečenica u sebi mogla skrivati sarkazam - mahom zapravo i skriva, uz nerazumijevanje, jer kada mama ostane kod kuće s bolesnim djetetom to ne znači da (velika većina) mama koja to može, posao onda ne odrađuje od kuće. Dakle, ne samo da ne uživa u slobodnom danu već brine o bolesnom djetetu i usput radi sve ono što bi trebala raditi na poslu gdje ne samo da neće imati bolesno dijete na brizi, već će biti okružena ljudima koji će u potpunosti shvaćati njenu potrebu da je se ne ometa dok radi.
Ali, jednom će shvatiti i oni. Shvatit da multitasking možda ponekad jest naporan, ali i da je posao kao posao znatno lakši od odgoja djeteta pa veliki broj mama na posao ustvari dolazi malo se "odmoriti" - čak i uživati u svim tim silnim radnim zadacima koje će bez problema obaviti jer radna mama to itekako može.