Dinamove i Hajdukove škole nema među 20 koje najskuplje prodaju talente
Foto: Guliver Image/Getty Images
NAJVEĆI hrvatski klubovi prije dva tjedna hvalili su se visokim plasmanom na listi klubova koji stvaraju najviše igrača prema kriterijima Međunarodnog centra za sportske studije.
Dinamo i Hajduk naravno nisu "ispred Reala, Porta, Uniteda..."
Dinamo na 4. i Hajduk na 6. mjestu, bili su ispred Reala, Feyenoorda, Porta, Lyona, Uniteda..., što je naravno na Maksimiru i Poljudu prikazano kao dokaz izvrsnosti njihovih inkubatora, odakle se plodovi plasiraju u "31 najjaču europsku ligu".
Ista institucija (CIES) objavila je rezultate novog istraživanja, o najprofitabilnijim omladinskim školama europskih klubova, koji su od srpnja 2012. godine najviše zaradili od prodaje nogometaša starosti između 15 i 21 godine.
Southamptonov inkubator proizveo igrača za 90 milijuna eura
Dinama i Hajduka, odnosno njihovih nogometnih škola, nema na listi 20 klubova čiji omladinski pogoni svojim klubovima priskrbili najviše milijuna od prodaje mladih igrača.
Lille na svojim talentima zaradio više nego Real, Barcelona i Manchester United zajedno!
Real Sociedad drži zadnje mjesto na postolju, ali impresivno je što je tako visoko iako je u "obračunskom razdoblju" prodao samo dva svoja dragulja i to za doslovno cijenu dragog kamenja, jer Illarramendi i Griezmann iz Baskije su otišli put Madrida za ukupno 62.2 milijuna eura.
Borussia se ugurala u Top 5 zahvaljujući prodaji Gotzea
Sevilla je na četvrtom mjestu s 51.5 milijuna eura od prodaje njenih mladića, dok prvu petorku zatvara Borussia Dortmund, koja je kao i andaluzijski klub prodala pet svojih talenata za 43.5 milijuna eura, ali na vrh se probila zahvaljujući Gotzeovoj prodaji u Bayern.
Barca se riješila cijelog naraštaja iz La Masije
Od najvećih europskih klubova, najviše je plasiran Real na 6. mjestu, prva četvrtina ljestvice pobjegla mu je za samo pola milijuna eura nakon što je prodao Callejona, Carvajala, Granera i Moratu za 43 milijuna eura. Slijedi Barcelona, koja se za 38,8 milijuna eura riješila maturanata iz La Masije: Alcantare, Dos Santosa, Fontasa, Krkića i Sanabrije.
Drugi najviše plasirani engleski klub je Manchester United na 13. mjestu, koji je od 2012. za 28.7 milijuna eura prodao pet proizvoda klupske akademije, ali osim Welbecka, svi ostali - Michael Keane, Robbie Brady, Matt James i Josh King - morali su se iz Kazališta snova spustiti u drugu ligu kako bi zaigrali.
Gdje su u ovom plesu milijuna hrvatski klubovi, odnosno njihova zarada od njihove djece?
Posljednji na listi 20 najprofitabilnijih je Freiburg sa zaradom od 20.8 milijuna eura od prodaje proizvoda vlasite omladinske škole, a Dinamo je relativno blizu, ako za releventne uzmemo podatke od Transfermarkta, prema kojima je od srpnja 2012. na domaćim dečkima zaradio 18.45 milijuna eura. Kovačić (11), Jedvaj (5), Murić (250 tisuća eura) i Halilović (2.2) milijuna eura.
Hajduk je od tada na Bilim tićima zaradio 10 milijuna eura: Vukušić (3.7), Radošević (2), Tičinović (135 tisuća), Pašalić (2.5), Andrijašević (750 tisuća), Bradarić (500 tisuća), Milić (500 tisuća).
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati