Čudo nauke ili vražja igračka? Monsantov "super kukuruz" koji ubija insekte do kraja godine u Europi!
Foto: monsanto.com
UNATOČ tome što stručnjaci traže dodatna testiranja, ako Europska komisija dozvoli uvoz genetski modificiranog Monsantovog kukuruza "SmartStaxa", što će se dogoditi u rujnu ili listopadu, krajem godine "super kukuruz" koji stvara otvore koji ubijaju insekte pojavit će se na europskom tržištu.
Zabrana samo u slučaju ugroza nacionalne sigurnosti
Kako piše Deutsche Welle, pojedine zemlje ga smiju zabraniti samo u slučaju "ugroza nacionalne sigurnosti" što je u slučaju "super kukuruza" teško dokazivo.
"Super kukuruz" je hibrid dvije genetski izmijenjene sorte kukuruza. SmartStax stvara otrove kojima ubija insekte, recimo kukuruznog moljca, a istodobno je otporan na dva herbicida za borbu protiv korova. Čudo nauke ili vražja igračka? Mišljenja o tome žestoko se razilaze.", piše DW koji donosi i mišljenja stručnjaka o tom kukuruzu.
Ispitivanja trajala prekratko, ne zna se dugoročni utjecaj!
U "SmartStaxu" ukupno postoji šest komponenti. Niti jedna od njih, tvrde borci za okoliš, nije dovoljno ispitana u pogledu utjecaja na okoliš. Krajnji produkt je doduše testiran 90 dana kao hrana za životinje, ali Martha Mertens iz Udruge za ekologiju i zaštitu prirode smatra da to nije dovoljno. "Time se samo mogu utvrditi akutni toksikološki rizici, ali ne i dugoročni utjecaji", kaže ona i podsjeća na studiju francuskog istraživača Gilles-Érica Seralinija koji je dvije godine hranio štakore genetski izmijenjenim kukuruzom. Tek nakon tog perioda pojavile su se zdravstvene tegobe kod štakora.
Profesor Christoph Tebbe s Instituta za biološku različitost i zaposlenik u Odboru za genetski modificirane organizme pri Europskoj agenciji za ishranu odbacuje njene argumente. Tvrdi kako su pokusi Francuza bezvrijedni jer se nisu držali standardnog postupka i zato što korišteni štakori nisu pogodne pokusne životinje za ovaj eksperiment.
On dodaje kako je točno da kratkoročna ispitivanja provedena na SmartStaxu ne mogu dati odgovor o dugoročnim utjecajima te da će stoga kukuruz ostati pod lupom i nakon uvoza na europsko tržište.
Harald Ebner je u stranci Zelenih zadužen za genetsku tehniku u poljoprivredi. Upozorava na društvene posljedice masovnog sađenja SmartStaxa: "Pojavit će se društveno-ekonomski problem. Naime, ako želimo da i poljoprivreda bez genetskih modifikacija opstane, onda će njeni troškovi munjevito porasti. Mnogo će biti jeftinije proizvoditi genetski promijenjene sorte", smatra Ebner.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati