Arbitražni sudac: Hrvatsku zbog svastike čeka žestoka kazna kao opomena drugima
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Hina
DISCIPLINSKA komisija UEFA-e 23. srpnja donijet će odluku o kazni za HNS u "slučaju svastika". Odluka je trebala biti poznata još prije dva dana, no iz Nyona je nedavno objavljeno da je donošenje odluke odgođeno za tjedan dana.
Podsjetimo, na utakmici protiv Italije na praznom Poljudu na travnjaku je osvanula svastika, a Hrvatska bi zbog toga mogla biti kažnjena oduzimanjem bodova, utakmicama bez gledatelja i novčanom kaznom.
Efekt upozorenja
Lucio Colantuono, poznati odvjetnik u međunarodnom sportu, profesor sportskog prava u Milanu, te sudac i medijator na Sudu za sportsku arbitražu (CAS), smatra kako će biti izrečena žestoka kazna za Hrvatsku zbog učestalih kazni u proteklom razdoblju.
"Prema mom dosadašnjem iskustvu kao suca CAS-a, očekujem jake i učinkovite sankcije koje će imati za cilj ne samo kažnjavanje odgovornih za incident, već i da budu efekt upozorenja za sve klubove i saveze, kao i za mase navijača", rekao je Colantuono za Al Jazeeru.
"Nijedna od sankcija neće izgledati kao nepoštena"
Colantuono smatra i da će BiH biti žestoko kažnjena zbog rasističkog ponašanja svojih navijača na utakmici s Izraelom.
"Međutim, ukoliko se UEFA odluči na neke kazne poput dugih zabrana igranja na nekim terenima ili nešto još žešće, sigurno će doći do mnogih žalbi i polemika. Ipak, moramo svi imati u vidu da nijedna od sankcija, govoreći samo o slučajevima Hrvatske i BiH, neće izgledati kao nepoštena ili disproporcionalna u svjetlu hitnosti UEFA-e i nacionalnih saveza da izbore sigurnost i obrane sportske principe i fair-play, kao i da se izbori s diskriminacijom."
"U borbu protiv rasizma se moraju uključiti društvo, UEFA, država, policija, savezi..."
Što se može napraviti u borbi protiv rasizma, diskriminacije i negativnih trendova u sportu?
Tekst se nastavlja ispod oglasa
"Treba spriječiti takve stvari, a to se može napraviti samo kada društvo postane svjesno što je sve u opasnosti od takvih stvari. Kada bude dostupna prava edukacija, sportska tijela poput UEFA-e moraju izdati vrlo stroga pravila i biti sigurni da se ona provode. Potom države, posljedično, moraju sa svojim državnim savezima pratiti i osigurati sportska borilišta, na učinkovit način i sukladno europskim standardima. Primjer toga je da je UEFA, između ostalog, uvela pravilo da su domaće reprezentacije i klubovi odgovorni za red i sigurnost u i oko stadiona prije, tijekom i nakon utakmica. Dodatno uz to, vlade država trebaju se posvetiti ovoj borbi, zajedno sa sportskim i policijskim vlastima", rekao je Colantuono.
Za kraj je dodao da je vjerojatno težina mogućih sankcija razlog što se o kaznama za Hrvatsku i BiH odlučuje više od mjesec dana nakon odigranih utakmica.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati