"Na intervenciju jednog moćnika sam glasao za Markulina, a sad vidim da je to promašaj"
Tekst: Marko Pavić
Foto: Bruno Konjević (Cropix)
IAKO je Međimurje podiglo gledanost na domaćim utakmica ove sezone, slaba je to utjeha ljudima iz kluba koji sve teže živi. Gledanost kluba nije za sobom povukla interes sponzora, a kako nam kaže direktor Stjepan Hamonajec, to je jedina momčad u HNL-u koja nema pomoć državnih tvrtki. Igračima klub plaća stan i daje im bonove za hranu, ali su isplate plaće krajnje neredovite. U takvoj situaciji jedina šansa da se Međimurje dokopa kakvog novca je prodaja igrača poput Georgievskog, Eliomara ili Golubovića, no jasno je što bi prodaja najboljih nogometaša značila za klub koji se bori za ostanak u prvoj ligi.
> Kako se ostali hrvatski klubovi nose s recesijom procitajte na Indexovoj temi
"Kakvo je stanje u državi, takvo je i u nogometu, i još gore. Međimurje je prepušteno samo sebi, nikoga nije briga za nas. Sedam velikih sponzora nam je otkazalo, HNS nije briga, nemamo potporu države, ništa..", jada nam se Hamonajec.
"Nemamo pomoć od HNS-a, županije, državnih firmi, nikoga..."
Imate li kakvu pomoć od HNS-a ili županije?
"HNS se busa u prsa, a briga njih za nas. Pogledajte situaciju u drugim državama, primjerice austrijski, slovenski i mađarski nogometni savezi pomažu svojim klubovima u ovim teškim vremenima. Naš Savez nama ne želi pomoći iako novci koje bi nas spasili njima nisu veliki i mogu ih izdvojiti. Mi samo za svaki žuti karton moramo platiti tri tisuće kuna.
Naša županija je mala, njen proračun je kao kod neke slabije firme. Priljevi su se osjetno smanjili. Nema entuzijazma među im ljudima, ni njih nije briga. Razgovarao sam sa županom, molio ga za pomoć, obećao je da će dati sve od sebe, a nismo dobili ni kune. Mi smo skromni, ne treba nam puno.
Nadalje, jedina smo momčad koja od državnih firmi poput HEP-a, INE ili HBP-a nije dobila niti jednu lipu. Slali smo molbe, ja sam osobno razgovarao s Ivom Sanaderom dok je bio premijer, ali ništa. Problem je što smo u Zagrebu politički patuljci, nikoga nije briga za nas. Definitivno se pokazalo da je Zagreb eksteritorijalan, država u državi. Sjever radi, a jug se gradi... Sve ide u Zagreb i to će biti veliki problem u državi. Ne samo sportski, nego i politički. Velik je čemer i jad što se takve stvari događaju..."
Koliko Međimurju mjesečno treba za normalno funkcioniranje?
"Za normalno funkcioniranje nam treba 650 000 tisuća kuna, a mi ne uprihodimo ni upola toliko. Naš ukupni dug je oko pola milijuna eura što za jedan prvoligaški klub ne bi trebalo biti veliki problem, ali u ovakvoj situaciji je gotovo bezizlazno. Nekim bivšim igračima smo dužni, a Arbitražni sud nam je stalno za vratom. Oni žive izvan vremena i prostora, ne tražim da nam se oprosti, nego da se eventualne arbitraže rastegnu."
"Na intervenciju jednog moćnika nisam glasovao na Štimca, a sad ga ne mogu pogledati u oči"
Hoće li Međimurje uspjeti financijski izdržati do kraja sezone?
"Uspjet ćemo izdržati do kraja sezone, ali ćemo morati reducirati plaće. Kad pogledate, neki igrači u Međimurju godišnje zarade 200 tisuća kuna, a koliko treba prosječnom radniku da to zaradi? Deset godina!"
Koliko ste dobili od emisije Volim nogomet?
"Nismo dobili ni kune, od Udruge prvoligaša smo dobili 39 tisuća kuna. To nam je dovoljno da si kupimo posudu za suze i isplačemo se..."
Je li Štimčev projekt Liga 16 dobar za naš nogomet ili nam treba manja liga?
"Osobno sam na intervenciju jednog moćnika u nogometu glasovao za Roberta Markulina, ali sad vidim da sam pogriješio. Ništa se nije promijenilo, HRT-u i Croatiji osiguranje nitko ne može ništa, rade što žele. Kažem, žao mi je što nisam glasao za Štimca, on je medijska ličnost i čovjek s vizijom. Sad mi ga je teško pogledati u oči."
"Hajduk i Dinamo su državni klubovi"
Direktora Međimurja smeta još jedna stvar.
"Dinamo i Hajduk su državni klubovi. Dinamo je bez konkurencije, to je odlična momčad, ali treba naglasiti da ima privilegije. Recimo, suci će svaki put kad je prijelomna situacija suditi za Dinamo. Koga zanima Liga 10 pa da oni non-stop igraju među sobom? Ovako i male sredine imaju priliku za razvoj nogometa."
"Zašto nitko ne pita gdje je otišao novac za kulturu"
Hamonajec je na kraju dodao:
"Hrvatski sport je za promociju Hrvatske učinio tri puta više nego neke aktivnosti koje su plaćene deseterostruko, stostruko više. Pažljivo sam pročitao Zakon o nogometu i nije mi zašto ga hvale, taj zakon je zamagljivanje stvari. Kod nas se sve temelji na radu entuzijasta, dok susjedne države obilato ulažu u sport, sigurno ćemo sve više zaostajati u svim segmentima i se će se urušiti. Kod nas svi prate sport, svi mogu pljuvati i komentirati, a kad treba nešto pokrenuti nigdje nikoga. U kulturi je to drugačije, kulturne priredbe zanimaju malo ljudi, oni dobiju novac od države i onda ih nitko ne kritizira niti pita gdje je otišao novac jer to nikoga ne zanima", zaključio je Hamonajec.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati