Zbog inflacije sam promijenila način na koji kupujem hranu, uštedim 2500 kn mjesečno
Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji nam se i samima sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili za koje smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
TRENUTNA životna situacija mi je takva da brinem za mjesečnu nabavku prehrambenih i neprehrambenih proizvoda za peteročlanu obitelji. Naime, suprug, dijete i ja čekamo useljenje u naš stan koji je trenutno u izgradnji te privremeno dijelimo kućanstvo s mojim roditeljima. Kako bismo si olakšali proces kupovine i pripreme hrane, u veće nabavke odlazimo dva puta mjesečno. Preko tjedna nabavljamo ono što eventualno nedostaje za doručak ili ručak, a najčešće je to kruh, mlijeko ili jaja.
Imamo određen mjesečni budžet
Kupnju obavljamo u poznatim trgovinama poput Lidla, Kauflanda, Spara, Konzuma te DM-a. Pratimo akcije i najbolje ponude te prije kupovine obavezno napravimo popis proizvoda koje trebamo kupiti. Trudim se da se u nabavci i držimo tog popisa jer inače plan uštede i iznos mjesečnog budžeta leti kroz prozor. Osim trgovina kupnju obavljamo i preko OPG-ova te odlazimo u obližnje mesnice.
Kao što sam spomenula, imamo točno određen zajednički mjesečni budžet koji koristimo za nabavku prehrambenih i neprehrambenih proizvoda za kućanstvo te on iznosi 4500 kuna na mjesečnoj bazi. Da specificiram, mjesečno za meso izdvajamo oko 700 kuna, za dvije veće mjesečne nabavke izdvajamo oko 2800 kuna (1400 kuna po nabavci) te na voće/povrće mjesečno potrošimo oko 700 kuna.
Koristimo mobilne aplikacije i listamo aktualne kataloge
Iznos koji nam ostane ostavimo za zadnji tjedan u mjesecu i to za jednu manju nabavku. Prije većih nabavki odvojim si vremena za popis te uz njega planiram tjedni raspored obroka koji potom magnetom pričvrstim na frižider tako da svi imaju u uvid što će se kuhati koji dan u tjednu. Osim toga obavezno otvorim kataloge ili mobilne aplikacije poput 33% ili Promotheus.
U većim mjesečnim nabavkama kupujemo proizvode poput: toaletnog papira, deterdženta, praška za rublje, smrznutog voća ili povrća, ulja, jaja, napitaka od zobi/soje, jogurta ili kefira, maslaca, brašna, griza, krušnih mrvica, palente, tjestenine, umaka od rajčice, pahuljica, sira, kave, čaja te konzervirane proizvode ili one u staklenkama. Dakle, sve što može stajati barem dva tjedna.
Također, ako vidimo da je nešto na akciji poput toaletnog papira, tjestenine, ulja, konzerviranih proizvoda, praška za rublje ili šampona obavezno uzmemo više komada. Bitno je samo da taj proizvod može stajati i neće se pokvariti.
Ne štedimo na mesu, voću i povrću zbog djeteta
Zbog malog djeteta ne štedimo na kvalitetnom mesu te nešpricanom voću i povrću. Pronašla sam OPG koji ima odlično povrće te uvijek ima jedan dio koji nije tretiran niti šprican pesticidima te onda te proizvode sa sigurnošću poslužujem svom djetetu. Osim toga nudi i dostavu na kućni prag što mi štedi vrijeme, ali i gorivo.
Prije smo često išli u poznatu mesnicu Igomat, ali nakon povećanja cijena mesa sada tamo rjeđe kupujemo te odlazimo i u druge mesnice poput Blagusa i Agrozeline. Dijete mi voli ribu pa joj par puta mjesečno kupimo svježu oradu, oslića ili brancina u ribarnicama na placu ili u Lidl trgovini jer znaju imati svježu ribu.
S obzirom na inflaciju koja je sada sveprisutna te se osjeti povećanje cijena proizvoda, odlučili smo smanjiti naručivanje hrane te u nabavci manje kupujemo slatkiše, grickalice i slične proizvode osim ako nije nekakva akcija. Lidl često zna imati na popustu zdrave grickalice pa si ih tu i tamo priuštimo.
Štedimo, ali se ne odričemo kvalitete
Iznad u članku navela sam kako ne štedimo na mesu te voću i povrću, a ovo su proizvodi na kojima štedimo, ali se ne želimo odreći kvalitete. Zbog toga najčešće kupujemo ili na akciji ili provjerene proizvode trgovačkih robnih marki:
- Tjestenina, proizvodi od rajčice - DM ima odličnu bioliniju i kod njih kupujem tjesteninu, rajčicu u konzervi ili boci, a ako mi nisu usput, svratim u Spar te tamo uzmem njihovu DESPAR pasiranu rajčicu koja često bude na akciji
- Gris, palenta, maslac, jaja iz slobodnog uzgoja - Lidl Okusi zavičaja su odlična, a povoljna robna marka te od njih uzimamo sve navedeno
- Tvrdi i svježi sir te namazi - K plus Mozzarella nam se pokazala kao dostojna zamjena puno skupljih
- Tekući sapuni - Lidl Cien refil tekućeg sapuna nam se pokazao odličnim, a povoljnim
- Vlažne maramice trgovačkih marki - kupujemo Lidl Lupilu ili Konzum Lumpi i zadovoljni smo kvalitetom
- Toaletni papir - kupujemo veća pakiranja provjerenih marki na akcijama
- Ulje - isto kupujemo na akciji više komada, samo pazimo da ne pretjeramo jer ulje ne može stajati predugo
- Smrznuto voće i povrće, kupujemo ili na akciji ili od robnih marki kao što je Kaufland K classic linija smrznutih proizvoda
Ušteda nam je oko 2500 kuna mjesečno
Prije smo znali ići u obližnje trgovine kao i voćarnu te primjerice trošili samo na tjednoj bazi oko 300 kuna za voće i povrće. Sada u kupovinu idemo planski i u veće trgovačke centre koji imaju veliku ponudu i redovne akcije. Prije smo u nabavku išli češće i trošili oko 1000 kuna tjedno.
Također, između 1000 do 2000 kuna smo mjesečno izdvajali na dostavu hrane preko raznih aplikacija, sada smo to srezali na budžet od 500 kuna mjesečno. Naručujemo samo u krajnjoj nuždi i nedostatku vremena za kuhanje obroka kod kuće.
Kupujte i štedite na namirnicama uz ove korake:
- Napravite tjedni plan obroka. Znam da vam se to možda čini naporno, ali se isplati kako financijski tako i vremenski jer izbjegavate stajanje pred frižiderom i mozganje oko toga što ćete taj dan kuhati
- Prema tjednom planu obroka napravite popis namirnica i u kupovini ga se držite
- Prije odlaska u kupovinu provjerite aktualne akcije u katalozima i mobilnim aplikacijama te nemojte zaboraviti poklikati kupone prije odlaska. Volim i koristim sljedeće aplikacije: Lidl, DM, Konzum, Promotheus i 33%
- Ako je nešto na akciji, kupite više komada, ali pazite na rok trajanja
- Isplati se imati loyalty kartice, recimo uz Kaufland loyalty karticu možete dobiti dodatan popust na već snižene artikle, sudjelovati u nagradnim igrama te imate pristup posebnim pogodnostima
- Kupujte proizvode trgovačkih robnih marki, ima odličnih, a povoljnih alternativa skupljih brendova
- Najskuplji proizvodi su najčešće pozicionirani u razini očiju, gledajte niže i više police
- Ako u kupovinu idete s djecom, zamolite ih da vam na blagajni pomognu stavljati proizvode na pokretnu traku te ćete tako smanjiti šansu da požele pokupovati sve slatkiše koji se tamo nalaze
- Koristite kalkulator po potrebi
- Izbjegavajte ići u kupovinu gladni
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati