Stiže novi Mamićev izbornik: Čačić potvrdio da preuzima Hrvatsku
Foto: Hina
ONO što svi već znamo još od otkaza Niki Kovaču, a o čemu su nas odmah izvijestili i mediji bliski Dinamu, potvrdio je večeras Ante Čačić. On će u ponedjeljak biti i službeno proglašen novim hrvatskim izbornikom. "Turneja" Romea Jozaka, prvog doktora HNS-a, nije stigla dalje od Kajzerice. Hrvatsku preuzima trener Lokomotive. U reprezentaciju namjerava vratiti i Josipa Šimunića čija će uloga biti motivatorska, a podoban je i političkoj struji koja drma HNS-om, obzirom da se nakon izgona iz nogometa prometnuo u glasnogovornika desnice. Članovi Čačićevog stožera trebali bi biti i bivši Hajdukov trener Ante Miše te član generacije '98. Marijan Mrmić.
Čačić je večeras na press konferenciji u Kranjčevićevoj, nakon pobjede nad Splitom, vrlo zanimljivim odabirom riječi, objavio da napušta klub zbog poziva Hrvatske. Kazao je da medijski napisi kazuju da sutra postaje izbornik te kako je u subotu obaviješten da je ostao jedini kandidat HNS-a. Ipak, lako je zaključiti da je Čačić, vjerni vojnik Dinama i srodnih klubova, od samog starta bio glavni, a vrlo vjerojatno i jedini kandidat. On je inače bio opcija "poduzetničko-obrtničkog lobija HNS-a", o čemu nas je odmah nakon otkaza Kovaču izvijestio dnevni list u vlasništvu Mamićevog skupštinara Marijana Hanžekovića. Mamić je potom na dan Kovačeve službene smjene u drugom dnevnom listu istog skupštinara obznanio da Čačić ima kompetenciju i iskustvo. Šuker je potvrdno kimnuo glavom i to je bilo to.
"Značajna je ovo pobjeda koja mi je posebno draga jer je možda posljednja s Lokomotivom, uzmemo li u obzir ono što mediji najavljuju. Na neki način sam se već oprostio s igračima, u subotu sam ih vodio na večeru, a i večeras ćemo svi zajedno popit piće", kazao je Čačić.
Dokaz autoriteta: "Izbacio sam Vidu iz autobusa!"
Novog izbornika trebao bi izglasati Izvršni odbor sutra u 12 sati, no kao i proteklih godina, riječ je o formalnosti. Znao je Čačić ipak da će njegovo priznanje nametnuti pitanje o svrsi nogometne vlade, pa je brže bolje reagirao:
"U subotu sam saznao da sam praktički ostao jedini kandidat za izbornika. Međutim, tu odluku donosi Izvršni odbor i zato je najbolje da pričekamo službenu potvrdu", reći će Čačić.
Već sutra novi izbornik mora poslati popis igrača za utakmicu s Bugarskom u listopadu.
"Koliko znam, rok je u ponedjeljak do ponoći i tu ne vidim nikakav problem"
Problema nema, jer popis može poslati i Romeo Jozak. Tehnički direktor HNS-a kazao je njegova funkcija u hrvatskoj reprezentaciji jednaka onoj koju obavlja primjerice Hierro u Španjolskoj ili Bierhoff u njemačkom savezu.
"Na bianco sam potpisivao i Kovačeve liste, ne razumijem zašto bi to bio problem kod nas kada je ista praska u 53 europska saveza", kazao je Jozak koji je bivšem izborniku Kovaču zamjerio što mu ne dopušta da sjedi uz njega na klupi.
S Čačićem tih problema neće imati. Novi izbornik Indexu je kazao da nema ništa protiv Jozakovog društva uz teren. Također nam je kazao da bez Zdravka Mamića nitko nije imenovan izbornikom.
"Sjećate li se vi izbornika koji u posljednje vrijeme nije podržan od Zdravka Mamića? Nadam se da razumijete da i dalje ne govorim iz pozicije novog izbornika. Ali neupitno je, nijedno imenovanje nije se dogodilo bez Zdravka, on je dopredsjednik HNS-a i prvi čovjek najeminentnijeg hrvatskog kluba. Godinama je prvi čovjek našeg nogometa, nitko nije toliko sveprisutan. Dugi niz godina živi samo za nogomet. U Dinamu ste, uostalom, imali prilike vidjeti da sam svoj", rekao nam je Čačić.
Ovih dana kao nepobitni dokaz autoriteta u Dinamu istaknuo je izbacivanje Domagoj Vide iz klupskog autobusa. Nije, međutim, spomenuo situaciju iz Zadra, kada mu je Mamić upao na teren i dijelio savjete.
Od RTV servisera do izbornika Hrvatske
Čačić je dugo bio predodređen za uloge trenera klubova koji su spašavali svoj status ili lovili viši rang, dok su o velikim uspjesima i trofejima mogli samo sanjati. Bavio se RTV servisiranjem, da bi potom završio Kineziološki fakultet i stekao Uefa-inu pro trenersku licencu. Vodio je 13 klubova u karijeri prepunoj preokreta. Primjerice, iz Lige prvaka u kojoj je vodio Dinamo, Mamić ga je preselio na klupu trećeligaša Radnika iz Sesveta. Dinamov satelit s Kajzerice vodio je u dva navrata. Reprezentacija je očito - logičan slijed.
Karijeru stratega započeo je u Prigorju iz Markuševca i TPK-u, a potom je iskustvo skupljao u Zadru, Dubravi, zaprešićkom Interu, Osijeku, Slaven Belupu i Kamen Ingradu. U tri navrata je bio na klupi Intera, 1994. godine doveo ga je do četvrtog mjesta Prve HNL, a 2007. godine uveo iz druge u prvu ligu.
Uspio je i napredovati sa Zadrom iz međurepubličke u drugu jugoslavensku ligu, na prijelazu 80-ih u 90-e, a Dubravu je početkom 90-ih doveo od treće lige do prvoligaškog društva, a potom je u Prvoj HNL s njom i svladao tadašnju Croatiju s 1:0. Kasnije će često spominjati da mu je to najdraža pobjeda u karijeri, iako je Croatiju svladao i 1994. godine s Interom, bilo je tada 2:1.
Iskustvo s reprezentacijom? Dva puta bio je pomoćnik u mladoj selekciji
Do četvrtog mjesta u Prvoj HNL je došao i s Osijekom, dok u Slaven Belupu u prvom mandatu i u Kamen Ingradu nije ostavio veći trag.
Bio je pomoćnik u mladoj reprezentaciji Hrvatske, uz Novoselca i Šuška, a potom je bio i pomoćnik Lončareviću na klupi Libije, a tu je reprezentaciju prije deset godina doveo do bronce na Mediteranskim igrama.
Nakon par godina stanke 2011. godine stigao kod Mamića
Dotaknemo li se njegovog učinka u posljednjem periodu, nakon odlaska iz Zaprešića 2007. godine novi angažman je dočekao tek 2011. godine, kad je stigao na klupu već prvoligaške Lokomotive.
Dobra izdanja i posebno pobjeda nad Hajdukom doveli su ga na radar Mamića, koji ga je postavio na klupu Dinama nakon otkaza Jurčiću krajem 2011. godine. Na klupi Modrih Čačić je uzeo prvenstvo i Kup, a potom i izborio Ligu prvaka preko Maribora, one sezone kad ga je Vida u drugom pretkolu spasio protiv Ludogoreca.
U Dinamu mu Mamić sasvim "ubio" autoritet
Međutim, loša jesen u Ligi prvaka i HNL-u, sumorna atmosfera koja je kulminirala ispadanjem od Zadra u Kupu, doveli su i do Čačićeve smjene u jesen 2012. godine.
Iz njegovog perioda u Maksimiru pamtimo otpisivanje Bišćana i Tonela, što su mu i jedan i drugi zamjerili, a Bišćan je u nekim medijskim istupima tvrdio da Čačić kvalitetom nije trener dostojan razine Dinama te je kritizirao njegove treninge.
Također, pamti se i silazak Zdravka Mamića na teren u spomenutoj utakmici protiv Zadra te dijeljenje savjeta igračima.
Preko Sesveta i Koprivnice vratio se u Lokomotivu
Potom je tijekom 2013. godine radio u Radniku iz Sesveta, još jednom Dinamovom "satelitu", a onda je prihvatio poziv Maribora i sa slovenskim prvakom ušao u Europsku ligu. Ipak, nije izdržao niti do kraja godine, nakon tri i pol mjeseca je dobio otkaz uslijed loših rezultata.
U prošloj je sezoni u teškoj situaciji preuzeo Slaven Belupo i uspio ga posložiti tako da su Koprivničani bez problema izborili ostanak, a onda je ovog ljeta opet vraćen u Lokomotivu, s kojom je ispao u drugom pretkolu Europske lige od PAOK-a, a u prvenstvu nakon osam kola drži peto mjesto s deset osvojenih bodova.
Njegova trenerska karijera započela 1986. godine u Prigorju iz Markuševca, a svojevrsni uzlet kreće od 2011. godine, kad stiže u Lokomotivu i ubrzo postaje Mamićev čovjek od povjerenja.
Nakon samo četiri utakmice u Lokomotivi spletom okolnosti otvorila mu se mogućnost da vodi Dinamo, a kasnije je uz kratku epizodu u Sesvetama vodio još Maribor, Slaven Belupo i Lokomotivu.
Kako nam je trenutno nedostupna njegova detaljna statistika iz ranijeg dijela trenerske karijere, odlučili smo se pozabaviti detaljnije ovim dijelom otkad je sklopio sportski pakt s Mamićem.
Na klupi Lokomotive je u prvom mandatu odradio 53 dana, a u četiri susreta je upisao tri pobjede i remi, što je činilo 83,3 posto osvojenih mogućih bodova.
Gol razlika u Ligi prvaka 0:13
U Dinamu je, pak, izdržao 339 dana, za vrijeme kojih je u 41 utakmici upisao 27 pobjeda, šest remija i osam poraza, uz uspješnost od 70,7 posto. Izborio je tada i Ligu prvaka, a u skupini sa PSG-om, Portom i kijevskim Dinamom upisao je pet poraza (smijenjen prije zadnjeg kola) uz gol razliku 0:13. Otkaz u Maksimiru dobio je krajem studenog 2012., nakon poraza kod Zagreba.
Slijedi kratka avantura od 52 dana u Sesvetama, tijekom kojih je upisao po tri remija i poraza uz jedan remi. Uspješnost je to od 47,6 posto.
U Mariboru je potom odradio 116 dana, a u 18 utakmici je upisao osam pobjeda i po pet remija i poraza, što ga je dovelo do uspješnosti od 53,7 posto.
Lani je u 211 dana boravka u Slaven Belupu spasio Farmaceute od ispadanja s uspješnošću od 48,4 osvojenih bodova, odnosno s devet pobjeda, pet remija i osam poraza tijekom 22 utakmice.
Prije preuzimanja reprezentacije odradio je još 109 dana na klupi lokosa u drugom mandatu, odradio je 14 utakmica i upisao po šest pobjeda i poraza i dva remija. Uspješnost je to od 47,6 posto.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati