Gospodin Gol
MUNDIJALI su vrlo osobna stvar. Ovo su naše priče o njima.
>> Danas igra Maroko, a to je prilika da se sjetimo kako smo po Zagrebu urlali - Hadjiii!
IRAN
Zlatan Ibrahimović je za reprezentaciju zabio 62 gola. Messi ih je za Argentinu dao 64. Pele je sa 77 golova apsolutni brazilski rekorder. Cristiano Ronaldo je čak i bolji od njega, s 81 golom. Na dvanaestom mjestu najboljih strijelaca svih vremena je Ferenc Puskas. Mađarski genijalac i velikan dao ih je 84. Iznad njega je 10 praznih mjesta, a samo jedan čovjek stoji daleko na vrhu. Ali Daei je za Iran zabio 109 golova. Nogomet je, bez obzira na svoju globalnost, jako dugo bio prilično uskogrudna i zatvorena sredina. Iako su južnoamerički prvaci parirali europskim u interkontinentalnim klubovima, tek je veliki uspjeh u Europi ili na Svjetskom prvenstvu mogao nekog ne-Europljanina gurnuti u centar nogometne pažnje. Još je nemjerljivo teže bilo nacijama čija je nogometna kultura relativno siromašna i apsolutno nepoznata – samo su najveće priče mogle takve zemlje ucrtati na nogometnu mapu svijeta. Kada se kao kriterij uzme koliko je neka zemlja nogometno anonimna i koliko je jedan igrač učinio da je predstavi svijetu, Ali Daei ponovno nema konkurenciju. Bio je prva i jedina istinska zvijezda iranskog nogometa i vjerojatno je jedini njihov igrač u povijesti kojeg zna čak i ispodprosječni pratitelj nogometa.
Njegova europska, pa čak i klupska karijera, nikad nije bila ni blizu onoj reprezentativnoj. Zapravo, skoro pa je nevjerojatan podatak da je u preko 100 nastupa više za klubove (u odnosu na reprezentacije), dao tek tri gola više. 1997. stigao je u romantičnu Arminiju iz Bielefelda, da bi ga uzeo Bayern, zahvaljujući tome što je s 30 golova u dvije godine gotovo sam doveo Iran na Svjetsko prvenstvo, drugo u njihovoj povijesti. Godinama kasnije rekao je da je to jedino što je krivo napravio u svojoj karijeri s obzirom na ono što se Bayernu dogodilo na Camp Nou 26.5.1999.: Ali Daei nije ušao s klupe, ali je bio jedan od najneutješnijih te kobne večeri za Bavarce. Taj jedan Solskjaerov gol nije mogao zamijeniti, kako je mnogo kasnije rekao, za sve koje je dotad zabio u karijeri. I nikada do kraja nije oprostio Hitzfeldu što ga nije uveo – već je nakon par tjedana otišao u Herthu i tamo potvrdio svoj kultni status praoca iranskog nogometa. Ali Daei nije bio samo kultni napadač, on je uz svoju profesionalnu njegovao i akademsku karijeru – postavši diplomirani inženjer. I činilo se kako to nije bilo nimalo slučajno – čak i onda kada nije bio najvještiji igrač na terenu, činilo se kao da može izračunati gdje će točno lopta pasti, čime bi uvijek bio pola sekunde ispred svog čuvara. Na račun njegovog etničko-kulturološkog podrijetla, kao i značaja za azijski i iranski nogomet, nije bilo čudno što je još za vrijeme karijere prozvan "posljednjim perzijskim šahom". Pa ipak, kada se oprostio od iranske reprezentacije nakon Svjetskog prvenstva u Njemačkoj, France Football odao mu je naslovnicu i počast u jednoj jednostavnoj rečenici koja najbolje predstavlja njegovo nasljeđe na ovom svijetu: “Doviđenja, Gospodine Gol“.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz Svjetsko prvenstvo u Rusiji, instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag SP 2018
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati