Predstavljamo Grupu B: Golobradi Amerikanci i moćni Brazilci, gdje je tu Hrvatska?
Foto: AFP
PREGLED skupina Svjetskog košarkaškog prvenstva nastavljamo sa Grupom B u kojoj će nastupiti i Vrankovićevi izabranici.
Letimičnim pogledom na popis reprezentacija jasno je da su Amerikanci najveći favoriti za pobjedu u ovoj grupi. Po imenima, Brazilci su odmah iza njih, dok će se za prolazak u osminu finala boriti još Hrvatska i Slovenija. Iran i Tunis su autsajderi koji imaju malo ili nimalo šansi za uspjeh.
Grupa B
- Brazil
- Croatia
- Iran
- Tunisia
- Slovenia
- USA
Amerikanci nisu favoriti Prvenstva, Hrvatska želi iznenaditi
Teško se na prvu loptu uopće sjetiti kada su Amerikanci zadnji put uzeli zlato na svjetskoj smotri. Vjerovali ili ne, bilo je to davne 1994. Od tada traje suša koju će pokušati zaustaviti po tko zna koji Dream team koji stiže u Tursku. Radi se o izuzetno mladoj momčadi (uz Srbiju najmlađoj na turniru) u kojoj nema zlatnih igrača iz Pekinga. Samo su Chauncey Billups i Lamar Odom igrači s nekakvim internacionalnim iskustvom, ostatak garde su golobradi mladići ispred kojih je zaista težak zadatak. Nema sumnje da se ne radi o favoritu prvenstva i bit će vrlo zanimljivo vidjeti kako će se SAD u Turskoj nositi sa nedostatkom iskustva i nedvojbenim pritiskom. Pripremne utakmice su pokazale da je to momčad koja može pobijediti apsolutno svakoga, no isto tako može stati već u četvrtfinalu.
Amerikanci će prvenstvo otvoriti upravo protiv Hrvatske. Teško je biti objektivan i reći koliko vrijedi naša trenutačna momčad. Mnogi su skloni podcjenjivanju, neki kažu da smo spremni iznenaditi. Realnost je vjerojatno negdje na sredini. Radi se o skupini osrednjih košarkaša koji do uspjeha mogu isključivo timskim radom. Na Prvenstvu ima barem desetak kvalitetnijih momčadi od naše, no dobra stvar je što je toga svjestan i izbornik Vranković. U pripremnim utakmicama isplivala su imena poput Bojana Bogdanovića, a mnogo se očekuje i od hita ACB lige Ante Tomića. Talenta imamo, a ukoliko dobro posložimo sve kockice, četvrtfinale se čini kao nekakav objektivan domet. Puno puta smo na velika natjecanja išli s velikim očekivanjima najavljujući medalje i povratak na vrh svjetske košarke. Ovaj put idemo skromno s vjerom da bi ipak mogli iznenaditi.
Oslabljena Slovenija i moćni Brazil
Stručnjaci će vjerojatno reći da Slovenci po imenima imaju bolju momčad od Hrvatske. To je vjerojatno i istina; čak i bez nekoliko velikih NBA imena koja će propustiti Tursku. No, unatoč neigranju recimo Bene Udriha i Saše Vujačića, popis im je i dalje impresivan. Goran Dragić i Jaka Lakovič bit će njihova najveća snaga na vanjskim pozicijama, dok će na centarskim pozicijama nadu polagati u još jednog košarkaša koji kruh zarađuje preko Velike Bare - Primoža Brezeca. Ključne utakmice za što bolju poziciju uoči nokaut faze Slovencima će biti upravo protiv Hrvatske i Brazila. Amerikanci su vjerojatno nedostižni, a Iran I Tunis preslabi. Sumirano, Slovenija ima dobar tim koji nije dovoljno dobar za najviše domete. Četvrtfinale im je, baš kao i Hrvatskoj, neka realnost.
Nema nikakve sumnje da Brazilci u Tursku dolaze sa izuzetno jakom momčadi koja zaslužuje sav mogući respekt. Anderson Varejao iz Clevelanda, Leandro Barbosa novi je igrač Toronda, a MVP Španjolske lige Tiago Splitter nedavno je potpisao za San Antonio Spurse... Tu su još i Marcus Vinicius, Nene, Huertas...Stvarno dobra ekipa. Ipak, Brazil već preko 40 godina ne zna za uspjeh na Svjetskom prvenstvu. Davne 1978. osvojili su bronci u Filipinima, a od tada traje post. U Japanu su bili tek 17. To ipak nešto govori. U posljednjoj pripremnoj utakmici pobijedili su Francuze na njihovom terenu sa 13 razlike što samo dokazuje tezu da se radi o ekipi koja može iznenaditi svakoga.
Iran ima NBA igrača
Baš kao što smo Angolu i Jordan nazvali autsajderima u grupi A, ništa drugačiji naziv ne zaslužuju niti Iran i Tunis. Doduše, Iranci imaju visokog Hameda Haddadija koji igra u Memphies Grizzliesima, no to je otprilike i sve što imaju. Ostatak rostera igra u domaćoj ligi i apsolutno je anoniman široj košarkaškoj javnosti. U Pekingu su izgubili svih pet utakmica i nisu pokazali baš ništa.
Slično je i s Tunisom. Dva im igrača (Chennoufi i Maoua) igraju u prvoj Njemačkoj, odnosno drugoj Španjolskoj ligi. Još dva igraju u Maroku, a ostatak momčadi se ne može naći niti na YouTubeu. Najveća prilika za bodove im je ogled protiv Irana. Vjerojatno i jednina koju će dobiti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati