Guardian predstavio sve igrače na Euru. Evo što kaže o Hrvatima
ENGLESKI Guardian napravio je veliku najavu Eura 2020 predstavivši s nekoliko rečenica doslovno svakog igrača iz 24 reprezentacije. O svakoj je momčadi napisao po jednu najavnu rečenicu, ukratko istaknuo prednosti i mane, a onda krenuo s predstavljanjem reprezentativaca. Evo što je engleski list objavio o Hrvatskoj.
Hrvatska
Nekoliko igrača iz momčadi koja je bila uspješna na Svjetskom prvenstvu 2018. je napustilo reprezentaciju, ali Luka Modrić je i dalje u kadru.
Prednosti
Dolazi nova generacija dobrih igrača, uključujući Bornu Barišića, Nikolu Vlašića i Brunu Petkovića.
Mane
Počele su se pojavljivati pukotine u ostarjeloj obrani, a kod Dejana Lovrena se sumnja u ozljedu. Vrijeme je da uskoče Duje Ćaleta-Car ili Joško Gvardiol.
Dominik Livaković - prvi golman
Uvijek je imao rezervni plan ako mu cijela ova stvar s nogometom ne uspije. Dolazeći iz dobro obrazovane obitelji liječnika i inženjera - njegova je majka profesorica engleskog jezika - upisao se na sveučilište kako bi studirao diplomaciju i međunarodne odnose. "Zasad sam to stavio na čekanje, ali to je nešto što bih želio raditi kasnije u životu", kaže Livaković. U nogometu je ipak uspio i on je prvi izbor Vatrenih na vratima od 2019. godine.
Lovre Kalinić
Uoči Svjetskog prvenstva 2018. bio je vratarska zvijezda belgijske lige i planirani nasljednik Danijela Subašića na vratima Hrvatske, ali zbog ozljeda i manjka minutaže nakon transfera u Aston Villu 2019. godine njegov je status otada strmoglavo propao. Tako se vratio u splitski Hajduk na posudbu, a čak je pristao odustati od velikog dijela plaće kako bi ostao u planovima Zlatka Dalića. "Ne treba mi veliki novac ako nemam cilj", kaže Kalinić.
Simon Sluga
Sluga je imao jedva 18 godina kada ga je Juventus, za kojeg je navijao od djetinjstva, odveo u predsezonski kamp u Dubaiju, gdje je kao četvrti vratar trenirao rame uz rame sa svojim idolom Gianluigijem Buffonom. Ipak, nije se probio, pa se vratio u Hrvatsku i na kraju završio u Championshipu nakon što je u ljeto 2019. u rekordnom transferu prešao u Luton Town, srušivši dotad najvišu odštetu koju su Hattersi platili za Larsa Elstrupa 1989. godine. Još uvijek nema nastup za reprezentaciju u natjecateljskoj utakmici.
Borna Barišić
Ime oca lijevog beka, Stipe Moljca Barišića, pojavljivalo se više od nekoliko puta u raznim sudskim predmetima i istragama kriminalnog podzemlja na istoku Hrvatske. To nije pomoglo Borninu statusu u domovini, ali pokazao se dobrim otkako se preselio u Škotsku i bio je Dalićev prvi izbor za to mjesto tijekom kvalifikacijske kampanje.
Domagoj Bradarić
Produkt je Hajdukove akademije, mladi lijevi bek idolizira Jordija Albu. Pridobio je mnogo poklonika svojim vrlo napadačkim i atraktivnim stilom igre. Uživa gurati loptu kroz noge suparniku, šutirati iz daljine i izgleda previše zaigrano za svoje dobro, ali unatoč tome ozbiljno je talentiran i željan to pokazati. Njegova mama je i njegova agentica.
Duje Ćaleta-Car
Produkt juniorskog sustava Red Bull Salzburga - iako je i prije toga, kao 16-godišnjak već igrao seniorski nogomet za svoj klub iz djetinjstva Šibenik - bio je najmlađi u momčadi na Svjetskom prvenstvu 2018. Sada je standardan u postavi Marseillea i na temelju davno prepoznatog potencijala trebao bi biti starter na Euru. U siječnju se govorilo da bi mogao završiti u Liverpoolu.
Joško Gvardiol - mladi talent
Zlatko Dalić uvijek je oklijevao uključiti u momčad mlade igrače, ali čak ni on nije mogao zanemariti talenta Gvardiola, koji je zbog sličnosti svog prezimena s onim trenera Manchester Cityja dobio nadimak Pep. Branič koji se ovog ljeta treba pridružiti RB Leipzigu može igrati centralno ili lijevo i pokazao je ne samo veliki potencijal već i krajnju zrelost za svoje godine.
Josip Juranović
Za razliku od većine suigrača koji su za Hrvatsku igrali u mlađim uzrastima, on je bio anonimni trećeligaški nogometaš čiji su nastupi na nacionalnom amaterskom natjecanju zaintrigirali splitski Hajduk u toj mjeri da ga je doveo u pričuvni sastav kad mu je bilo 19 godina. Samo dvije godine kasnije debitirao je za reprezentaciju, a od tada je od ofenzivnog veznjaka postao branič.
Dejan Lovren - lajavac
Incidentima i nesrećama sklon lajavac i ratni izbjeglica iz Bosne vrlo se rano usredotočio na velike stvari. "Nikad nisam vidio nikoga tako odlučnog. Ostao bi raditi individualno nakon treninga i nikada nije želio prestati. Čak i kad bi vani pao mrak, njegov otac Saša došao bi i parkirao svoj automobil uz teren i upalio farove kako bi mogao nastaviti", ispričao je Sanjin Lucijanić, njegov trener u NK Karlovcu iz vremena kad mu je bilo 12 godina. Prethodno veliko turnirsko iskustvo uključuje golu fotografiju sa Svjetskog prvenstva 2014. godine - na njegovu žalost. Borio se s ozljedom prije turnira.
Mile Škorić
Kapetan druge najbolje momčadi hrvatske lige nekad je bio ofenzivni veznjak koji je obožavao Zinedinea Zidanea, ali nije mogao dalje od druge lige. Čak i kad se vratio u Osijek, igrao je na gotovo svim pozicijama osim vratara i centarfora, da bi se 2016. konačno smjestio kao središnji branič, a godinu dana kasnije ušao u reprezentaciju.
Domagoj Vida
"Djevojka, lopta i pivo", tako je Vida odgovorio na pitanje koga ili što bi sa sobom ponio na pusti otok. Sin kultnog lokalnog igrača i napadačke leteće tvrđave Rudike, koji je većinu golova postigao svojim čuvenim čelom, Domagoj je momčadski veseljak i zamjenik kapetana. Možda nije svjetska klasa, ali na terenu svaku utakmicu igra kao da mu je zadnja. Posjeduje farmu u Donjem Miholjcu na kojoj uzgaja crne slavonske svinje. "Imam nekoliko restorana koji kupuju meso od mene i znaju da je svježe", kaže Vida.
Šime Vrsaljko
Za većinu Hrvata ovo je fotografija koja je uhvatila najzanimljiviji trenutak hrvatskog puta do finala Svjetskog prvenstva 2018. godine - veliki osmijeh na licu, naslonjen rukama i glavom na nacionalnu zastavu postavljenu na travnjak stadiona Lužnjiki nakon polufinalne pobjede protiv Engleske. "Bio sam samo iscrpljen i želio sam malo ležati", rekao je branič koji je bio jedan od junaka te utakmice. Navijači se nadaju da je napokon u formi nakon dužeg izbivanja zbog ozljeda.
Marcelo Brozović - neopjevani junak
Napustio je školu kad je imao 16 godina jer mu je otac mesar rekao da nogomet i škola ne idu baš zajedno. Mogao je nastaviti obiteljski biznis, ali umjesto da reže svinjetinu, Marcelo ovih dana svojim prolazima siječe obrane Serie A. Opsjednut kafanskim igrama poput pikada, biljara i stolnog nogometa, krenuo je u potragu za kućama u rodnoj Velikoj Gorici i kupio jednu s velikim i popularnim barom u prizemlju.
Mateo Kovačić
Pobožni katolik Kovačić je svoju buduću suprugu upoznao u crkvi dok je bio ministrant, a ona pjevala u zboru. Igrao je za vrhunske klubove u Hrvatskoj, Italiji, Španjolskoj i Engleskoj, ali navijači reprezentacije možda će se najvjerojatnije sjećati njegovog bizarnog nastupa na dočeku u Zagrebu nakon Svjetskog prvenstva 2018., kada je na pozornici zgrabio mikrofon kao da ima nešto stvarno važno reći što nikako ne može pričekati još sekundu, samo da bi promrmljao: "Pijani smo kao male mace".
Luka Modrić - MVP
Kapetan je, ikona, rekorder po broju nastupa u nacionalnoj momčadi, najvažniji igrač momčadi i najbolji nogometaš u povijesti nacije, ali još uvijek nije univerzalno obožavan u svojoj domovini. Razlog je njegova uloga u suđenju Mamiću, najvećem slučaju korupcije u hrvatskom nogometu, kada je promijenio početno svjedočenje i rekao da se ne sjeća ključnih detalja koji bi išli u prilog tužiteljstvu. Kasnije su optužbe za krivokletstvo odbačene, ali posljedice po Modrićev status su ostale, čak i nakon šokantnog uspjeha na Svjetskom prvenstvu. Vjerojatno je ovo njegov posljednji nastup za Hrvatsku na velikim natjecanjima.
Milan Badelj
Malo je netipičnijih nogometaša od uvijek uljudnog i samozatajnog veznjaka koji je bolovao od astmatičnog stanja. "Sad je bolje, nije mi to veliki problem", kaže Milan. Badelj potječe iz obitelji cvjećara, a supruga mu je pijanistica; nijedno od njih nije aktivno na društvenim mrežama. Samo pet dana nakon finala Svjetskog prvenstva 2018. dobili su sina Jonu Davida. Nazvan je po Badeljevom bliskom prijatelju i bivšem kapetanu Fiorentine Davideu Astoriju koji je umro 2018. godine.
Nikola Vlašić
Joško Vlašić, bivši desetobojac i poznati kondicijski trener, već je bio odgojio i trenirao jednu sportašicu koja je osvojila svijet - svoju kćer Blanku Vlašić, skakačicu u vis - kad je počeo individualno raditi sa svojim četverogodišnjakom, igrajući se loptom i bruseći njegove vještine. "Igrali smo svugdje. Čak i u dnevnoj sobi ili u liftu", kaže Vlašić stariji. Isplatilo se, nakon završetka nezgodne epizode u Evertonu, Nikola je bio junak kvalifikacija, jedan je od najboljih igrača najvišeg razreda ruskog nogometa, a sad je na rubu velikih stvari.
Mario Pašalić - čudotvorac
Kad mu je bilo 17 godina, činilo se da je njegove snove o vrhunskoj karijeri uništila teška bakterijska infekcija. Sljedećih šest mjeseci proveo je u bolnici: "Ponekad sam mislio da neću moći nastaviti igrati." Godinu dana kasnije postigao je oba pogotka za svoj dječački klub, splitski Hajduk, u pobjedi u derbiju protiv Dinama, a sljedećeg ljeta potpisao je za Chelsea. Londonski klub imao ga je pod ugovorom na šest godina, a on ipak nije odigrao niti jednu utakmicu za njih, već su ga bacali po raznim posudbama. Dokazavši se u Španjolskoj, Francuskoj, Italiji i Rusiji, na kraju je završio u Atalanti, koja mu je prošle godine konačno dala dugoročni ugovor.
Ivan Perišić
Sa 17 godina iz splitskog Hajduka prešao je u francuski klub Sochaux kako bi spasio farmu kokoši svog oca, koja je bila u financijskim problemima i očajnički mu je trebao novac. Podsjetnik na to je tetovaža kokoši koja igra nogomet na desnoj nozi. Osvojio je naslove prvaka s Borussijom Dortmund, Bayernom i Interom, kao i Ligu prvaka prošle sezone s Bavarcima. Entuzijastični odbojkaš na pijesku, čak je jednom i sudjelovao na profesionalnom turniru, ali inače vodi miran život, izbjegavajući javne nastupe izvan terena.
Mislav Oršić - late bloomer
Nazovite ga late bloomerom, ali skromno i gotovo univerzalno simpatično krilo koje je ove sezone nevjerojatnim hat-trickom izbacilo Tottenham iz Europe napokon je na mjestu na kojem je oduvijek željelo biti - zvijezda je kluba za koji je oduvijek navijao, član reprezentacije, a moguće i njezino tajno oružje. Budući da je morao proći kroz Serie B, Sloveniju, Južnu Koreju i Kinu da bi tamo stigao, to ga je samo natjeralo da više cijeni ono što sada ima.
Luka Ivanušec
Spretan u veznom redu ili na krilu, tihi i vješti 22-godišnjak već je godinama najbolji dribler hrvatske lige, a neprestano poboljšava i ostale aspekte svoje igre. Definitivno je spreman za velike stvari i mogao bi biti glavni oslonac Hrvatske u narednim godinama, ali i završiti studij sportskog menadžmenta prije nego što razmisli o selidbi u inozemstvo.
Josip Brekalo
Njegov otac bio je nadareni nogometaš u Bosni i Hercegovini čija je karijera prekinuta u 21. godini kada je ranjen na bojištu. Preselio se u Zagreb, gdje je Josip rođen i počeo igrati nogomet u Dinamu. Lukavi krilni igrač izazvao je kontroverzu u Njemačkoj kada je izjavio da ne bi volio nositi kapetansku traku s LGBT bojama, rekavši da je odgojen religiozno i da bi to bilo u suprotnosti s njegovim kršćanskim uvjerenjem.
Ante Budimir
Još jedan ratni izbjeglica iz Bosne, nikada nije igrao za veliki klub u Hrvatskoj, a za reprezentaciju je debitirao tek lani u 29. godini. Na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu ostalo mu je svega nekoliko ispita. Svojom borbenošću i igrom u skoku podsjeća navijače na Marija Mandžukića.
Andrej Kramarić
Zagrebački dečko neutažive gladi za golovima, koji se istim tramvajem 16 godina vozio na treninge, ali se proslavio daleko od Dinama, izrastao je u drugog napadača koji se ubacuje između redova. Unatoč svojim kvalitetama, još uvijek se ne uklapa u način na koji igra hrvatska reprezentacija i to je više-manje uvijek bilo tako. No, prilično je filozofski u vezi s tim rekao: "Postoji nešto pozitivno u svakoj slabosti. Možda mi nedostaje agresije i ponekad sam previše hladne glave, ali to mi olakšava zabijanje golova." Zaboravljeni je član Leicesterove momčadi koja je osvojila Premier ligu 2015./2016. Te je sezone nastupio samo dva puta, a drugu polovicu sezone proveo je na posudbi u Hoffenheimu.
Bruno Petković
Do 2018. godine Bruno Petković nije zabijao gotovo dvije godine. Bio je centarfor, velik i snažan, koji je prilično redovno igrao u Serie A i Serie B i nije mogao pronaći mrežu 620 dana, odnosno 2300 minuta provedenih na terenu. Dinamo ga je ipak angažirao i on je procvjetao, probio se i u reprezentaciju za koju je u 13 nastupa postigao šest golova. Kad je potpuno u formi i u svom najboljem izdanju, nevjerojatan je igrač. Unatoč klasičnoj građi jedne devetke, ima divnu tehniku i viziju.
Ante Rebić
Eksplozivnog napadača, koji je zabio taj nevjerojatni volej nakon smiješne pogreške Willyja Caballera na Svjetskom prvenstvu 2018., ništa previše ne impresionira: reflektori medija, kulinarske tradicije ili čak Zlatan Ibrahimović s kojim uspješno surađuje u Milanu. Čini se najsretnijim kad se može vratiti svojim korijenima. Pa kad se kao 20-godišnjak preselio u Fiorentinu, rekao je da mu najviše nedostaje domaća kuhinja i izbjegavao toskansku hranu. Kasnije je navodno isplatio bankarske kredite za sve stanovnike svog malog rodnog sela, Vinjana Donjih.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati