Foto: Twitter, Hina
FADIL VOKRRI, nekadašnja zvijezda Prištine, Partizana te reprezentacije Jugoslavije, bez sumnje je najveći nogometaš Kosova svih vremena. Zajedno s Agimom Canom, Edmondom Rugovom i Fadilom Muriqijem bio je vođa sjajne momčadi Prištine s početka osamdesetih, a fantastične igre odvele su ga u Partizan za koji je igrao tri godine.
Danas je Vokkri predsjednik Nogometnog saveza Kosova i upravo njega smo nazvali da nam prokomentira stravične događaje sa stadiona JNA koji su obilježili kvalifikacijsku utakmicu između Srbije i Albanije.
Gospodine Vokrri, kako komentirate stravične događaje koje smo gledali na stadionu JNA za vrijeme utakmice Srbija – Albanija?
''Zaista ne znam kako bih ono komentirao. To je katastrofa. I za nogomet, ali za naše društvo u cjelini. Ne mogu vjerovati da su i danas, u 21. stoljeću, ljudi spremni i sposobni na takve stvari. Neshvatljivo mi je to. Utakmica je s razlogom prekinuta jer jednostavno nije bilo uvjeta da se ona nastavi i privede kraju. Kako ćete igrati nogomet kad znate da je tu oko vas gomila huligana spremna da vas i ubije ako treba. Naravno da ne krivim sve gledatelje na stadionu. Sigurno je bilo puno više njih koji su došli da gledaju nogomet, međutim i takvi navijači su na kraju ispali žrtve huligana i divljaka.''
Događaji koji su uslijedili nakon spuštanja drona s zastavom na stadion JNA ničim se ne mogu abolirati niti opravdati, no smatrate li da i navijači Albanije snose određeni stupanj krivice zbog nedvosmislene provokacije. Nije trebalo biti previše mudar za zaključiti što će se dogoditi i kako će tribine u Beogradu reagirati nakon takvog jednog čina albanskih navijača.
''Bila provokacija ili ne, onakvi događaji se ne mogu opravdati. Provokacija je sastavni dio sporta. Provokaciju ćemo često vidjeti i među samim igračima, no pravi sportaši moraju ostati hladnokrvni, smireni, oni ne smiju nasjesti na provokaciju, moraju ostati ljudi. Jasno da ne opravdavam nikakve provokacije, pa ni one s albanske strane, ali čim huligani upadnu u teren tu sport završava i nastupa ludilo.''
Smatrate li da su igrači obje reprezentacije bili na visini zadatka?
''Najmanji problem u čitavoj situaciji bilo je sitno koškanje među nekim igračima na početku incidenta, ono oko zastave. Takvih situacija je bilo i takvih situacija će biti. No, u svemu ostalom mislim da su se igrači pokazali kao pravi sportaši. Pojedini igrači Srbije, Ivanović, Nastasić ili Kolarov čuvali su svoje albanske kolege i to im služi na čast. Pokazali su da su iznad ovog primitivizma kojem smo nažalost jučer svjedočili.''
Tekst se nastavlja ispod oglasa
UEFA će svoj sud o sankcijama za odgovorne za ovaj incident donijeti 23. listopada. Kakvu presudu očekujete?
''Ne želim prejudicirati odluku UEFA-e, no mislim da je od trenutka kad je prvi huligan uletio na teren i udario albanskog igrača sve jasno. Ne znam kakva će biti odluka, ali ako UEFA bude slijedila svoje zakone i statute smatram da Srbiju čeka velika kazna."
Zbog političkih nesuglasica u istoj kvalifikacijskoj skupini nikad ne mogu zajedno biti Armenija i Azerbajdžan te Španjolska i Gibraltar, koji debitira u ovim kvalifikacijama (s druge strane, Rusija i Gruzija odbile su takvu mogućnost izuzeća). Smatrate li da je UEFA pogriješila što je dopustila da Albanija i Srbija zbog svoje prošlosti budu smještene u isti skupinu?
''S takvim namještanjima skupina zbog političkih ili bilo kakvih drugih razloga se ne slažem. Oštro sam protiv toga. Nogomet bi trebao spajati ljude, a ne razdvajati ih. Nogomet bi trebalo biti veselje, a ne instrument u rukama nekih moćnika i talac huligana i politike. Zar nisu bile visoke tenzije kad su igrali Srbija i Hrvatska, pa se opet nije ništa dogodilo. Osnovna stvar je izolacija huligana. Njihovo odstranjivanje s tribina i iz sporta općenito, jer žalosno je da zbog njih ispaštaju normalni ljudi. Kad se to dogodi sve će biti drugačije.''
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Predsjednik ste Nogometnog saveza Kosova. Imate li kakve informacije o tome hoće li vas FIFA i UEFA i službeno priznati, odnosno hoće li vam se dopustiti da igrate i službene utakmice, a ne samo prijateljske?
''To je pitanje u kojem ovo osnovno nije riječ ''hoće li'', nego ''kada će''. Mi smo država koja je priznata od 108 država na svijetu i nije mi jasno zbog čega takva odluka i prije nije donesena. Ovako mi samo gubimo vrijeme i smatram da smo u ovom slučaju grubo diskriminirani. Smatramo da je naše mjesto pod okriljem i FIFA-e i UEFA-e, smatramo da je naše pravo da igramo prave utakmice, da se natječemo i kroz sljedećih nekoliko mjeseci mi ćemo poduzeti niz pravnih koraka koji bi nam to trebali omogućiti.
Naš plan je žestoka diplomatska akcija prema FIFA-i i UEFA-i. Naravno, mi ne možemo znati kad će se točno dogoditi to primanje, no uvjereni smo da će to biti jako brzo jer znamo da imamo sasvim legitimno pravo kao neovisna država da se i mi sportski natječemo''.
Pravila su jasna. U slučaju da je neki nogometaš makar zaigrao samo jednu službenu utakmicu za A selekciju neke države, on više ne može promijeniti dres. Međutim, to pravilo ima iznimku kod novo priznatih država. Za Kosovo bi u tom slučaju mogli igrati neki igrači koji su zvijezde nekih drugih reprezentacija. Jeste li ih možda kontaktirali i imate li informacije je li se neko od takvih igrača odlučio da će obući dres Kosova kad to bude moguće?
''Nikako. Mislim da tako nešto ne bi bilo fer ni prema tim igračima, a niti prema savezima država za koje igraju. Ja vjerujem da svi ti igrači znaju da mogu igrati za Kosovo ako žele, ali mi ne želimo nikoga od njih dovoditi u neugodan položaj. Najbitnije je da mi napokon postanemo dio svjetske nogometne obitelji, a onda će dalje sve biti lakše.''
Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Srbi poručili UEFA-i: Postupite kao nakon Genove!
> Pomoćni trener Albanije: Mlatila nas je i policija, a spasili su nas srpski reprezentativci
> Dva pogleda, jedan zaključak: Nacionalizam je ubio nogomet
> Što se događalo u Beogradu? Kolarov branio Albance od navijača i zaštitara, na travnjak uletio i Bogdanov
> Nevjerojatne scene: Albanska nacionalistička zastava bespilotnom letjelicom ubačena u teren, igrači se potukli, susret prekinut!
> Uefa tražila da se susret nastavi, Albanci odbili, pokrenuta istraga, a ulice Prištine slave
> Bekim Balaj, Albanac koji je Srbima oteo zastavu: Svaki bi Albanac napravio isto
> Kapetan Srbije Bane Ivanović: Cijelo vrijeme bili smo uz igrače Albanije!
Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Albanski igrači pokazali rane i masnice iz Beograda: "Strašno! Redari su nas tukli i u tunelu"
> Dočekani kao heroji: Deseci tisuća navijača u Tirani čekali povratak albanskih igrača iz Beograda
> Šverceri iz Skopja se hvale: Mi smo u Beogradu vozili bespilotnu letjelicu sa zastavom Velike Albanije!
> Lete li Orlovi iz međunarodnih natjecanja? Reprezentacija Srbije godinama je zatočenik vlastitih navijača
> Srbija slavi Mitrovića, ali Albanci slave tri boda i poručuju: Mi se zadnji smijemo
> Splitov albanski Sokol: Nema čime nas nisu gađali, sreća da smo uspjeli živi otići s Partizanovog stadiona
> "Srpski junak" Mitrović: Zastavu nisam htio zgaziti, već je predati sucu