Finska je gurnula hrvatsku košarku na dno. U nedjelju joj može okončati generaciju
HRVATSKI košarkaši u osmini finala Eurobasketa u Berlinu će u nedjelju u 14:15 igrati protiv Finske, reprezentacije koja ih je u srpnju pobijedila u Rijeci, izbacila ih iz nastavka kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo iduće godine, oduzela im mogućnost nastupa na Olimpijskim igrama 2024. i otjerala ih u pretkvalifikacije za Eurobasket 2025.
Sad imaju priliku, u osjetno jačem sastavu nego prije dva mjeseca, revanširati se za taj poraz. I što je najvažnije, spriječiti ih da im, nakon što su ih "oslobodili" velikih natjecanja u iduće dvije godine, skrate i ovo, koje označava kraj ere Krune Simona i vrlo vjerojatno Bojana Bogdanovića.
Dakako, nisu Finci odgovorni za sunovrat hrvatske košarke, taj je poraz bio manje šokantan od onog domaćeg protiv Švedske, pa i od Slovenije, u kvalifikacijskim prozorima bez NBA i euroligaških igrača. Finska je, uostalom, završila kao prva u skupini s omjerom 5-1.
Izgubili od Izraela, ali uništili Poljake, koji su završili treći
Na Eurobasketu je u gotovo neizmijenjenom sastavu u odnosu na srpanj, samo je Kantonen zamijenio Nkamhou. U skupini D u Pragu nisu oduševili, ali su završili kao drugi s omjerom 3-2. Krenuli su neočekivanim porazom od Izraela 89:87 u produžetku, ali već dan kasnije su se oporavili i razbili Poljsku 89:59, što se pokazalo ključnim za plasman jer su završili s istim omjerom.
U četvrtak srušili tricaški rekord Eurobasketa
U 3. kolu Srbija ih je razbila 100:70, a zatim su pobijedili Češku 98:88 i autsajdera skupine Nizozemsku 88:67. U toj su utakmici postavili novi rekord Eurobasketa kao prva momčad u kojoj je 10 igrača zabilo tricu u istom susretu.
Vanjski šut tradicionalno je najjače finsko oružje, što pokazuju i na ovom Eurobasketu, koji zajedno s Bugarima predvode po broju postignutih trica (13.4 po utakmici), a treći su po uspješnosti s 39.4%, iza Češke i Srbije. Kao što se vidjelo protiv Nizozemaca, doslovno svaki igrač na parketu opasnost je izvana.
Markkanen je četvrti strijelac Eurobasketa
Njihova apsolutno najveća zvijezda je NBA igrač Lauri Markkanen, koji je u Rijeci bio najbolji finski igrač s 19 poena, a grupnu fazu Eurobasketa završio je s prosjecima od 24.8 poena i 7.4 skoka te je četvrti strijelac Eurobasketa iza Giannisa Antetokounmpa i Luke Dončića, među koje se ugurao i Bugarin Aleksandar Vezenkov.
Bojan Bogdanović drugi će put na ovom Eurobasketu igrati protiv potencijalnog klupskog suigrača ostane li u kadru Utah Jazza do početka NBA sezone. Osim Talijana Fontecchija, u klub iz Salt Lake Cityja stigao je i Markkanen u razmjeni s Clevelandom za Donovana Mitchella.
Bivši sedmi izbor drafta, 211 cm visoki 25-godišnjak, u NBA ligi je pet godina, ali u Cavsima je bio višak na centarskim pozicijama pa je često morao igrati trojku, a sezonu je završio s prosjecima od 14.8 poena i 5.7 skokova. U prve četiri sezone u Chicagu zabijao je 15.6 poena uz 7.1 skok.
Tko su ostali najvažniji igrači?
Osim Markkanena, najzvučnija finska imena su Sasu Salin i Petteri Koponen. Salin je 31-godišnji bek, koji je ozbiljnu seniorsku karijeru započeo kao tinejdžer u ljubljanskoj Olimpiji, gdje se razvio u izvrsnog igrača, koji od odlaska 2015. igra u jakim španjolskim klubovima.
Koponen je finska legenda i jedan od najubojitijih europskih šutera prošlog desetljeća. Od 2008. do 2020. igrao je u velikim europskim klubovima, a lani se vratio u Finsku. S bolonjskim Virtusom osvojio je EuroChallenge, s Himkijem Eurokup, dvije godine proveo je u Barceloni, a 2013. je u Euroligi ušao u ekskluzivni klub 50-40-90 (postotak šuta iz igre, trica i slobodnih bacanja). S 38 godina više nije presudan, ali i dalje je vrlo važan igrač u finskoj momčadi.
Kapetan je tamnoputi 38-godišnjak Shawn Huff, ali on nije naturalizirani Amerikanac, nego rođeni Finac. Njegov otac Leon igrao je u Finskoj, gdje je zasnovao obitelj i ostao živjeti nakon igračke karijere. Huff nije imao značajnu klupsku karijeru, ali u reprezentaciji je svojevrsna ikona.
Važni dijelovi rotacije su im i bek Elias Valtonen, koji od lani igra u Španjolskoj, te krilni centar Mikael Jantunen, koji je ovog ljeta stigao u Italiju, a jedan je od najopasnijih finskih šutera.
Izbornik je nepoznato ime, ali savršen čovjek za ovaj posao
Finski izbornik mladi je stručnjak Lassi Tuovi, 35-godišnjak koji je od 2020. glavni trener Strasbourga, nakon što je godinama radio kao pomoćnik. Ali, što je puno važnije, u finskoj je reprezentaciji već 12 godina.
Dugogodišnji izbornik Henrik Dettman, kojeg zovu i ocem finske košarke, uveo ga je u reprezentaciji još 2010., prvo kao videokoordinatora, a zatim i pomoćnog trenera. Dettman je reprezentaciju vodio od 2004. do 2021. godine, a tada je Tuovi preuzeo posao za koji se pripremao dulje od desetljeća.
Prije nego što će 2004. postati izbornik svoje zemlje, Dettman je sedam godina vodio Njemačku i na Svjetskom prvenstvu 2002. s njom senzacionalno osvojio broncu. Nakon toga sustavno je radio na selekciji i razvoju igrača te uklapanju u sustav po kojem je finska reprezentacija godinama prepoznatljiva. A Tuovi je samo nastavio ondje gdje je njegov prethodnik stao.
Triput protiv Finske na EP-ima
Osim u kvalifikacijama poput onih srpanjskih, Hrvatska se s Finskom triput sastajala na EP-ima. Još daleke 1995., na putu do svoje posljednje medalje, pobijedila ju je 92:77. U Dettmanovoj eri prvi put su se sastale 2011., kada se na startu Eurobasketa u Litvi Hrvatska namučila 83:79, a dvije godine kasnije u Sloveniji na putu do polufinala razbila ju je 88:63.
U odnosu na okršaj u Litvi, u sastavu Hrvatske danas su samo Bogdanović i Simon, a kod Finske Koponen, Salin i Huff. Hrvatskoj se u Sloveniji pridružio i Šarić.
I dok Finska u odnosu na pobjedu u Rijeci u srpnju ima samo jednog novog rotacijskog igrača, Hrvatska ima gotovo cijelu novu petorku. Od tada su joj se priključili oporavljenici Šarić i Simon, iz Amerike se s drafta vratio Matković, a državljanstvo je dobio Amerikanac Smith. Oni bi trebali biti jamstvo da će se odnos snaga promijeniti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati