814 milijuna birača u Indiji: U ponedjeljak počinju najmasovniji izbori u povijesti
Foto: Guliver Image/Getty Images
ČAK 814 milijuna birača pozvano je od ponedjeljka na najmasovnije izbore u povijesti, izborni maraton do 12. svibnja koji bi, prema anketama, u desetoj svjetskoj gospodarskoj sili Indiji trebao donijeti pobjedu oporbenih nacionalista nakon desetgodišnje vladavine Kongresne stranke obitelji Gandhi.
Broj upisanih birača premašuje ukupno stanovništvo Europe i ukupan broj birača pet najvećih svjetskih demokracija iza Indije, a za stotinu milijuna veći je od broja indijskih birača na izborima 2009. Izborni proces odvija se u devet faza jer je u jednome izbornom danu nemoguće nadzirati svih 930.000 glasačkih mjesta koliko ih je propisalo izborno povjerenstvo u želji da se svakome biraču omogući glasovanje na udaljenosti manjoj od 1,2 kilometra. Radi bržeg prebrojavanja glasovanja postavljeni su uređaji za elektroničko glasovanje, a rezultati se očekuju 16. svibnja, prenosi agencija AFP.
Lice i naličje desete gospodarske sile svijeta
S 1,2 milijarde stanovnika Indija je druga država u svijetu po mnogoljudnosti. Članica je skupine G20 koja okuplja industrijski najrazvijenija i najbrže rastuća gospodarstva. Njezina je uloga sve važnija na međunarodnoj sceni u rasponu od klimatskih promjena do trgovinskih sporazuma. Naličje ove prosperitetne slike pokazuje da u desetoj gospodarskoj sili živi trećina svih najsiromašnijih stanovnika svijeta. Bijeg stranog kapitala, inflacija i usporavanje učinili su ranjivim gospodarstvo u kojem se rast BDP-a deset godina kretao između osam i 10 posto da bi pao na šest posto 2011. i 2012., odnosno na pet posto 2012. i 2013. Stoga su gospodarske teme dominirale kampanjom zemlje u kojoj milijuni mladih stasaju svake godine i ne nalaze zaposlenja, a žilava korupcija teško je obilježila drugi mandat vlade premijera Manmohana Singha iz Kongresne stranke te joj ankete predviđaju poraz nakon deset godina na vlasti.
Izborni dvoboj dvojice neženja
Na tim je temama kampanju vodio 63-godišnji Narendra Modi, čelnik nacionalističke hinduske stranke Bharatiya Janata Party (BJP) obećavši veća ulaganja, otvaranje radnih mjesta, industrijalizaciju, poboljšanje infrastrukture i obračun s korupcijom. Njegovoj stranci i saveznicima predviđaju 36 posto u državi Uttar Pradesh, najnapučenijoj indijskoj državi koja zbog toga ostvaruje najveći broj mjesta u donjem domu saveznog parlamenta od 543 mjesta. Međutim, prvi čovjek države Gujarat od 2001., Modi je kontroverzna osoba koja je Indiju podijelila od 2010., kada je u toj državi izbio sukob između hindusa i muslimana s više od tisuću mrtvih. Pred sudom nije odgovarao, no javnost ga drži odgovornim jer snage reda nisu djelovale i spriječile krvoproliće. Od tada je postao nepoželjna osoba u Europi i Sjedinjenim Državama, no kako mu je pobjeda sve izglednija, Zapad je s njime obnovio kontakte. Njegov glavni protukandidat je Rahul Gandhi iz Kongresne stranke, koji je neženja, kao i Modi što je neuobičajeno za Indiju, no istodobno i poštovano jer u zemlji hinduske tradicije asketizam i odricanje uživaju svu potporu.
Kongresnoj stranci prijeti najgori izborni rezultat u povijesti
Kandidat vladajuće Kongresne stranke za premijera je 43-godišnji Gandhi, najmlađi izdanak dinastije Gandhi-Nehru, koji ulazi u prvu izbornu bitku na nacionalnoj razini u nepovoljnim uvjetima. Ankete Kongresu predviđaju manji broj glasova u sjevernim državama, ali zato veći uspjeh u velikim državama kao što su Rajasthan i Maharashtra, piše agencija Reuters. Izbori bi, prema prognozama analitičara, mogli donijeti najgori rezultat Kongresnoj stranci u njezinoj povijesti, ali ne i kraj dinastije Nehru-Gandhi koja se uvijek izdizala iz teških životnih i političkih poraza. Dinastija je dala prvog premijera u povijesti neovisne Indije. Bio je to Jawaharlal Nehru, kojega je naslijedila njegova kći Indira, kao premijerka u četiri mandata. Nju je naslijedio njezin sin Rajiv Gandhi koji je zatim, kao i majka, ubijen u atentatu. Rahul Gandhi potpredsjednik je stranke, no nikada nije bio ministar i dugo je bježao s političke scene, izbjegavao novinare i govore u parlamentu. Taj suzdržan čovjek blagih manira čini se nevičan izbornoj borbi. Pa ipak, Rahul Gandhi mogao bi biti čovjek okupljanja, smatraju neki promatrači.
Presudit će tri žene: Majka, Velika sestra i Kraljica dalita
Kako u posljednja tri desetljeća, ni jedna stranka nije dobila apsolutnu većinu u indijskom parlamentu, takav se scenarij ne čini moguć ni nakon ovih izbora. Modijev će BJP, vjeruje se, morati u koaliciju, a pritom će morati dobro surađivati s trima regionalnim strankama koje vode žene. Jayalalithaa Jayaram, premijerka južne države Tamil Nadu, bivša glumica koja je stekla nadimak "Amma" (Majka), optužuje Kongresnu stranku za lopovluk. Birače osvaja populističkim mjerama poput programa obroka za tri rupije (5 centima eura), ali ni sama nije izmakla optužbama za korupciju. Mamata Banerjee, koju nazivaju Didi (Velika sestra), na čelu je države Zapadni Bengal i svojom strankom Trinamool kongres osvaja birače izravnošću i bliskošću s običnim ljudima. Mayawati, koju nazivaju Kraljica dalita zbog njezine predanosti zaštiti "nedodirljivih", najniže kaste u Indiji, na čelu je stranke Bahujan Samaj. Ona predviđa "propast Indije" u slučaju da pobijedi Modi, no u prošlosti je i sama sklapala savez s BJP-om čime je postala čelnica vlade Uttar Pradesha. Sve tri žene imaju mnogo zajedničkog: imidž, borbenost, karizmu, u određenoj mjeri i znanje, što ih čini političarkama koje će imati ulogu u budućoj koaliciji te ih mandatar neće moći zaobići kada bude sastavljao novu vladu, zaključuju analitičari.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati