Predstavljamo reprezentaciju Kameruna: Orlovi žele nakon 20 godina opet u četvrtfinale
Tekst: Vedran Buble
Foto: AFP
PREDSTAVLJANJE reprezentacija koje će nastupiti na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi nastavljamo skupinom D i izabranom vrstom Kameruna, kojemu je ovo šesti put na SP-u, a prvi nakon 2002. godine. Kamerun se u Južnu Afriku plasirao kao prvoplasirana momčad skupine A afričkih kvalifikacija, gdje su igrali zajedno s Gabonom, Togom i Marokom.
Reprezentacija Kameruna trenutno zauzima 19. mjesto na Fifinoj ljestvici, a najslabiji su bili u travnju 1997. godine, kada su bili 67. Najbolji su pak bili u studenom 2006. godine, kada su bili 11. na svijetu. Najviše nastupa za "nesalomljive lavove", kako ih nazivaju, ima 33-godišnji Rigobert Song, trenutno član turskog Trabzonspora, koji je skupio 133 nastupa. Najbolji strijelac u povijesti ove afričke reprezentacije je naravno napadač Intera Samuel Etoo, koji je u 94 utakmice zabio 44 gola.
Izbornik Kameruna je 46-godišnji Francuz Paul Le Guen, koji je reprezentaciju preuzeo početkom ove godine, potpisavši petomjesečni ugovor, dobivši tako priliku po prvi put u životu voditi jednu momčad na svjetsko prvenstvo. Le Guen je do sada vodio Rennes, Lyon, Rangers, a posljednje dvije godine sjedio je na klupi kluba s Parka Prinčeva, s kojim nije imao zapaženije rezultate. Pred Kamerun je stavljen zadatak doći najmanje do osmine finala, stoga nema sumnje da Francuz ima poprilično težak zadatak.
Dosadašnji nastupi na svjetskim prvenstvima: Četvrtfinale 1990. povijesni uspjeh
Kao što smo rekli, Kamerun je do sada pet puta nastupio na svjetskim prvenstvima, prvi put 1982. godine, gdje su skupinu završili na trećem mjestu sa tri remija. Osam godina kasnije, predvođen čuvenim Rogerom Millom Kamerun je Kamerun je osvoji prvi mjestu u skupini s Rumunjskom, Argentinom i SSSR-om. U prvoj utakmici svladali su Argentinu s 1:0, u drugoj Rumunjsku s 2:1, da bi u posljednoj utakmici izgubili s čak 4:0 od Sovjetskog Saveza.
U osmini finala Kamerunci su golovima Mille u produžecima s 2:1 svladali Kolumbiju, da bi u četvrtfinalu ispali golom u produžecima. Krvnik Kameruna za konačnih 3:2 bio je Gary Lineker. Nikada poslije Kamerunci nisu bili na toj razini, a u sljedeća tri navrata ispadali su sa SP-a već u grupi, upisavši jednu pobjedu, četiri remija i četiri poraza. U SAD- su u skupini s Brazilom, Švedskom i Rusijom, završili kao posljednji, a jedini bod osvojili su remijem protiv Švedske u prvoj utakmici
Četiri godine kasnije u Francuskoj, opet su završili kao posljednje plasirana reprezentacija, iza Italije, Čilea i Austrije. Dva boda koja su osvojili proizašla su remijima s Austrijom i Čileom. Na posljednjem SP-u na koji su se kvalificirali u Japanu i Koreji, Kamerunci su igrali u skupini s Njemačkom, Irskom i Saudijskom Arabijom. Lavovi su u prvoj utakmici remizirali s Irskom, potom svladali Saudijsku Arabiju, da bi u posljednjoj utakmici sa 2:0 izgubili od Njemačke i tako prepustili drugo mjesto Irskoj.
Reprezentativni kadar: Nitko kao Samuel Etoo
Kamerunci imaju nekoliko blistavih zvijezda u momčadi. Naravno, ispred svih je napadač milanskog Intera Samuel Etoo, međutim ništa manje vrijedni nisu ni vratar Espanyola Carlos Kameni, dvojac braniča Tottenhama Ekotto i Bassong, kapetan Rigobert Song.
Tu su još veznjak Arsenala Alexandre Song, veznjak Lyona Makoun, defenzivac Marseillea Mbia te na koncu napadač Mallorce Piere Achile Webo. Kamerun ima uravnoteženu momčad i podjednaku kvalitetu, kako i napadu, tako u veznom redu, obrani ili na mjestu vratara. Upravo spomenuto čini ga jednom od najbalansiranijih i najopasnijih afričkih momčadi.
Vratari: Hamidou Souleymanou (Kayserispor), Idriss Carlos Kameni (Espanyol), Guy Roland Ndy Assembe (Valenciennes), Amour Patrick Tignyemb (Bloemfontein Celtic).
Braniči: Jean Patrick Abouna Ndzana (Astres de Douala), Benoit Assou-Ekotto (Tottenham), Sebastien Bassong (Tottenham), Gaetan Bong (Valenciennes), Aurelien Chedjou (Lille), Geremi Njitap (Ankaragücü), Stephane Mbia (Marseille), Makadji Boukar (Al Nahdha), Nicolas Nkoulou (Monaco), Rigobert Song (Trapzonspur).
Veznjaci: Marcel Ndjeng (Augsbourg), Enoh Eyong Tarkang (Ajax), Jean II Makoun (Lyon), Georges Mandjeck (Kaiserslautern), Joel Matip (Schalke), Patrick Mevoungou (Canon Sportif de Yaounde), Landry Nguemo (Celtic), Alexandre Song (Arsenal).
Napadači: Vincent Aboubakar (Coton Sport de Garoua,), Eric Choupo-Moting (Nürnberg), Achille Emana (Betis Seville), Samuel Eto'o (Inter Milan), Mohamadou Idrissou (Fribourg), Rostand Dorge Kouemaha (FC Bruges), Achille Webo (Majorque), Jacques Zoua (FC Bale).
Što mogu na svjetskom prvenstvu?
Kamerunci imaju vrlo kvalitetnu reprezentaciju i nema sumnje da su uz Nizozemsku favoriti za prolazak dalje u osminu finala. Japanci su najlošija reprezentacija u skupini, a najveći konkurent Lavovima su svakako Danci, koji također računaju s prolaskom dalje.
Prvu utakmicu u skupini Kamerunci igraju 14. lipnja u Bloemfonteinu s Japanom. U drugoj utakmici pet dana kasnije Afrikanci će se suprotstaviti Danskoj, dok u posljednjem kolu igraju s Nizozemskom. Sudeći prema navedeno, Kamerunci imaju najlakši raspored i za vjerovati je da ćemo upravo njih gledati u drugom krugu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati