"Olimpijska medalja je financijski teret za vaterpolski savez!"
Foto: Nenad Dugi / Cropix
HRVATSKI vaterpolski savez jučer je održao redovnu izbornu skupštinu na kojoj je jednoglasno odlučeno da će i naredne četiri godine na mjestu predsjednika biti Riječanin Predrag Sloboda.
Ipak, većinu stvari i dalje će koordinirati Perica Bukić, koji će uz funkciju dopredsjednika HVS-a odrađivati i fukciju predsjednika stručnog povjerenstva te voditelja Ureda Saveza.
Prvi cilj bit će pronalazak novca kako bi nagradili igrače i stručni stožer za zlatno odličje na Olimpijskim igrama. Budući je godišnji proračun saveza oko 8 milijuna kuna, od čega otprilike 3,5 milijuna pokriva Hrvatski olimpijski odbor, neće biti nimalo lako doći do sredstava.
"Nažalost, ja sam najavio, a sada mogu i potvrditi da će i ovo olimpijsko zlato nama u savezu biti jedan popriličan financijski teret. Naravno da je naše zadovoljstvo ogromno i mi ovo što radimo, radimo upravo sa željom i ljubavlju i ciljem osvajanja medalje. S te strane, nitko sretniji od nas, ali također, naravno da ostaje jedna konstatacija koja je neugodna za nas, da evo, nakon europskog zlata smo nekih godinu i pol dana krpali taj uspjeh, u odnosu na povećane izdatke u odnosu na nagrade igračima. Ista stvar je i sada nakon olimpijskog zlata i možda bi trebalo razmisliti na razinama i Ministarstva sporta i Hrvatskog olimpijskog odbora da se dodatno nađu sredstva koja bi približila nagrade igračima za ovako velike domete u odnosu na naše konkurente, prije svih, Mađarsku, Italiju, Srbiju i Crnu Goru", napominje Bukić.
Sve medalje koje su naši vaterpolisti osvojili posljednjih godina HVS-u nisu donijeli niti jednog novog sponzora, pa ispada da je blagajna Saveza punija kada reprezentacija ima slabije rezultate. Tada naime, u HVS-u barem ne trebaju izdvajati novac za premije.
"Nije manje nego jednako, ali su troškovi veći. Nećemo mi dobiti i manje, da se ne bi krivo shvatilo, mi ćemo dobiti ono što moramo dobiti, ali niti kune više od toga, a trošak je bitno veći. Medalja je minus na računu i to je ono što, mislim da je neprihvatljivo. Ne medalja, nego zlatna olimpijska medalja, što nije baš svakodnevnica i ne događa se često, isto tako naslov prvaka svijeta i prvaka Europe. To je u vaterpolu zaista, koliko god to netko htio i pokušava se omalovažavati tvrdnjom da je samo pet do šest reprezentacija koje ga ozbiljno igraju, bilo je da je čak osam reprezentacija došlo uzeti zlato, ne medalju, nego zlato. Konkurencija je zaista ogromna i mi smo superiorno osvojili taj vaterpolski turnir i također ostaje činjenica da niti nakon Melbournea, Zagreba, pa niti nakon Londona nemamo niti jednog novog sponzora i to je ono što mene ipak opterećuje, pa na neki način i boli", zaključuje Bukić.