Sramotne brojke o Svjetskom prvenstvu za koje Katar ne želi da se zna
DOK MEĐUNARODNI mediji i nogometne reprezentacije počinju dolaziti, činjenice i brojke iza radničkih i ljudskih prava u Kataru i dalje je teško otkriti. U vrijeme kad se 32 nacionalne momčadi okupljaju u Kataru uoči predstojećeg Svjetskog prvenstva, The Guardian donosi brojke koje su jasan podsjetnik na ljudsku cijenu turnira, kao i na stalnu patnju među radnicima migrantima, ženama i LGBTQ+ zajednicom u toj zemlji.
Predsjednik FIFA-e Gianni Infantino želi da se fokusiramo isključivo na nogomet. Mnogi će to učiniti. Ali značaj Svjetskog prvenstva ne može se mjeriti samo zapisnicima utakmica ili izborom najboljih nogometaša, već i stvarnosti života običnih ljudi. Ovo su samo neke od brojki koje sramote nove sjajne stadione Katara i 22. izdanje Svjetskog prvenstva:
200 milijardi dolara
Iznos koji je Katar navodno potrošio na pripremu Svjetskog prvenstva u usporedbi s oko 11 milijardi dolara koje je potrošila Rusija prije četiri godine.
0
Broj stavki o ljudskim pravima ili uvjeta koji se tiču zaštite na radu koje je FIFA zatražila od katarskih vlasti prilikom dodjele domaćina 2010. godine.
3
Službeni broj smrtnih slučajeva radnika tijekom priprema za Svjetsko prvenstvo 2022., prema Katarcima i Infantinu. Nicholas McGeehan iz organizacije za ljudska prava Fair Square taj broj naziva "namjernim pokušajem obmane" jer se fokusira na projekte koji čine samo 1% izgradnje u Kataru. Organizacijski odbor kaže da je još 36 radnika na stadionima također umrlo, ali iz razloga koji nemaju veze s radom, odnosno umrli su nakon radnog dana "prirodnom smrću".
???
Točan broj radnika migranata koji su umrli zbog nemara na projektima povezanima sa Svjetskim nogometnim prvenstvom. Pravi broj se nikada neće saznati. Prema Human Rights Watchu, katarske vlasti nisu uspjele istražiti uzroke smrti tisuća radnika migranata, od kojih se mnoge pripisuju "prirodnim uzrocima". HRW je također otkrio da u takvim slučajevima obitelji rijetko dobivaju naknadu jer, prema katarskom zakonu o radu, nema temelja za isplatu u slučaju smrtnog slučaja koji nije povezan s radom.
6500
Radnici migranti iz Indije, Pakistana, Nepala, Bangladeša i Šri Lanke za koje je The Guardian izvijestio da su umrli u Kataru između 2010. godine, kada mu je dodijeljen turnir, te 2021. godine.
200
Smrti nepalskih radnika zbog vrućine u Kataru, prema studiji iz 2019. u časopisu Cardiology. Studija navodi da se čak 200 od 571 kardiovaskularne smrti nepalskih radnika od 2009. do 2017. moglo spriječiti uz učinkovite mjere zaštite od topline.
"Znamo da su radnici podvrgnuti liječničkim procjenama prije nego što napuste svoju domovinu i po dolasku. Bili su u dobroj formi i zdravi, ali znamo da je bilo mnogo smrtnih slučajeva među prethodno zdravim mladićima, u takvim razmjerima da bi to bilo zapanjujuće u bilo kojem drugom kontekstu", kaže Isobel Archer iz Resursnog centra za poslovna i ljudska prava.
100.000
Minimalni broj radnika migranata za koje Amnesty International smatra da su bili iskorištavani i zlostavljani zbog manjkavih zakona o radu i nedovoljnog pristupa pravosudnom sustavu u Kataru u posljednjih 12 godina.
14-18 sati
Dnevno radno vrijeme mnogih radnika migranata u Kataru, posebno u kućanstvu i sektoru sigurnosti, navodi Amnesty International. Nedavno izvješće Equidema pronašlo je mnogo sličnih priča, uključujući i onu kenijskog radnika koji je rekao da radi 14 sati dnevno na stadionu Lusail bez plaćenog prekovremenog rada više od dvije godine.
225 funti
Zakonska minimalna mjesečna plaća u Kataru ako su hrana i smještaj osigurani. Posljednjih godina vlasti su uvele niz radnih reformi, uključujući uvođenje minimalne plaće i ukidanje sustava kafale, odnosno sponzorstva. Međutim, aktivisti za ljudska prava kažu da je to bilo postupno i da se još uvijek događaju mnoga zlostavljanja.
1300-3000
Raspon u dolarima plaćen kao naknada za zapošljavanje od strane nekih radnika migranata iz Indije, Bangladeša, Nepala i drugih zemalja, koji traže posao u Kataru. Iako je to sada protuzakonito, mnogi se radnici još uvijek muče s otplatom naknada za zapošljavanje i sličnih dugova dok šalju novac svojim obiteljima.
119.
Pozicija Katara među 180 zemalja prema indeksu slobode medija Reportera bez granica. To ga čini jednom od boljih zemalja u regiji, no aktivističke skupine upozoravaju novinare da će se vjerojatno suočiti s nadzorom na Svjetskom prvenstvu.
7
Broj godina u zatvoru s kojima se mogu suočiti muškarci i žene imaju li spolne odnose izvan braka, prema 281. članku Kaznenog zakona. HRW kaže da to nesrazmjerno pogađa žene, koje su bile procesuirane ako prijave silovanje.
Kaže se da "policija često ne vjeruje ženama koje prijavljuju takvo nasilje, a umjesto toga vjeruje muškarcima koji tvrde da je odnos bio sporazuman, a svaki dokaz ili sugestija da je žena poznavala počinitelja dovoljan je za kazneni progon žene".
11
Broj slučajeva zlostavljanja lezbijki, homoseksualaca, biseksualnih i transrodnih osoba u pritvoru između 2019. i 2022. godine, prema izvješću HRW-a iz listopada 2022. Odjel za preventivnu sigurnost Katara proizvoljno je zatvarao LGBT osobe i podvrgavao ih mukama. Postupanje u pritvoru uključuje šest slučajeva teških i višestrukih premlaćivanja i pet slučajeva seksualnog uznemiravanja u policijskom pritvoru između 2019. i 2022. godine.
Kao uvjet za njihovo oslobađanje, snage sigurnosti naložile su zatvorenim transrodnim ženama da prisustvuju seansama konverzijske terapije u vladinoj ustanovi. Međutim, vlasti tvrde da u Kataru ne postoje centri za "preobraćenje" homoseksualaca.
5
Mogući broj godina zatvora prema članku 296. katarskog Kaznenog zakona za "navođenje, poticanje ili zavođenje muškarca na bilo koji način da počini sodomiju" i "navođenje ili zavođenje muškarca na bilo koji način da počini nezakonite ili nemoralne radnje".
440 milijuna dolara
Iznos za koji Amnesty International i druge organizacije vjeruju da bi FIFA trebala staviti na raspolaganje kako bi se mogla isplatiti odšteta radnicima migrantima koji su umrli ili pretrpjeli ozljede u Kataru. To je ekvivalent nagradnom fondu Svjetskog prvenstva.
No, katarski ministar rada odbacio je takve prijedloge tvrdeći da je kritika vlade "rasistička". Ministar Ali bin Samikh Al Marri rekao je za AFP da nema kriterija za osnivanje ovih fondova i upitao: "Gdje su žrtve? Imate li imena žrtava? Kako ste došli do ovih brojeva?"
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati