Režimski poraz iz ´83. bio je pobjeda: "I hrvatski klubovi grozili su se na pomisao da Dražen sa Šibenkom osvoji naslov"
Foto: Dea Redžić
ŠTO se promijenilo nakon 30 godina? Vrijeme u košarci i dalje se mjeri u frejmovima, a Šibenik se permanentno žali da mu se nešto oduzima, baš kao i taj režimski oduzet naslov prvaka. Na prvi pogled, sve je slično travnju 1983. Na drugi - ništa nije isto. Nema više ni te Šibenke, koja je 9. travnja 1983. godine odigrala najveću košarkašku i političku utakmicu u državi. Pojele su je godine poraća i privatizacije, da bi nakon stečaja njezini temelji bili predani gradu na adaptaciju. Danas se stvara neka nova Šibenka, čiji je moto pohranjen i toj u utakmici finala play offa bivše države. Zato su se i navijači nakon dugo vremena vratili u klub, koji je danas ponovo na pragu prve lige, baš kao i 1980., kada je ušao u prvi razred bivše države.
Već nakon tri godine, igrali su finale, a do tada su nesretno izgubili i dva finala Kupa Radivoja Koraća.
"Bila je to najprljavija igra, najprljavija stvar koja se mogla dogoditi. Sve je bilo jasno, i tada se moglo dokazati. Igrala se utakmica nakon utakmice"
Šibenka je uzela naslov nakon što je naš sugovornik, Ilija Matijević, sudac u majstorici prije 30 godina, svirao faul na Petroviću, a on pogodio oba bacanja za veliko slavlje. Potrajalo je samo do sljedećeg jutra. Iako je bila nedjelja, predsjedništvo Košarkaškog saveza Jugoslavije sastalo se i poništilo utakmicu.
"Ovog časa vidite vrijeme koje kreće kada Dražen uzima loptu, ulazi u proigravanje, pivotira, diže se na šut. Molim vas da to i sami pratite; u momentu kada dolazi do kontakta igrača Bosne Hadžića desnom rukom na lijevu ruku Dražena Petrovića, mjerač vremena pokazuje sekundu i 14 frejmova, odnosno sekundu i 56 stotinki do kraja. Ja sam tada zviždao", objašnjavao je večer kasnije u Dnevniku sudac Ilija Matijević uz snimku s utakmice.
Bila je dvojbena i Matijevićeva uloga te večeri, prepuna štetnih odluka za Šibenku.
"Sudio sam ono što sam vidio. Jasno da je dvojbeno kada je politika u to vrijeme bila indicentna"
Dvije najduže sekunde u povijesti jugo-košarke nisu obilježile samo život tada 43-godišnjeg Matijevića, koji je na njima sagradio imidž, već i postale jedinica vremena na Baldekinu koji nikada više nije igrao tako važnu utakmicu.
Šibenik je pokazao otpor koji Dražen i danas simbolizira