Švicarci će igrati ligu na način koji dosad nije viđen u nogometu
VODSTVO švicarske nogometne lige (SFL) izglasalo je jučer radikalne promjene u sustavu natjecanja tamošnjeg prvenstva koje će na snagu stupiti od sezone 2023./2024. Švicarska liga trenutačno broji 12 klubova, ali će ih po novom sistemu biti dva manje, no uz bitno drukčija pravila natjecanja.
Švicarska Super liga trenutačno se igra po gotovo identičnom sustavu kao i hrvatska. Deset momčadi igra četverokružno, nema ni lige za prvaka ni lige za ostanak, a jedina je razlika u odnosu na HNL što i predzadnjoj momčadi prijeti ispadanje jer razigrava s drugoplasiranim iz druge lige.
Tri faze natjecanja
No, prema novom sustavu, koji još samo treba ratificirati švicarski savez nakon što ga je prihvatio odbor klubova, liga će imati 12 klubova i igrat će se u čak tri faze. U prvoj će klubovi igrati dvokružno te će nakon 22 kola krenuti u drugu fazu u kojoj će se igrati liga za prvaka i liga za ostanak, a osvojeni bodovi iz prve faze prenijet će se u drugu.
Uslijedit će 10 kola u obje lige, ali ni nakon toga se neće znati prvak. Prema ideji SFL-a, nakon ukupno 32 kola igrat će se niz play-off utakmica. Prve dvije momčadi na tablici, neovisno o razlici u bodovima, igrat će izravno jednu ili dvije utakmice za naslov prvaka. U prijevodu, ako prvi na tablici nakon 32 kola ima, recimo, 20 bodova prednosti, svejedno u izravnom dvoboju može ostati bez titule.
No, posebna priča je tzv. play-off za europska mjesta. Prve dvije momčadi osigurale bi nastup u Europi, ovisno o poziciji saveza na UEFA-inoj ljestvici, a za još jedno europsko mjesto razigravale bi preostale četiri momčadi iz lige za prvaka te prve četiri momčadi iz lige za ostanak. Odnosno, oni klubovi koji su se borili za ostanak imali bi priliku na kraju priče ući u Europu.
Čitava liga može u Europu
Parovi bi se odredili po klasičnom sistemu da najbolje plasirana momčad, odnosno treći iz lige za prvaka, u prvoj rundi igra s najlošijim u ligi za ostanak. Pa četvrti iz lige za prvaka protiv trećeg iz lige za ostanak itd. To znači da bi teoretski klub koji je sezonu završio ukupno na 10. mjestu, tj. bio četvrti u ligi za ostanak, mogao sljedeće sezone izboriti nastup u Europi.
Peta momčad lige za ostanak razigravala bi s drugoplasiranim iz druge lige za ostanak u eliti, a najlošija momčad na tablici izravno bi ispala u drugu ligu. Švicarci na ovaj način žele dodati još zanimljivosti svojem ligaškom nogometu u kojem se zadnjih sezona prvak zna mjesecima unaprijed iako je konačno završila dominacija Young Boysa.
Prekinuta dominacija Young Boysa
Klub iz Berna je prošle sezone prvenstvo osvojio s 31 bodom više od Basela, u sezoni 2018./2019. imao je 20 bodova više od Basela, godinu dana ranije 15, a "neizvjesno" je bilo jedino prošle sezone kad su Young Boys titulu osvojili s osam bodova prednosti.
Trenutačno je lider Zürich, koji će gotovo sigurno osvojiti prvi naslov prvaka nakon 13 godina jer ima 12 bodova više od Basela i čak 17 više od Young Boysa. Švicarci promjenom sustava žele zadržati neizvjesnost do samoga kraja iako je pitanje koliko je on ispravan s obzirom na to da u samo jednoj utakmici trud kroz 32 kola može pasti u vodu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati