Izbjeglice stigle, a liječnici tek danas primili obavijest iz Ministarstva kako postupati s njima
Foto: Hina
MINISTAR zdravlja Siniša Varga danas tijekom dana odlazi u Tovarnik kako bi se upoznao sa situacijom na terenu, potvrđeno je Indexu iz Ministarstva zdravlja.
Liječnici diljem Hrvatske, a pogotovo oni u Tovarniku i pograničnim naseljima revoltirani su činjenicom da im je tek danas stigla obavijest o postupanju s izbjeglicama, što u Ministarstvu zdravlja nisu komentirali.
"Stigla nam obavijest na 20 stranica na dan kad imamo prvi val izbjeglica"
U obavijesti o postupanju, koju je Index dobio na uvid između ostalog stoji da je prije samog smještaja izbjeglica (tražitelji azila, stranci pod privremenom zaštitom/ilegalni migranti) u prihvatne centre, potrebno na osnovu epidemiološke procjene rizika provesti dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju oko prostora i područja prihvatnog centra, ako je moguće minimalno tjedan dana prije prihvata izbjeglica.
A valja napomenuti da su liječnici tu obavijest dobili tek danas i to u trenu kad se Hrvatska prvi put suočava s većim priljevom izbjeglica koje ulaze u našu zemlju.
Jedna od liječnica javila nam je kako su kolege iz Tovarnika pogotovo van sebe jer u trenutku dok pristiže velik broj izbjeglica te uz to imaju svoje pacijente u ambulantama, nisu sve do danas bili upućeni što i kako raditi u trenutku prihvata velikog broja izbjeglica.
Potrebno je kažu, naglasiti, da je mnogima od njih potrebna liječnička pomoć jer su poprilično iscrpljeni od dugotrajnog i iscrpljujućeg putovanja na kojem su svašta proživjeli.
"Nevjerojatno je da mi tek danas primamo tu obavijest i to na 20 stranica iako se već tjednima znalo da će i u Hrvatsku pristići velik broj izbjeglica. Ne znamo što su do sad radili u Ministarstvu zdravlja i zašto nam ranije nisu poslali obavijest kako bi točno znali kako postupati u tom slučaju", pita se liječnica.
HZJZ izdaje upute o higijeni
"Dostavljamo Vam na uvid Postupnik o migrantima, koji smo danas zaprimili od Kriznog stožera Ministarstva zdravlja, te molimo da ga proučite i u slučaju potrebe postupite po njemu", stoji u obavijesti koju su danas tek primili djelatnici Domova zdravlja.
U obavijesti o postupanju stoji kako je potrebno pripremiti pisane smjernice s osnovnim uputama za održavanje osobne higijene i higijene prostora na odgovarajućem jeziku. Upute će izraditi Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a Ministarstvo vanjskih poslova će ih prevesti, štampati i distribuirati na teren.
"Prije prihvata izbjeglica potrebno je organizirati prostor gdje će se pod koordinacijom Hrvatskog crvenog križa provoditi mjere osobne higijene (pranje i zamjena i dezinsekcija odjeće) i razušljivanje izbjeglica (pri čemu je potrebno uključiti kosu i ostale obrasle dijelove tijela) prema Pravilniku o sadržaju zdravstvenog pregleda tražitelja azila, azilanata, stranaca pod privremenom zaštitom i stranaca pod supsidijarnom zaštitom (NN 39/2008). Pri tome treba voditi računa o uspostavljanju odvojenih prostora za muškarce, žene i djecu.
U suradnji i dogovoru s MUP-om i nadležnim dionicima zdravstvenom osoblju koje će provoditi u nastavku opisane postupke potrebno je osigurati minimum podataka o svim osobama koje ulaze u prihvatni centar: identifikacijski podaci (npr. ime i prezime, godište), matična država iz koje dolaze, ruta putovanja do Hrvatske radi procjene od mogućih rizika od zaraznih bolesti koje su tamo prisutne.
Zdravstveni timovi provodit će trijažu osoba smještenih u prihvatnom centru radi utvrđivanja statusa zdrav/akutno bolestan, koja se radi u svrhu identificiranja akutno bolesnih osoba. Navedeni postupak treba provoditi uz posredovanje prevoditelja ili medijatora (osobe iz skupine migranata koje znaju engleski ili neki europski jezik). Dogovoriti s MUP-om dostupnost prevoditelja ili medijatora.
Trijažu akutno bolesnih osoba provode zdravstveni timovi na čelu s liječnikom obiteljske
Trijažu akutno bolesnih osoba provodit će zdravstveni timovi. Voditelj zdravstvenog tima je liječnik opće/obiteljske medicine sa znanjem engleskog jezika", stoji u uputama.
S ciljem neometanja redovnog funkcioniranja zdravstvenog sustava u zemlji, a s obzirom na pojačane potrebe za medicinskim osobljem Krizni stožer Ministarstva zdravlja preporučuje da se angažiraju i nezaposleni liječnici/medicinsko osoblje različitih profila sa Zavoda za zapošljavanje s položenim stručnim ispitom, kao i liječnike, uključujući i liječnike umirovljenike preko stručnih društava Hrvatskog liječničkog zbora.
Angažman pedijatara
"Po potrebi angažirati i liječnika pedijatra za pregled male djece. Osoba zadužena za formiranje zdravstvenih timova je ravnatelj Doma zdravlja županije u kojoj se nalazi prihvatni centar/prihvatilište za migrante (strance pod privremenom zaštitom). Predviđen je rad ordinacije 0-24 sata, te je za osiguranje rada ordinacije potrebno osigurati 4 tima po ordinaciji.
Prijedlozi mogućih rješenja problema koji mogu nastupiti u hitnom prijemu zbog dolaska izbjeglica
Priljev imigranata / izbjeglica / azilanta očekuje prvenstveno iz zemalja regije Bliskog Istoka i sjeverne Afrike. S obzirom na to predvidljivi su sljedeći problemi u prijemima:
1. Jezična barijera
Predvidljivo najveći problem. U zemljama iz kojih se očekuje priljev bolesnika govori se arapski (npr. Egipat, Sirija), te farsi tj. perzijski (npr. Iran, Afganistan).
Potencijalna rješenja:
a. dostupnost prevoditelja za arapski i farsi (teško provedivo zbog organizacijskih i financijskih
razloga)
b. upotreba elektronskih prevoditelja (vokalnih ili tekstualnih), npr. Google Translate (vokalni za
arapski, vokalni i tekstualni za arapski i farsi)
c. upotreba standardiziranih komunikacijskih
d. upotreba trojezičnih (hrvatski/farsi/arapski) ili četverojezičnih (hrvatski/farsi/arapski/engleski)
tekstualnih kartica s najčešćim pitanjima i odgovorima
Moguće je u određenim centrima u RH primijeniti samo nekih od ovih rješenja, a najbolje bi bilo da
na raspolaganju budu barem posljednja dva.
2. Medicinske specifičnosti
Epidemiološka situacija iz koje imigranti dolaze razlikuje se značajno od situacije u RH, ponajprije što se tiče infektivnih bolesti. Tako je npr. moguće očekivati povećanu prevalenciju tuberkuloze u ovoj populaciji. Osim toga pojavljivat će se neke infektivne bolesti specifične za regiju. Također, mjere prevencije zaraznih bolesti (obvezno cijepljenje) upitno je za ovu populaciju.
Potencijalna rješenja:
a. senzibilizacija zdravstvenih djelatnika na moguće specifičnosti
b. edukacija
c. uz konzultaciju infektologa kreiranje smjernica za zbrinjavanje suspektnih slučajeva, ev.
osiguravanje stacionarnih kapaciteta (dio kao izolacija) u slučaju potrebe za hospitalizacijom
3. Kvantitativno opterećenje hitnih prijema
Moguće je da se u vrijeme epidemija (npr. gripe) počne javljati velik broj bolesnika u hitne bolničke prijeme.
Potencijalno rješenje: organizacijska priprema za moguće situacije što može uključivati uključivanje pripravnosti liječnika za slučaj naglog povećanja broja bolesnika u hitnom prijemu
4. Kulturološke barijere (razlike)
Prema dosadašnjim iskustvima prvenstveno u odnosima prema ženama, bilo da je ženska osoba, pacijent ili liječnik. Ishrana (prehrana vrste dijeta)
Potencijalno rješenje: informiranje osoblja o kulturološkim specifičnostima imigranata/azilanata.
Moglo bi se (na nacionalnom nivou) kreirati informativne materijale s uputama o prevladavanju najčešćih situacija.
5. Psihološki problemi
u Hrvatskoj još nema pojave masovnog dolaska izbjeglica iz ratnih područja Sirije i Afganistana. Međutim, mogućnost da se izbjeglice pojave u Hrvatskoj je realna. U tom kontekstu trebalo bi promišljati o načinu psihološko psihijatrijskog zbrinjavanja onih kojima je psihijatrijska i psihološka pomoć potrebna.
U tom promišljanju polazimo od:
1. može se reći da su praktički svi oni koji se nađu u izbjeglištvu u kriznom psihičkom stanju
2. za pretpostaviti je da teži psihijatrijski bolesnici neće krenuti u izbjeglištvo
3. izbjeglice će Hrvatsku eventualno koristiti kao tranzitno područje – relativno mali broj će ih se zadržati u Hrvatskoj
4. izbjeglice ne govore hrvatski jezik, a za pretpostaviti je da ih većina ne govori ni engleski
Za očekivati je da će se sa psihološko psihijatrijsko stajališta postupati:
1. ne očekuje se da bi izbjeglice tražile psihološko psihijatrijsku pomoć zbog „redovitog“ kriznog stanja
2. zato se ne očekuje davanje psihološko psihijatrijske pomoći u „redovnim“ uvjetima
3. ne očekuje se da bi značajniji broj izbjeglica mogao biti dekompenziran do psihotične razine
4. u slučaju psihotične dekompenzacije izbjeglice će se hospitalizirati u najbližoj psihijatrijskoj ustanovi (koordinacijom sa svim šefovima psihijatrijskih ustanova osigurat će se slobodni kreveti).
U slučaju dugotrajnijeg prihvata određenog broja izbjeglica (kvote o kojima se govori) organizirat će se, prema mjestu gdje će oni biti smješteni psihološko psihijatrijska služba koja će im biti na raspolaganju.
Ne predviđa se da bi naši stručnjaci trebali imati aktivan pristup (čekat će se eventualni zahtjev od onih koji se na bazičnoj razini brinu o izbjeglicama)", stoji u obavijesti liječnicima i medicinskom osoblju.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati