Nedved je u njemu vidio novog Zlatana, ali sve je propalo zbog "prehlade"
ČEŠKI napadač Patrik Schick prvi je igrač koji je postigao tri gola na ovogodišnjem Europskom prvenstvu. Jedini je češki strijelac na Euru 2020 i daleko je najzaslužniji za četiri osvojena boda. Nije loše za igrača kojem je prije nekoliko godina propao transfer u Juventus zbog problema sa srcem, pa je završio u Romi, gdje nije mogao izaći iz sjene Edina Džeke.
Svaki put kad je izgledalo da je Schick spreman eksplodirati, dogodilo se nešto što bi ga zaustavilo. S 25 godina čini se da konačno ostvaruje svoj potencijal, što Čehe nimalo ne iznenađuje jer su od početka vjerovali da se može razviti u zvijer od napadača, samo mu je trebalo vremena.
Prvi gol protiv Škotske bio mu je najnormalniji od ova tri, glavom nakon ubačaja s desne strane. Drugi je postao viralni hit kad je primijetio da je škotski golman daleko od svojih vrata, pa je zapucao s centra i pogodio. Treći je bio penal protiv Hrvatske koji je sam izborio i platio krvavim nosom nakon lakta Dejana Lovrena.
"Plakao sam od sreće kad sam gledao kako zabija protiv Škotske. Taj dan neću nikada zaboraviti. Bio je to vrlo intenzivan trenutak za mene jer smo veliki prijatelji", ispričao je za engleski Inews David Holoubek, njegov trener iz omladinskih kategorija praške Sparte.
Schick je u Spartu stigao s 11 godina i odmah se isticao visinom i snagom, ali bio je vrlo sirov. Trebale su proći mnoge godine da ovaj 190 centimetara visok napadač dođe na današnju razinu.
Za praškog velikana sakupio je samo 10 nastupa i postigao jedan gol za bijedne 142 minute na terenu u prve dvije profesionalne sezone, pa ga je Sparta poslala na posudbu u Bohemians. Tamo je u 29 nastupa zabio osam golova i skrenuo na sebe pozornost iz jačih liga. Nakon samo jedne sezone kupila ga je Sampdoria za četiri milijuna eura. Sparta je dobila pristojan novac za igrača s kojim nije imala velike planove, a i Talijani su odlično prošli s obzirom na cijene na tržištu, posebno jer su mu u ugovor stavili otkupnu klauzulu od 30 milijuna.
Juventus je ponudio 30 milijuna pa odustao zbog blage srčane upale
Samo jedna sezona bila je dovoljna da potakne Juventus da aktivira tu klauzulu. U Sampdoriji je postigao 12 golova uz četiri asistencije u 35 nastupa, iako je započeo samo 14 utakmica u Serie A. Znao je da će mu takav učinak otvoriti vrata velikih klubova pa je odbio produljenje ugovora sa Sampom u svibnju 2017., što se pokazalo kao pogreška.
Bio je u pravu kad je očekivao ponude velikih klubova. Samo mjesec dana kasnije Juventus je aktivirao otkupnu klauzulu. Pavel Nedved ga je obožavao. Smatrao je da će se razviti u napadača klase Zlatana Ibrahimovića kad na visinu nabije odgovarajuću kilažu i snagu.
Međutim, na liječničkom pregledu otkrili su mu moguće probleme sa srcem. Radilo se u blagoj srčanoj upali, koju je drugi pregled potvrdio i Juventus je odustao te razbjesnio Sampdoriju, iz koje su tvrdili da je Schick potpuno zdrav i da je njegovo stanje ekvivalent obične prehlade.
Navijači su očekivali da će odmah zamijeniti Salaha
Ali javila se Roma i dovela stasitog Čeha na posudbu s obvezom otkupa ako ispuni određene uvjete na terenu. Nakon prve sezone novi su pregledi pokazali da problema sa srcem više nema i Roma ga je zaista otkupila u neobično strukturiranom transferu koji bi s bonusima i postocima od kasnijih prodaja mogao doseći čak 42 milijuna eura.
"Nisam bio razočaran što mi je propao transfer u Juventus. Odmah sam krenuo dalje, nisam žalio jer to ne bi imalo smisla", rekao je tada Schick, a ondašnji sportski direktor Rome Monchi o njemu je govorio u hvalospjevima proglašavajući ga "jednim od najvećih talenata svjetskog nogometa".
Navijači su mu priredili nezaboravan doček već na aerodromu, ali i postavili prevelika očekivanja da će uskočiti u cipele Moa Salaha, koji je tog ljeta prešao u Liverpool. No nije to bila suradnja iz snova, ni za Schicka ni za klub.
Ondašnji trener Rome Eusebio Di Francesco forsirao je igru s jednim napadačem pa je Schick uglavnom igrao na krilu, poziciji koja mu je posebno neprirodna zbog visine i snažne građe. U dvije sezone postigao je samo osam golova u 58 nastupa.
"Za mlade igrače, posebno u zemlji poput Češke, važan je postupni napredak. Nije dobro ako se stvari događaju prebrzo i to smo vidjeli u Romi. Bio je tek treći ili četvrti napadač i nije bio spreman nametnuti se u hijerarhiji ispred Džeke i ostalih. Općenito, odlazak u Serie A stigao mu je prerano. On je vrlo inteligentan igrač, ali razvijao se postupno", objasnio je Holoubek.
U Njemačkoj je pronašao ulogu koja mu odgovara i postao standardni prvotimac
Italiju je napustio nakon tri godine kad ga je Roma posudila RB Leipzigu, u kojem je igrajući uz Timu Wernera konačno pronašao ulogu koja mu odgovara te je s 10 golova u 28 nastupa pomogao klubu da osvoji treće mjesto u Bundesligi i dogura sve do polufinala Lige prvaka.
Iako ga Leipzig nije zadržao, ostao je u Njemačkoj. Bayer Leverkusen platio ga je 26.5 milijuna eura i vezao ga petogodišnjim ugovorom, a on je odgovorio s 13 golova u 36 nastupa u svim natjecanjima u svojoj prvoj internacionalnoj sezoni u statusu standardnog prvotimca.
Ali između svih klubova, Schick je bio i ostao najučinkovitiji u reprezentaciji, u kojoj je s tri gola na prva dva nastupa na Euru popravio prosjek i zabija točno svaku drugu utakmicu - 14 golova u 28 nastupa. Debitirao je na pripremama za Euro 2016 protiv Malte zamijenivši legendarnog Tomaša Rosickog u 66. minuti, a do kraja susreta namjestio je peti i zabio šesti gol u visokoj pobjedi 6:0.
Na taj Euro nije išao, ali na ovom se nameće kao jedna od najvećih zvijezda. Lako je moguće da nakon njega dobije ponude iz još jačih klubova i liga, poput Premiershipa, pogotovo kad se vidi kako dobro surađuje s West Hamovim tandemom veznjaka Součekom i Coufalom. No, njegov prvi trener Holoubek smatra da mu odlazak u Englesku ne bi bio dobar potez, unatoč visini i snazi zbog kojih ga uspoređuju s nekadašnjim češkim asom Janom Kollerom.
"Bundesliga mu odgovara, a Leverkusen je normalan klub za ovu fazu njegova razvoja. On je vrlo poseban, ali odlazak u Englesku mu ne bi bio dobar potez. On voli tehnički nogomet i zato treba igrati u ligama na kontinentu. Španjolska La Liga bila bi savršena za njega", smatra Holoubek.
Ipak, ovotjedna iskustva s Otoka pokazala su da bi se i tamo mogao dobro snaći, nakon što je dvaput zabio čvrstim Škotima, a onda i sam pokazao koliko je čvrst kad je, dok mu je krv još lagano curila iz nosa, rutinski svladao Dominika Livakovića iz penala koji je bio dovoljan da Češka osvoji barem bod protiv Hrvatske i ostane u odličnoj poziciji za plasman u nokaut-fazu Eura, u koju su ušli samo dvaput u ovom mileniju. Pokazao je da je uz Součeka i Coufala predvodnik nove generacije kakvu češki nogomet nije imao nakon odlaska sa scene velikana poput Nedveda, Karela Poborskog i Patrika Bergera.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati