Kako se kalio Zakon o navijačima: Od Čelične lady Adlešič do savitljive plastike
ZAKON o navijačima ili bolje rečeno Zakon o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima doživio je niz promjena i dosta je ublažen u odnosu na prvo čitanje, saznaje se danas na Vladi RH.
Naime, podignuta je letvica alkoholiziranosti pa umjesto 0.5 promila možete imati 0.8, neće se oduzimati putovnice, a nema ništa ni od zabrane točenja alkohola na sportskim terenima, jer se može dobiti dozvola ako "utakmica nije visokog rizika", a ni policija neće moći prekinuti susret već će o tome moći samo dati samo prijedlog.
Nazdravimo novom Zakonu
Konačni prijedlog izmjena Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima iznijela je potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešič skrušeno priznajući da je Zakon dosta ublažen.
Naime, iako je bilo govora o tome da neće biti dozvoljen pristup sportskim borilištima onima koju su pod utjecajem alkohola do 0.5 posto, u konačnom prijedlogu Zakona ta letvica je podignuta na 0.8 posto. U zakonu je tako ostala i nemušta odredba o konzumacija alkoholnih pića u
"razdoblju od polaska do dolaska na športsko natjecanje te prilikom povratka sa športskog natjecanja". Podsjetimo, kako je sama policija tvrdila da ne može zatvarati ugostiteljske objekte u blizini stadiona, a ne može ni razlučiti tko je od gostiju u kafićima navijač, a tko redovni gost.
Policija daje prijedlog
Također, članak 7. konačnog prijedloga Zakona pobrinuo se za to da "ad hoc" premijer Ivo Sanader ipak nije prekršio Zakon kada je na finalu Svjetskog rukometnog prvenstva "degustirao" alkoholna pića.
"Nacionalni športski savezi, uz prethodnu suglasnost policije, mogu dozvoliti prodaju i distribuciju pića s koncentracijom alkohola do 6 posto u športskim objektima na športskim natjecanjima koja nisu označena kao visokorizična natjecanja", stoji u konačnom prijedlogu Zakona.
Iz Zakona nestala je i najava kako bi policija mogla sama prekidati susrete, a po novom prijedlogu policija može "tek" predložiti službenim osobama koje vode natjecanje da
privremeno ili trajno prekinu športsko natjecanje.
Također u novom Zakonu nema ništa ni od oduzimanja putovnica. Osobama koje se jave u policijsku postaju 30 minuta prije početka utakmice nema potrebe oduzimati putovnicu, objasnila je tako danas potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešič.
Kako se kalila Adlešič
Još do jučer, kada se pripremao ovaj rigorozni Zakon o navijačima, Adlešički su, po uzoru na Margaret Thatcher tepali kako je "Čelična lady". No, od ideje da se spriječi nasilje na stadiona rigoroznim mjerama i kaznama do realizacije čelik se odjednom pretopio u lako savitljivu plastiku.
Podsjetimo, hrvatski klubovi su zbog nereda navijača do sada platili 750 tisuća eura kazne, u što ne ulazi posljednja kazna koju je Dinamu stigla od Uefe u iznosu od 50 tisuća eura. Naša nogometna reprezentacija je zbog istih razloga dosad morala izdvojiti čak dva milijuna eura.
I još malo brojki: u gotovo pet godina primjene ovog zakona prijavljeno je 6429 izgrednika, 4217 ih je prekršajno prijavljeno, 324 navijača su ozlijeđena u tučnjavama od čega su 32 teže. Nadalje, nastradala su i 54 policajca, oštećeno je 38 autobusa i isto toliko tramvaja, 31 policijsko vozilo te 141 automobil i sedam željezničkih vagona.
I.Ć.
Foto: Arhiva
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati