Srbija predstavila novi grb. Objasnila "bosanski" dio na njemu
SRBIJA će na SP-u u Kataru igrati s novim grbom. Amblem koji je potvrdio Izvršni odbor tamošnjeg saveza odmah je izazvao polemike. Nije čudno što su na njemu povijesni simboli Srbije - dvoglavi bijeli orao, ocili, crveni štit - nego što su se tamo našli ljiljani. Njih se vezuje uz Bosnu, a bili su na njenim te u zadnje vrijeme na zastavama i grbovima Bosne i Hercegovine.
Obrazloženje zašto su ljiljani u novom grbu reprezentacije Srbije objavio je tamošnji Nogometni savez: "Usvojen je grb koji će krasiti novi dres svih reprezentativnih selekcija Srbije. Institucionalni, dosadašnji grb Sveza, ostaje kao službeni grb saveza, a novi grb će biti novi simbol s kojim će se identificirati navijači i krasit će dres svih selekcija FSS-a. Ovo odvajanje grbova urađeno je na preporuku UEFA-e i to je trend koji su pratile mnoge europske reprezentacije.
Novi grb nogometne reprezentacije Srbije nadahnut je tradicionalnim motivima i simbolima naše zemlje kroz povijest: dvoglavi bijeli orao, ocili, ljiljani, crveni štit… Iz svakog razdoblja uzeto je po nešto i predstavlja miks naših najistaknutijih i najprepoznatljivijih simbola.
Dvoglavi bijeli orao datira još iz doba Nemanjića, a simbol je preuzet iz Bizanta. Nalazi se na crvenoj pozadini (štitu) što simbolizira hrabrost i nekadašnje srpsko carstvo, uz motive zlatne boje. Kroz našu povijest pojavljivali su se različiti tipovi orlova, a izabrani s grba je jedan od njih. U sredini se nalazi osmokutni štit s ocilima i inspiraciju je pronašlo iz grba Kraljevine Srbije iz 1882. godine.
Ljiljan je jedan od najučestalijih motiva u heraldici. Kod nas ih susrećemo iz doba Nemanjića (grbovi, kruna, novac), a njihov simbol oslanja se na stihove iz Starog i Novog zavjeta i na kult Bogorodice. Ljiljane su od nas preuzeli Kotromanići, pa su ih od tamo uveli i u Bosnu. Identični ljiljani s grba reprezentacije nalaze se i na sadašnjoj zastavi i grbu Republike Srbije."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati