Potrošila hrpu love jer su je "čudno gledali" u trgovini. Pišu joj da je nasjela
Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
ŠTO biste učinili kada biste u trgovini doživjeli neugodno iskustvo, primjerice, osjetili da vas osoblje osuđuje ili u potpunosti ignorira? Mnogi bi vjerojatno u takvoj situaciji napustili trgovinu praznih ruku, ali tiktokerica Hailey Peters odlučila je reagirati drugačije. Umjesto da ode, odlučila je potrošiti veću svotu novca da bi, kako kaže, dokazala radnicima da su u krivu.
Njezin video, u kojem pokazuje torbu punu luksuzne sportske odjeće kupljene u trgovini Alo Yoga, izazvao je raspravu na društvenim mrežama. Neki su njen postupak protumačili kao impulzivnu reakciju izazvanu nelagodom i frustracijom, dok drugi smatraju da je nasjela na lukavo osmišljenu prodajnu taktiku.
"Upravo sam potrošila hrpu novca jer su me radnici čudno gledali"
U videu s više od 780.000 pregleda Hailey pokazuje torbu marke Alo punu odjeće ovog luksuznog brenda. Prema komentarima ispod videa, takva torba daje se kupcima na poklon ako potroše najmanje 300 eura.
"Upravo sam potrošila hrpu novca u Alo trgovini jer su me radnici čudno gledali, a ja sam htjela dokazati da su u krivu", stoji u tekstu na videu. U opisu je dodala: "Zašto su radnici u Alu tako nepristojni i zašto me gledaju kao da ću opljačkati trgovinu??"
Dok je Hailey "čudne poglede" osoblja protumačila kao osudu i pokušaj da je odvrate od kupnje, neki zaposlenici u maloprodaji koji su joj se javili u komentarima tvrde da se ovakvo ponašanje koristi kao taktika u luksuznim trgovinama. Cilj je, kako kažu komentatori, stvoriti osjećaj nelagode i osuđivanja kako bi kupci potrošili više da bi dokazali svoj status ili značaj.
"To je prodajna strategija"
"To je zapravo prodajna strategija!", "Ovo je zapravo prodajna tehnika - i djeluje", "Pametna marketinška strategija", "Kažem ti kao netko tko je radio u prodaji - nasjela si", pisali su joj pojedinci ispod videa.
Studija Sveučilišta British Columbia, koju je prenio Daily Mail, potvrđuje da ovakve prodajne taktike mogu biti učinkovite. Naime, istraživanje pokazuje da "osoblje s bahatim stavom potiče kupce da potroše više - ali samo ako se radi o luksuznoj robi".
Ipak, ova prodajna taktika ne djeluje na sve kupce. Dok neki priznaju da su se našli u sličnim situacijama i reagirali poput Hailey, drugi su jasno istaknuli da ih ovakav pristup neće natjerati da potroše više, naprotiv - napustit će trgovinu.
"Ne postoji ništa na svijetu što mrzim više od ove 'prodajne strategije'. Moraju shvatiti da činjenica da rade u luksuznoj trgovini ne znači da su iznad drugih", "Doslovno sam otišla iz trgovine čim su mi to napravili", pisali su neki.
"Dogodilo mi se to"
S druge strane, neki kažu da su podlegli taktici. "Koliko sam puta to napravila u Sephori", priznala je jedna pratiteljica. Druga je podijelila svoje iskustvo: "Dogodilo mi se to, ali u Aritzia trgovini. Bila sam jednom, potrošila oko 600 dolara i nikad više neću kročiti u nju. Ovo nije samo nepristojno nego mi se čini potpuno neprofesionalno kad tvrtke ovako treniraju svoje radnike."
Neki korisnici ističu da su imali pozitivna iskustva s osobljem u trgovinama Alo. Pohvalili su ljubaznost i uslužnost radnika, što pokazuje da nisu sva iskustva negativna.
"Prošli put kad sam bila u Alo trgovini, jedna radnica mi je prišla, rekla da imam stvarno lijepu majicu i čak mi je pomogla pronaći pravu veličinu", napisala je jedna korisnica. U komentarima na video javila se i zaposlenica Alo trgovine: "Radim u Alo trgovini i jako sam ljubazna."
Koriste li luksuzne trgovine ovakve strategije?
Bez obzira na to je li potez Hailey Peters rezultat impulzivne reakcije, pogrešnog tumačenja situacije ili zaista promišljene prodajne taktike, njezin slučaj otvorio je raspravu o tome koriste li luksuzne trgovine ovakve strategije kako bi potaknule veću potrošnju.
Dok jedni smatraju da je riječ o emocionalnom odgovoru na neugodno iskustvo, drugi njen potez vide kao dokaz koliko daleko prodajne taktike mogu ići u manipulaciji kupcima. Što vi mislite - radi li se o slučajnosti ili promišljenoj strategiji?
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati