Izgrađeno da traje: Djedice među stadionima
Tekst: V.B / M.Č.
Foto: AFP
PROSLAVA stote godišnjice izgradnje stadiona, jasno, ne dobiva ni približno puno medijske pozornosti kao kada je riječ o navršenom stoljeću postojanja nekog kluba. Donosimo vam stoga deset najpoznatijih i najlegendarnijih stadiona koji su debelo premašili stotu.
1. Stamford Bridge (1877.)
Chelseajev dom jedan je od najstarijih svjetskih stadiona koji je još uvijek aktivan. Izgrađen je 1877., a u prvih nekoliko desetljeća njime su se uglavnom koristili atletičari. Nogomet je ušao na stadion 1905., u godini kada je osnovan Chelsea koji se na njemu zadržao sve do danas. S kapacitetom od 41 tisuću ljudi najmanji je od klubova iz velike četvorke. Na stoti rođendan Bluesa u sklopu stadiona izgrađen je muzej u kojemu se posjetitelji mogu prisjetiti nekih od najvažnijih trenutaka u povijesti kluba.
2. Anfield (1884.)
Zadovoljstvo korištenja jednim od najslavnijih stadiona svijeta sve do 1892. pripalo je Evertonu. Nakon osam godina provedenih na Anfieldu Everton je preselio na Goodison Park, a jedan od vlasnika stadiona omogućio je Liverpoolu igranje na Anfieldu. Trenutni kapacitet stadiona je 45 tisuća ljudi, ali taj bi se broj, ukoliko se obistine najave vlasnika Redsa Hicksa i Gilletta, mogao promijeniti jer spominje se preseljenje na novi stadion, koji bi mogao primiti i do 60 tisuća ljudi.
3. Portman Road (1884.)
Ovaj stadion pripada engleskom drugoligašu Ipswichu. Nama najvažnija utakmica vezana za ovaj stadion je reprezentativni susret iz 2003. godine između Engleske i Hrvatske. Treba napomenuti kako je Portman Road u prošlosti imao puno raznovrsnih funkcija, a jedna od prepoznatljivih bila je ona koncertne namjene. Tako je ugostio Eltona Johna, R.E.M., Dire Straits i Red Hot Chilli Peppers.
4. Goodison Park (1892.)
S Anfielda se Everton doselio na Goodison i ostao sve do danas na stadionu koji prima 40 tisuća gledatelja. Uprava liverpulskog premijerligaša najavila je kako bi rado preselila klub na neku drugu lokaciju, a ova ideja konstantno se provlači od 1990. Goodison Park nije ostao u dobrim uspomenama brazilskoj reprezentaciji koja je na Svjetskom prvenstvu 1966. u tri utakmice dvaput poražena (Mađarska i Portugal su bili bolji sa 3:1), a Karioke su uspjeli nadvisiti tek Bugare, bilo je 2:0.
5. Villa Park (1897.)
Od svog otvorenja Villa Park je dom Aston Ville, nogometne perjanice drugog po veličini grada u Engleskoj. Zanimljivo, kroz čak tri stoljeća Villa Park je bio domaćin engleskoj reprezentaciji (prvi put još davne 1899.), a ukupno je Gordi Albion na ovom stadionu igrao 16 puta. Tijekom SP-a 1966. stadion od 42 tisuće gledatelja bio je poprište triju utakmica, a Villa Park se može pohvaliti da je na njemu odigrano najviše polufinalnih dvoboja FA kupa, čak 55.
6. City Ground (1898.)
Otvoren je 1898. godine s kapacitetom od 30 tisuća gledatelja, a od tada nogometni je dom Nottingham Forresta. Kuriozitet ovog stadiona jest to što je samo tri kilometra udaljen od stadiona glavnog rivala Nottinghama, Notts Cityja. Ovo je primjer dva najbliža rivalna stadiona u cijeloj Engleskoj. U posljednje vrijeme čelnici kluba planiraju preseljenje Nottinghama na veći stadion, koji bi trebao biti dijelom domaćinstva Svjetskog nogometnog prvenstva 2018. godine u Engleskoj.
7. St. Andrews (1906.)
Izgrađen je i otvoren 1906. kao zamjena za stadion u Muntzovoj ulici, koji više nije imao dovoljan kapacitet za primanje navijača Birmigham Cityja. Iako je tada na njega moglo stati 75 tisuća mjesta, danas St. Andrews ima 30 tisuća sjedećih mjesta. Tijekom Drugog svjetskog rata stadion je udario grom i zapalio tribinu. Ipak, 1950-ih je šteta popravljena, a osim nogometa, bio je domaćin utakmicama ragbi lige i boksačkim mečevima.
8. Old Trafford (1910.)
Izgradnja Kazališta snova, kako Old Traffordu vole tepati Englezi, završena je krajem 1909., ali kao službeni datum spominje se 19. veljače 1910., kada je u briljantnoj predstavi United poražen od Liverpoola 4:3. S nešto više od 76 tisuća gledatelja drugi je po veličini stadion u Engleskoj, iza Wembleyja, a nadimak mu je dao jedan od najvećih igrača u povijesti Manchester Uniteda, Sir Bobby Charlton. Ugostio je SP 1966., Euro održan 30 godina kasnije te finale Lige prvaka 2003.
9. Victoria Ground (1878.)
Ovaj stadion je izgrađen 1878. godine za domaće susrete Stoke Cityja. Tijekom njegova postojanja Stoke je svih 119 godina igrao na njemu, bez prestanka, sve do 1997. godine kada je srušen. Od tada domaće utakmice igraju na stadionu Stoke Britanija. Interesantno je kako je Stoke pobijedio i u prvoj službenoj utakmici na igralištu Victorija 1978. godine protiv Talke Rangersa te na posljednjoj utakmici u svibnju 1997. godine protiv WBA.
10. The Dell (1898.)
Od 1898. godine do 2001. godine ovaj stadion bio je dom Southamptona. Zanimljivo je kako je u nekoliko navrata u povijesti bio renoviran. Prvo je tridesetih godina u požaru stradalo istočno krilo, da bi zatim za vrijeme Drugog svjetskog rata stradao u bombardiranju. Ipak, The Dell je sve do 2001. godine bio otvoren, nakon čega je srušen. U posljednjoj utakmici na ovom stadionu Southampton je, na žalost domaćih navijača, poražen.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati