Ako planirate u Katar, ovo trebate znati o smještaju, alkoholu i homoseksualnosti
HRVATSKA se pobjedom protiv Rusije 1:0 na Poljudu u nedjelju plasirala na Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine. Bit će joj to šesti nastup na svjetskoj smotri, a 12. na velikim natjecanjima, uključujući Euro.
Prvenstvo u Kataru bit će po mnogočemu specifično i povijesno, kako po terminu održavanja, tako i po skučenosti prostora na kojem će se cijelo natjecanje odvijati.
Bit će to i najkontroverznije Svjetsko prvenstvo u povijesti zbog katarskog nekonvencionalnog shvaćanja ljudskih prava, ali i prava građevinskih radnika, koji su masovno pogibali pri izgradnji stadiona. Imidžu prvenstva i njegova domaćina nije pomogao ni korupcijski skandal koji je rezultirao brojnim uhićenjima zbog navodnog primanja mita za glasove u dodjeli organizacije.
Kad će se igrati?
Umjesto tijekom lipnja i srpnja, Svjetsko prvenstvo prvo put će se igrati na kasnu jesen, od 21. studenog od 18. prosinca. Prvenstvo će otvoriti domaćin Katar, koji je automatski smješten u skupinu A. Datum finala poklapa se s jednim od najvećih tamošnjih državnih praznika, Nacionalnim danom Katara.
Razlog za promjenu termina su ekstremne temperature, koje ljeti dosežu i 45 Celzijevih stupnjeva. Posljednji mjesec kalendarske jeseni u tom je smislu idealan za nogomet jer vladaju temperature od oko 25 stupnjeva, kao na primjer u kasno europsko proljeće.
Vremenska razlika između Hrvatska i Katara je dva sata, što znači da će utakmice koje počinju u 21 sat po lokalnom vremenu početi u 19 sati po našem.
Gdje će se igrati?
Katar je najmanja država koja je ikad ugostila ovako veliko sportsko natjecanje. Cijelo prvenstvo igrat će se na samo osam stadiona među kojima je najveća udaljenost 55, a najmanja samo pet kilometara. Tako će, u teoriji, gledatelji u istom danu uživo moći vidjeti više od jedne utakmice.
Najveći među njima je Lusail Iconic Stadium kapaciteta 80.000 gledatelja, na kojem će se upriličiti i svečano otvorenje s prvom utakmicom i finale. Na njemu će se igrati ukupno 10 utakmica SP-a, a nakon završetka natjecanja rekonstruirat će se u sportsko-poslovni kompleks, koji će na nogometnim utakmicama primati 20.000 ljudi.
Al Bayt Stadium u Al Khoru prima 60.000 gledatelja, a preostalih šest između 40 i 45 tisuća. Ras Abu Aboud Stadium u Dohi jedini još nije gotov, a specifičan je po tome što će biti prvi stadion koji će se nakon SP-a potpuno razmontirati.
Iako će samo Al Bayt biti stadion zatvorenog tipa, domaćini pripremaju sustav klimatizacije koji bi i na otvorenim stadionima treba držati temperaturu ispod 20 stupnjeva.
Cijeli budžet za izgradnju i renovaciju stadiona te potrebne nogometne infrastrukture navodno je iznosio 6.5 milijardi dolara.
Katarske kontroverze
No građevinski radovi imali su puno višu cijenu u ljudskim životima. Procjenjuje se da broj žrtava na gradilištima od dodjeljivanja organizacije 2010. premašuje i 10.000.
Ogromna većina žrtava su stranci jer Katarani izbjegavaju fizički rad, a i oni koji ga se prihvate imaju privilegij izbora radnog mjesta. The Guardian je proljetos objavio da je u Kataru poginulo 6500 radnika samo iz Indije, Nepala, Pakistana, Bangladeša i Šri Lanke, koji su najučestaliji, ali tamošnja vlada manje od 10 posto smrti pripisuje nesrećama na radu, dok golemu većinu objašnjava "prirodnih razlozima" poput srčanog zastoja.
U tu statistiku nisu uključeni radnici iz drugih zemalja, a statistika pokazuje da je u razdoblju od dodjele domaćinstva u Kataru preminulo više od 15.000 stranaca. Dakako, nisu sve te smrti povezane sa Svjetskim prvenstvom, ali su solidan indikator opasnosti rada u toj zemlji.
Oni koji su preživjeli dugo su to činili u nehumanim uvjetima, praktički u ropskim uvjetima. Guardianova istraga iz 2013. otkrila je da su mnogim radnicima uskraćivani hrana i voda, oduzete su im putovnice, a neko vrijeme uopće nisu bili plaćeni. Neki su mjesečno dobivali 750 rijala, što je manje od 200 dolara.
S vremenom je minimalna plaća povećana na 1000 rijala, a Katar se hvalio kako je postao prva zemlja u regiji s nediskriminacijskim minimalcem.
Posebna priča u Kataru je tamošnje shvaćanje ljudskih prava pa je tako homoseksualnost strogo zabranjena. Strancima prijeti do tri godine zatvora, a muslimanima čak i smrtna kazna, iako ne postoje dokazi da je ikada provedena. Prema šerijatskim zakonima smrću je kažnjiv preljub svake vrste, bez obzira na to s kojim je spolom učinjen.
Kako do Katara?
Iz Zagreba postoje redovni letovi za Dohu, čija učestalost ovisi o godišnjim periodima i aktualnom interesu. Tijekom jeseni i zime obično su učestaliji, a vjerojatno će za potrebe SP-a biti uvedeni i dodatni letovi. Direktni letovi traju nešto više od pet sati.
Za ulazak u Katar nije potrebna viza, ali tek treba vidjeti kako će se u idućih godinu dana razvijati borba s pandemijom i hoće li za put biti potrebni kakvi dokumenti vezani za anti-covid mjere.
Što navijači mogu očekivati u Kataru?
Katar se odavno pokušava nametnuti kao turistička destinacija, pa u skladu s time omogućava niz različitih sadržaja svojim posjetiteljima te im jamči sigurnost kao jedna od zemalja s najnižom stopom kriminala u svijetu i najsigurnija zemlja u regiji.
Boravak u Kataru podjednako je prilagođen obiteljskom turizmu, kao i avanturistima jer omogućuje pustinjske safarije i brojne adrenalinske aktivnosti na vodi i u zraku.
Očiti problem, posebno za nogometne navijače, zabrana je alkohola, ali ona ipak nije potpuna. Alkohol se može kupovati na određenim lokacijama kao što su hoteli, a za očekivati je da će domaćini to dopustiti i u nekim navijačkim zonama, ali konzumacija na javnim mjestima nije dopuštena, u skladu sa šerijatskim zakonima.
Budući da se cijelo prvenstvo održava na izuzetno skučenom prostoru, Katar će primiti ogroman broj gostiju, ali nudi raznolike smještajne kapacitete, od standardnih hotela i apartmana do pustinjskih kampova te cruisera uz obalu.
Javni prijevoz dobro je organiziran, a posebno je koristan novi sustav podzemne željeznice.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati