FANTASY SPORT Sve što trebate znati o ludilu u kojem se vrte milijarde i koje je zahvatilo milijune
Stjepan Mati
Zadnja nadopuna: 21:49, 10. kolovoza 2017.
Foto: Getty Images/Guliver Image
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Točno 23 godine kasnije, fantasy sports igra se u bejzbolu, američkom nogometu, hokeju i košarci, a najrazvijeniji je u SAD-u, gdje godišnje okreće spomenute četiri milijarde dolara. Od Okrentove igre, koju je vodio na papiru, fantasy je postao online svakodnevica za više od 30 milijuna Amerikanaca. Od klasičnog natjecanja s prijateljima u vlastitim ligama, razvila se i inačica “Daily Fantasy Sports” (DFS) u kojoj se igrači natječu izravno jedni protiv drugih s momčadima sastavljenima posebno za svaki dan i na svoje momčadi ulažu stvarni novac te stvarni novac i zarađuju.
Golemi rast DFS-a zatekao je i američke zakonodavce koji još nisu zakonski definirali takav način klađenja. Dvije najveće takve stranice, DraftKings.com i FanDuel.com, tvrde da se DFS ni po čemu ne razlikuje od online pokera, no i ovdje se vrti golemi novac, a na to nitko ne plaća nikakva davanja.
Najveće američke sportske televizije poput ESPN-a i Fox-a redovito imaju emisije na temu fantasyja, u kojima bivše zvijezde MLB-a, NBA-a, NFL-a pa čak i golfa savjetuju igrače fantasyja koga da uvrste u svoje momčadi i koju strategiju odabira igrača da primjenjuju. DraftKings i FanDuel u zadnje su dvije godine zaradili 300 milijuna dolara, a najpopularniji sport je američki nogomet, u kojem fantasy lige igra više od 55 milijuna Amerikanaca i Kanađana zajedno.
Svatko normalan pretpostavio bi da je Daniel Okrent danas također milijunaš i da se obogatio na svojoj ideji koja mu je sinula 1980. godine negdje iznad Texasa. No, realnost je puno drukčija.
“Osim nekog sitniša koji smo zaradili na knjizi koju smo objavili 1984. godine, od Rotisserie lige nismo zaradili ni centa. Ni ja ni itko od one prve ekipe koja je ikad zaigrala tu igru. Mi smo zaštitili ime Rotisserie, ali pojavio se netko s imenom fantasy i preuzeo pravila. Pokušali smo ih tužiti, ali nije imalo smisla. Zapravo ja nisam ništa revolucionarno izmislio, samo sam koristio postojeću statistiku, i tu nije bilo nikakvog intelektualnog vlasništva. Zapravo, da sam na tu ideju došao 15 godina kasnije kad se pojavio internet, vjerojatno bih mogao prodati svoj proizvod nekoj od internetskih kuća i bolje ga zaštiti. Imam lijepu kuću, dvoje djece i divnu obitelj. Sretan sam čovjek”, priča danas Okrent.
Industrija je eksplodirala sredinom ‘90-ih kad su Yahoo pa onda i ESPN na svojim internetskim stranicama počeli nuditi korisnicima fantasy lige u svim najpopularnijim američkim sportovima. Okrentova Rotisserie League raspala se 1995. godine, kad su svi originalni igrači odlučili da je dosta.
“Svi smo već imali obitelji i puno obveza te smo zaključili da ima i važnijih stvari od vođenja statistike bejzbol igrača. Nismo igrali desetak godina, ali neki od nas su se ponovno uključili u neke lige. Ja, evo, i dalje igram, ali nikada nisam osvojio nijednu ligu. Igrat ću dok jednom ne budem prvak, ha, ha”, rekao je Okrent.
I dok američka vlada muku muči s regulacijom rastućeg golemog tržišta DFS-a i s tim kako oporezivati milijarde dolara koje se u tome okreću, u Europi je situacija puno jednostavnija. Sve najjače europske nogometne lige, uključujući i Ligu prvaka, imaju fantasy lige koje su potpuno besplatne. Najboljim menadžerima dijele se tjedne i mjesečne nagrade, a ukupni pobjednici na kraju sezone dobiju vrijedne nagrade, poput VIP putovanja na utakmice sljedeće sezone, dresova, igraćih konzola, itd.
Apsolutno najpopularniji je Premiership, koji igra više od četiri milijuna korisnika iz cijelog svijeta. Svaki korisnik ima na raspolaganju virtualnih 100 milijuna funti koje može potrošiti na 15 igrača; dva golmana, pet obrambenih, pet veznih i tri napadača. Igra, koja ima sjajnu mobilnu aplikaciju, tako je izbalansirana da je nemoguće u momčadi imati, primjerice, De Geu, Marcosa Alonsa, Baillyja, Kompanyja, Pogbu, De Bruynea, Sancheza, Lukakua, Kanea i Agüera. Morate pažljivo rasporediti budžet na sve linije jer morate imati 15 igrača, a ako potrošite 80 milijuna na sve najveće zvijezde, neće vam ostati novca da popunite momčad.
Dan Okrent definitivno nije zaradio onoliko koliko je trebao na Rotisserieu, ali je svima nama omogućio beskrajnu zabavu i natjecanje s prijateljima u tome tko zna najviše o nogometu.
Jer, nema većeg gušta nego kad pogodite s nekim jeftinim igračem koji vam donese desetke bodova, a prijatelj uporno u momčadi drži neku skupu zvijezdu kojoj ne ide. “Screenshotate” mu svoj rezultat od zadnjeg kola uz poruku:
“A lijepo sam ti govorio… :)"
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Kliknite ovdje.
Ovo je .
Homepage nacije.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.