Osvojene su zlatne medalje u osmercima, evo tko je slavio
VESLAČI Novog Zelanda osvojili su zlatnu olimpijsku medalju u osmercu, dok su u ženskoj konkurenciji slavile Kanađanke.
Drugo novozelandsko zlato u povijesti u osmercu osvojili su Thomas Mackintosh, Hamish Bond, Tom Murray, Michael Brake, Daniel Williamson, Phillip Wilson, Shaun Kirkham, Matt Macdonald i Sam Bosworth.
Bila je to iznimno zanimljiva i dramatična utrka, a Novozelanđani su slavili s rezultatom 5:24.64. Drugi su bili Nijemci s 0.96 sekunde zaostatka, nakon što su u posljednjim metrima prestigli brončane Britance sa svega 0.13 sekunde prednosti.
Ovo je bilo drugo novozelandsko zlato u osmercu, nakon pobjede u Münchenu 1972. godine, dok su Britanci osvojili četvrtu uzastopnu medalju u ovoj disciplini, nakon srebra u Pekingu, bronce u Londonu i zlata u Riju.
Zanimljivo je bilo i u ženskom osmercu, a na koncu su slavile Kanađanke s rezultatom 5:59.13. Srebro je osvojio osmerac Novog Zelanda s 0.91 sekundu zaostatka, dok su treće bile Kineskinje (+2.08).
Kanađankama je to bilo prvo olimpijsko zlato u osmercu nakon Barcelone 1992. godine, a pobjedničku posadu su činile Lisa Roman, Kasia Gruchalla-Wesierski, Christine Roper, Andrea Proske, Susanne Grainger, Madison Mailey, Sydney Payne, Avalon Wasteneys i Kristen Kit.
U muškom samcu slavio je Grk Stefanos Ntouskos osvojivši prvo veslačko zlato za svoju zemlju. Srebro je osvojio Norvežanin Kjetil Borch, a broncu naš Damir Martin.
To je treće olimpijsko odličje za 33-godišnjeg Martina, nakon srebra u četvercu na pariće iz Londona 2012. te srebra u samcu iz Rio de Janeira 2016. Usto ima i dva naslova svjetskog prvaka iz četverca na pariće (2010., 2013.) te dva europska zlata u samcu (2015., 2016.).
U ženskoj konkurenciji zlato je osvojila Novozelanđanka Emma Twigg ispred Ruskinje Hanne Praktasen i brončane Austrijanke Magdalene Lobnig.
Bivša svjetska prvakinja je slavila rezultatom 7:13.97, što je novi olimpijski rekord.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati