"Gradnja kampa na Sveticama je privatizacija javnog prostora"
Foto: Index/Montaža
NAJAVLJENI projekt nogometnog centra reprezentacije na Sveticama još je jedna potvrda da se razvoj Zagreba odvija stihijski, a gradnja tog centra za potrebe Hrvatskog nogometnog saveza na mjestu sadašnjeg sportskog centra koji je dostupan svima, de facto je privatizacija javnog prostora, ustvrdila je danas stranka Za Grad.
> Splitski župan zove Šukera: "Što će vam kamp u Zagrebu, ovdje imate idealne uvjete"
> Bandić u ofenzivi: Za Univerzijadu 1.5 milijardi kuna! Gradi Maksimir i rezervoar na Sljemenu
> Šuker o kampu: Ne krademo, samo tražimo ono što nam treba!
"Nedopustivo je da se umjesto urbanista prostornim planiranjem bavi vrh Hrvatskog nogometnog saveza uz podršku aktualne zagrebačke vlasti - jer oni ne razmišljaju o rekreativcima i djeci kojoj će takav potez oduzeti dragocjeni prostor za rekreaciju", ističe u priopćenju supredsjednice te stranke Iva Kvakić.
Po starom običaju, oko pitanja upotrebe javnog prostora uopće se nije povela javna rasprava - susjede, lokalni mjesni odbor i vijeće gradske četvrti, te ostale zainteresirane građane nitko nije ništa pitao. Osim toga, uopće nije jasno koristi li se sporno zemljište temeljem odluke o privremenom korištenju, temeljem ugovora o zakupu ili temeljem ugovora o koncesiji. To predstavlja i politički problem, jer je riječ o javnom dobru u vlasništvu Grada Zagreba i građani imaju pravo znati pod kojim uvjetima i na koji način je stečeno određeno gradsko zemljište, tvrdi stranka Za Grad.
Predlažu da se "umjesto oduzimanja javnog prostora građanima" budući nogometni centar smjesti u ruralni prostor uz neku od lokacija gdje već postoje turistički sadržaji, poput toplica. Takva investicija dala bi zamah gospodarstvu i otvorila radna mjesta u krajevima koji su stradali u ratu ili imaju visoku stopu nezaposlenosti, stoji u nastavku priopćenja:
"Nogometni centri u Europi u pravilu se grade na periferiji većih gradova ili u ruralnom prostoru, radi izbjegavanja nemira urbanog okruženja. Najbolji su primjer nogometni kampovi reprezentacija naših susjeda u BIH, Srbiji i Sloveniji, ali i oni nogometnih supersila - Engleske, Francuske i Italije".
U izrazito centraliziranoj Hrvatskoj koja u europskim okvirima ima najveći disparitet razvijenosti regija bilo bi dobro u krizno doba usmjeriti svaku investiciju u slabije razvijena područja. Na taj način bi se postigao dvostruki učinak - pomoglo bi se slabije razvijenim krajevima, a dragocjeni javni prostor s dugogodišnjom tradicijom ne bi se još jednom oteo građanima Zagreba, navodi u priopćenju stranka Za Grad.
Odgovor HNS -a na istup stranke Za Grad još očekujemo.
Što vi mislite o gradnjii kampa na Sveticama? Odgovoriti možete u anketi s desne strane.