Klasnić: Nema reflektora za moju Croatiju? I ovo mi je Njemačka...
IVAN KLASNIĆ (42) je nakon završetka nogometne karijere ostao živjeti u rodnom Hamburgu. Ondje ga je u kvartovskom sportskom centru zatekao reporter Bilda. Njemu je nekadašnji golgeter St. Paulija, Werdera (205 utakmica i dupla kruna 2004.) i reprezentacije Hrvatske, za koju je odigrao 41 utakmicu i postigao 12 golova, iskazao ogorčenje uvjetima u kojima nogomet igraju veterani njegove Croatije. Članovi iseljeničkog kluba njemačkih Hrvata teren dijele s poljskim klubom Polonia.
"Ovo što nam gradske vlasti rade je bezobrazno"
"Ovo što nam gradske vlasti rade je bezobrazno. Na igralište su postavljeni nosači za reflektore i sva infrastruktura, ali nikako da nam montiraju žarulje i tako reflektore učine funkcionalnima. Govore nam da će nam dati svjetlo i onda nam ga ne daju, a mi ga trebamo sada. Povraća mi se od takvog odnosa prema nama.
Ne radi se tu samo o nama starijima, na ovom terenu treniraju i djeca. Zahtijevam da nadležni hitno dođu ovdje, instaliraju svjetla i upale ih. Osim toga, uz igralište nemamo tuševe ni svlačionice pa se do gola presvlačimo na klupi za rezerve. Pa kakvi su to uvjeti? Zar nismo u Njemačkoj?"
Klasnić je kosu izgubio od virusa, ali se osjeća dobro
Klasniću se život potpuno promijenio krajem 2006. godine, kad su mu dijagnosticirani problemi s bubregom. Transplantiran mu je majčin bubreg, koji je tijelo odbacilo, a potom i očev, koji se također nije primio. Tek nakon treće transplantacije Klasnić je dobio dobar bubreg, s kojim živi i danas.
Danas izgleda bitno drukčije nego kad je nosio dres reprezentacije. Izgubio je kosu, ali je u dobroj formi. "Uzimam tablete svako jutro i večer. Pokupio sam i neki virus, pa mi je otpala kosa, ali liječnici kažu da će se možda vratiti", rekao je prošle godine.
Životna i sudska pobjeda
Pretprošle je godine pak, nakon 13 godina borbe po sudovima, Klasnić konačno pobijedio. Smatrao je da je za njegovo stanje odgovoran klub, odnosno Werderov liječnik Götz Dimanski, i sudski je spor pokrenuo prije 2007., ali je viši sud u Njemačkoj tek 2020. donio presudu koja je naložila da se iz osiguranja okrivljenika Klasniću moraju isplatiti četiri milijuna eura.
Klasnićev pravni tim tvrdio je da su mu bubrezi, koji su već bili oslabljeni, dodatno oštećeni upotrebom lijekova protiv bolova koje su mu davali Werderovi liječnici. Klasniću je prethodno dosuđena odšteta od 100 tisuća eura, ali njegovi su odvjetnici slučaj odnijeli višem sudu i pobijedili.