Hrvati i dalje golgeterski rekorderi Eura: Francuska i Island na drugom mjestu
Tekst se nastavlja ispod oglasa
SA SEDAM golova na četvrtfinalnoj utakmici, Francuska i Island (5:2) bitno su popravili prosjek zgodicima siromašnog Eura 2016, ali im je čak i ovakva golijada bila dovoljna tek za diobu drugog mjesta na vječnoj listi utakmica s najviše golova u povijesti Eura. To mjesto dijele s dvije utakmice na EP-u od prije 16 godina.
EP 2000 u Belgiji i Nizozemskoj diči se posebno raspucanim utakmicama, čemu su obol najviše dali nogometaši Srbije i Crne Gore (formalno su se zemlja i reprezentacija zvale Jugoslavija, ali s njom nisu imale nikakve veze), koji su puno zabijali, ali još više primali.
Srbi su 2000. puno davali, ali je Crnogorac na njihovim vratima daleko više primao
Nakon 3:3 sa Slovenijom, u skupini im je slijedio susret sa Španjolskom. Golovima Miloševića, Govedarice i Komljenovića, Srbi i Crnogorci su, usprkos tome što su od 63. minute bili s igračem manje, sve do sudačke nadoknade vodili 3:2 protiv Španjolaca, za koje su zabili Alfonso i Munitis. Činilo se da je Camachova momčad gotova, jer za prolaz u četvrtinale trebala joj je pobjeda. Korak bliže došli su joj Mendietinim slobodnjakom u četvrtoj minuti sudačke nadoknade, a konačnih 4:3 za Španjolsku postavlja Alfonso njegovim drugim golom.
Četiri dana nakon golijade u Bruggeu, slijedila je ona s jednakim brojem golova u Rotterdamu, samo što su ovdje bili daleko nepravednije raspoređeni, najvećim dijelom u mreži crnogorskog golmana Ivice Kralja. Kluivert je zabio tri, Overmars dva, a jedan je u pogrešnu mrežu poslao Govedarica, čime je Nizozemska postala do sada jedina momčad koja je na utakmici Eura postigla šest golova. Za Srbe i Crnogorce jedini put poentirao je Bosanac Milošević, a nizozemski 6:1 protiv Jugoslavije ostaje jedna od najboljih utakmica Oranja na velikim natjecanjima.
Dva dinamovca i jedan hajdukovac autori najefikasnije utakmice u povijesti Eura
Konačno, daleko najefikasnija utakmica u 56 godina povijesti Eura bila je ona kojom je sve počelo, 1960. na Parku prinčeva, u vrijeme kada se Euro igrao samo kao završni turnir najbolje četvorice. Jedan polufinalni par činili su SSSR i Čehoslovačka (3:0), a drugi domaćin Francuska i Jugoslavija.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Jugoslavija je povela u 11. minuti golom Milana Galića, a samo nakon 60 sekundi igre izjednačio je Vincent. Golovima Heuttea i Wisnieskog, Francuzi su poveli 3:1 na početku drugog poluvremena.
Ante Žanetić, Hajdukov branič (te godine izabran u World Soccerovu idealnu momčad svijeta pored Pelea, Puškaša, Di Stefana) vraća nadu Jugoslaviji u 55. minuti, ali Heutte u 62. minuti povećava na 4:2 i činilo se da je Francuska riješila prolazak u finale.
Ali, potpuni preokret s tri gola u pet minuta donose dva dinamovca. Točnije, jedan od njih je još tada igrao za banjalučki Borac, ali se proslavio u Dinamu. Lijevo krilo Tomislav Knez u 75. minuti smanjuje na 4:3, a u samo dvije minute (78. i 79.) veliki centarfor, "Plavi 9" Dražan Jerković, zabija dva gola za konačnih Francuska - Jugoslavija 4:5.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati