Besplatna operacija u EU? Samo ako ste u svojoj zemlji iscrpili sve mogućnosti!
Ilustracija: Shutterstock
EUROPSKO zdravstveno osiguranje, na kojeg pravo imaju svi državljani zemalja članica Europske unije koji su zdravstveno osigurani u svojoj državi, ipak ne pokriva sve troškove liječenja u drugim zemljama članicama EU.
Možete li potrebnu medicinsku uslugu dobiti u vlastitoj zemlji, a nije riječ o hitnom slučaju, nitko vam neće platiti liječenje u inozemstvu. Ipak, ako vam u vašoj zemlji ne mogu pružiti potrebnu medicinsku uslugu, nacionalno zdravstveno osiguranje mora pokriti troškove liječenja u odabranoj europskoj bolnici.
O jednom takvom slučaju ovih je dana raspravljao najviši Europski sud pravde koji je dosudio: Nacionalni zdravstveni sustav mora pokriti troškove medicinskih tretmana u bolnicama drugih zemalja članica EU ukoliko se potrebnu medicinsku uslugu ne može pacijentu pružiti u njegovoj zemlji.
Ta praksa stvara probleme siromašnijim članicama EU, jer su standardi i mogućnosti liječenja nerijetko mnogo lošiji negoli kod njihovih bogatijih susjeda.
Slučaj Elene Petru
Slučaj o kojem je u četvrtak odlučivao Europski sud je onaj Elene Petru, Rumunjke koja je imala teških kardiovaskularnih problema te je u 2007. godini morala na otvorenu operaciju srca.
Nakon što je ustvrdila da u bolnici u Temišvaru, gdje je trebala biti podvrgnuta operaciji, nedostaje čak i osnovne medicinske opreme poput lijekova protiv bolova i sterilnih gaza, dok u krevetima leže i po tri pacijenta zajedno, Petru je zatražila od svog nacionalnog zdravstvenog osiguranja operaciju u Njemačkoj, ali joj je zahtjev odbijen.
Na operaciju u Njemačkoj ipak je otišla, a potom tužila rumunjsko Ministarstvo zdravlja od kojeg potražuje oko 18.000 eura za troškove bolničkog liječenja u Njemačkoj.
Sud u Rumunjskoj očitovanje o ovom problemu tražio je od Europskog suda koji je poručio: "Naknadu medicinskih troškova ne može se odbiti ukoliko pravovremeno u bolnicama u Rumunjskoj nisu mogli osigurati potrebne lijekove, medicinsku opremu i infrastrukturu".
Europski sud također je naveo kako nacionalno zdravstveno osiguranje mora pokriti inozemne troškove postupka u iznosu kojeg pokrivaju u matičnoj zemlji, a sve iznad toga samo ukoliko je Petru iscrpila sve mogućnosti u bolnicama u vlastitoj zemlji. Dakle, ne samo u lokalnoj bolnici, već u svim bolnicama diljem Rumunjske.
Na Rumunjskom sudu je sad da odluči je li Petru na operaciju mogla u neku drugu bolnicu u Rumunjskoj, gdje bi joj bila pružena bolja skrb nego u Temišvaru, ili će joj ipak u cijelosti biti plaćena operacija kojoj se podvrgla u Njemačkoj.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati