Obitelj Dražena Petrovića nije mogla normalno živjeti, svi su htjeli Malog
NA DANAŠNJI dan 1993. godine u prometnoj nesreći na autocesti u Njemačkoj poginuo je jedan od najvećih hrvatskih i europskih košarkaša svih vremena Dražen Petrović. Tim povodom, u suradnji s Yugo Papirom, prenosimo tekst Dušana Čolovića za RTV reviju prije 40 godina pod naslovom "Veliki rat za malog Dražena", koji govori o pritisku pod kojim je živjela obitelj Petrović u vrijeme kad je odlazio iz Šibenke, a svi najveći jugoslavenski klubovi, uključujući Partizan, Crvenu zvezdu i Jugoplastiku, koji nisu birali sredstva da ga uvjere kako su baš oni pravi izbor za njega.
SEDAMNAESTOGODIŠNJI igrač Šibenke, po mnogima najveći talent naše košarke, na udaru je velikih klubova Partizana, Zvezde, Cibone, Jugoplastike. U toj borbi ne biraju se sredstva, pa se dječakova majka žali na nemoguće psihološke uvjete u kojima živi obitelj Petrović... U stanu Jole Petrovića, bivšeg načelnika SUP-a u Šibeniku, telefon češće zvoni nego u vrijeme kada se njegov vlasnik nalazio na složenoj i odgovornoj dužnosti.
Mirnog penzionera Petrovića najčešće uznemiravaju predstavnici naših najboljih košarkaških klubova - Partizana, Cibone, Crvene zvezde i Jugoplastike - tražeći njegovog mlađeg sina Dražena, a na pozive najčešće odgovara supruga Biserka. Svi se zanimaju za isto; bi li njihov "mali", i pod kojim uvjetima, prešao u spomenute klubove.
Taj "mali" je 196 cm visoki Dražen Petrović, 17-godišnji prvotimac Šibenke i (već!) reprezentativac. "Mali" s najvećim talentom otkako se kod nas igra košarka. A trenutno, kako tvrde upućeni, i najdarovitiji košarkaš s ove strane Atlantika.
Telefon stalno zvoni, zovu klubovi, menadžeri, djevojke...
"Više ne znamo kako se obraniti od silnih poziva. Naš telefon gotovo stalno zvoni", jada se Biserka Petrović, majka mladog košarkaša. "Zovu znani i neznani, predstavnici klubova, samozvani menadžeri i posrednici, šiparice... Nastojimo Dražena držati podalje od tih gužvi i pritisaka, ali, na žalost, u tome uvijek ne uspijevamo. Pozivači su vraški uporni!"
Dražen Petrović je nova zvijezda naše košarke. O njegovim mogućnostima suvišno je trošiti riječi. Dovoljno je podsjetiti da dvojica naših najpoznatijih košarkaških stručnjaka, Ranko Žeravica i Mirko Novosel, smatraju da je darovitiji nego što su u njegovim godinama bili proslavljeni Dragan Kićanović i Mirza Delibašić, i da igra bolje i zrelije nego spomenuti asovi kada su bili dvije godine stariji nego što je on sada.
Petrović je sve tri godine prvotimac Šibenke, a ove sezone je uspješno zamijenio i nezamjenjivog Zorana Slavnića. Od popularnog Moke, koji mu je dvije godine bio kapetan i trener, mnogo je, kaže, naučio, a Slavnić mu je učinio posebnu uslugu odlaskom iz Šibenke pošto mu je ostavio - mjesto u timu.
Dražen: Svi mi nude isto - stan, stipendiju i "još nešto". Ali počeli su mi smetati
Ukazanu priliku Dražen je iskoristio na najbolji način: izvanrednim igrama je obilježio čitavu košarkašku sezonu. Na žalost, iz kolosalnog talenta Dražena Petrovića proizlaze i najveći problemi za njega i njegovu obitelj. "Veliki" klubovi im naprosto ne daju predahnuti: vrše strahovit "presing" da mladi reprezentativac prijeđe u njihove redove. Oni u ovom budućem asu vide i svoju budućnost i ne biraju sredstva da ostvare svoj cilj.
"Kada je Šibenka igrala protiv Radničkog LMK u Beogradu, u hotel Palace je došao jedan dužnosnik Partizana i odvezao me na 'povjerljive razgovore' u superluksuzni Intercontinental", ne krije Dražen.
"Tamo su me uvjeravali da je za mene najbolje da pređem među Crno-bele, da ću se jedino u njihovom klubu razviti u asa. Tu se, kao slučajno, zatekao i Dražen Dalipagić i, uz nekoliko savjeta, izrazio slično uvjerenje.
A kada sam se vratio u Palace, došao je čovjek iz Crvene zvezde i odveo me u jedan privatni stan. Tu su mi, naravno, govorili da je najbolje da pređem u Crvenu zvezdu. Slično su mi, u drugim prilikama, pričali i predstavnici Cibone i Jugoplastike. Svi mi nude isto: stan, maksimalnu stipendiju i - 'još nešto'.
Ja se, međutim, nikom nisam obećao. Smatram da je rano da napustim Šibenku, još joj se nisam odužio. Želim najprije u rodnom gradu završiti srednju školu (sada sam u trećem razredu), a kad dođe vrijeme za studije - vidjet ću kamo ću. Mada pozivi navedenih klubova znače i izvjesno priznanje, počeli su mi i strahovito smetati. Pa, ne mogu ja svakog dana, i po cijeli dan, da razmišljam samo u koji ću klub i kada. Ima i prečih stvari i briga..."
Zbog Dražena su se doslovno tukli tajnici klubova
Otimanje klubova iz velikih gradova za supertalentiranog Dražena Petrovića donijelo je i jedan - fizički obračun. Sukobila su se dva suparnička tajnika - Radiša Komnenović iz Partizana i Joško Šupe iz Šibenke.
Predstavljajući se kao Draženov drug, mada je od njega dvostruko stariji, Komnenović ga je oblijetao pred važne utakmice u Beogradu i Šibeniku. Dražen se žalio da ga to nervira i tražio od Šupe da ga zaštiti, pa je tajnik Šibenke, kako sam kaže, bio prisiljen upotrijebiti i snagu.
Komnenović se poslije toga povukao, ali je Partizan ostao uporan u uvjeravanju. Kako priča njegova majka Biserka, jednom ga je iz Italije nazvao Dragan Kićanović i savjetovao mu da nikom ništa ne obećava dok se s njim ne vidi i dogovori!
Ne žele ga samo naši klubovi nego i Amerikanci
U utrci za Petrovićem svoje adute, naravno, imaju i Cibona i Jugoplastika. Zagrepčani ističu čak i svoje "prirodno pravo" na Dražena jer njegov stariji brat Aleksandar već godinama nosi dres Cibone. Zanimljivo je, međutim, da je Dražen zapeo za oko čak i Amerikancima.
Kada je jesenas s reprezentacijom bio u SAD-u, trener poznate sveučilišne ekipe Notre Dame, Digger Phelps, pozvao ga je na studije na spomenuto sveučilište i u svoj tim, obećavši mu da će za dvije godine od njega napraviti - zvijezdu profesionalne košarke.
Gužva oko Dražena Petrovića najviše neugodnosti donosi njegovoj obitelji, posebno majci Biserki. Ta dinamična i komunikativna žena, nekada i sama sportašica (atletičarka), sada član Izvršnog odbora ženskog košarkaškog kluba Revija, postala je predmet najrazličitijih ogovaranja u gradu ispod Šubićevca. Mnogi, naime, govore da "menadžerira" mlađeg sina i da ga "prodaje".
"To je daleko od pameti. To su ružne izmišljotine", ogorčena je Biserka Petrović. "Točno je da se obično ja javim kada zazvoni naš telefon i saslušam sugovornike. Ali na tome se sve i završava. Nikome ništa nisam obećala u vezi s Draženom, čak se nikada nisam ni upuštala u detalje tih ponuda. I nikada uživo nisam razgovarala s predstavnicima klubova. Mi se u obitelji o svemu dogovaramo, pa ćemo, ako bude trebalo, i o Draženu - poštujući, naravno, njegovu volju."
Dražen se od gužve sakrio - u školi
Sve što se događa oko Dražena Petrovića ne ostavlja ravnodušnim ni odgovorne u KK Šibenka. Ogorčeni su na "velike klubove" što vrbuju njihovog najboljeg igrača i ukazuju da on u Šibenki ima sve uvjete za razvoj, čak i bolje nego u drugim klubovima.
U cijelom šušuru Dražen Petrović se odlično drži. Povukao se u - školu. U prvom polugodištu je, zbog košarke, izostao s oko 150 sati i sada nastoji to nekako nadoknaditi. Zbog škole će najvjerojatnije otkazati i sudjelovanje u reprezentaciji na prvenstvu Balkana. Inače, vrlo je dobar učenik.
Savezni kapetan košarkaša Bogdan Tanjević spada među one koji smatraju da ova gužva oko Dražena Petrovića neće omesti mladog reprezentativca u razvoju jer se, kako kaže, radi o talentu koji se razvija "geometrijskom progresijom" i kojeg ništa ne može spriječiti da postane as.
O Draženu Petroviću, eto, svi razmišljaju. Doduše, svatko na svoj način.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati