Bivši ravnatelj Imunološkog zavoda: Svi su sve znali!
Ilustracija: Arhiva
BIVŠI ravnatelj Imunološkog zavoda Davorin Gajnik za RTL Danas je izjavio kako navodi Ministarstva gospodarstva da je stečajni postupak pokrenut bez znanja Nadzornog odbora Zavoda nisu istiniti te da je u nekoliko navrata o stečaju i razvoju događaja i planovima za Imunološki zaljev obavijestio i Nadzorni odbor, ali i šest ministarstava.
Podsjetimo, stečajni postupak nad Imunološkim zavodom, tvrtkom za proizvodnju lijekova, farmaceutskih proizvoda i znanstveno-istraživački rad, otvorio je Trgovački sud u Zagrebu 20. prosinca, a u srijedu je 200 njegovih radnika dobilo otkaze ugovora o radu s otkaznim rokom od 30 dana.
Prijedlog za pokretanje stečajnog postupka podnesen je u kolovozu prošle godine, nakon što je Imunološki izgubio dozvolu Agencije za lijekove za proizvodnju lijekova iz krvi i plazme te seruma životinjskog porijekla, što je osnovna djelatnost tvrtke i čini dvije trećine prihoda tvrtke.
Od tada se krvna plazma, prikupljena u hrvatskim transfuzijskim centrima više ne obrađuje u Imunološkom zavodu. Upravljanje Imunološkim zavodom preuzela je stečajna upraviteljica Branka Malbašić.
Potpredsjednik Vlade i ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Branko Grčić izjavio da Vlada pokušava pronaći partnere kako bi se nastavilo poslovanje u Imunološkom zavodu.
"Pokušavamo pronaći partnere koji bi ušli u proizvodnju određenih proizvoda iz asortimana i tako omogućili nastavak poslovanja u Imunološkom zavodu u ovoj ili onoj organizacijskoj formi", rekao je Grčić, dodavši da na tome radi Ministarstvo gospodarstva.
Vrdoljak vjeruje da će strateški parner ući u Imunološki zavod
Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak večeras je izjavio kako vjeruje da će strateški partner ući u Imunološki zavod te da će se njegova visokoprofitabilna djelatnost zadržati u Hrvatskoj.
"Mislim da će biti", odgovorio je Vrdoljak na pitanje u Dnevniku Nove TV misli li da će strateški partner ući i spasiti proizvodnju u Imunološkom.
"I sada čujete sindikate, djelatnike, svi govore to je to visokoprofitabilna djelatnost. Pa kako je moguće da netko u zadnjih deset godina u visokoprofitabilnoj djelatnosti radi u prostorima koji su apsolutno neadekvatnii nemaju opremu, znajući da će kada uđemo u EU izgubiti licencu. Mislim da će se zato što je visokoprofitabilna djelatnost zadržati u Hrvatskoj, da ćemo imati proizvodnju virusnih i bakterioloških cjepiva, da ćemo imati krvne derivate sa strateškim partnerom", istaknuo je ministar.
Složio se s tvrdnjama bivšeg direktora Imunološkog zavoda Davorina Gajnika da je do lošeg stanja u tom zavodu došlo zbog nebrige zavoda koja traje desetljećima, trošenja, neinvestiranja, zaduživanja, zbog čega su, kaže, ljetos i izgubili licencu za krvne derivate i imunologiju, što je zavodu značilo 60 posto prihoda.
"Da je netko brinuo o tome desecima godina prije i investirao u prostor, u opremu, a imali su privremene dozvole zadnjih pet, šest godina, onda ne bi došli u ovu situaciju", poručio je Vrdoljak.
Za Gajnika je rekao kako je vrlo profesionalno radio svoj posao, dao sve od sebe, potvrdivši i njegove navode da ga je, kao i ministre Branka Grčića, Slavka Linića i Miranda Mrsića, lani u kolovozu informirao o stanju u Imunološkom. Na tom se sastanku, rekao je Vrdoljak, tražilo načina kako pronaći 200 milijuna kuna za restrukturiranje zavoda, ali da tog novca nije bilo niti danas ima u državnom proračunu.
Osvrnuo se i na Gajnikove prozivke da se u Vladi "prave grbavi" da nisu obaviješteni o planu restrukturiranja koji im je predstavio, kao i na njegov odgovor na novinarsko pitanje tko se pravi grbav: "Od ministra na dalje".
"Ako sam se pravio grbav jer nisam mogao naći 200 milijuna kuna... nisam mogao naći 200 milijuna kuna", poručio je Vrdoljak. Ustvrdio je kako je ipak napravljeno dubinsko snimanje stanja u Imunološkom, napravljen je 'teaser', krenulo se u potragu za strateškim partnerom u što se u prosincu upustio Državni ured za upravljanje državnom imovinom, koji bi s ulaskom strateškog partnera trebao završiti proces restrukturiranja kako bi se zadržala proizvodnja i radna mjesta u zavodu.
Naglasio je kako je plan bio da se izdrži još koji mjesec, barem do ožujka kako bi se izbjegao stečaj, a država s dijelom vlasništva ostala u tvrtkama koje bi se osnivale, ali da je Trgovački sud "bio vrlo ažuran". "Nažalost, Trgovački sud je bio brži, proglasio je stečaj. Mislim da bi dva mjeseca pomogla da strateški partner uđe unutra, a svakako je nužan zbog svježeg, novog kapitala kojeg danas država nema. Zbog neinvestiranja, zbog dugova, zbog svega što se dogodilo u povijesti Imunološkog je nužno da uđe u strateški parter. Nismo stigli u dva mjeseca, ali nisu presudna ova dva mjeseca", kazao je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati