Još dva dana za odgovor Europskoj komisiji: Milanović uhidbeni nalog diže na "višu razinu"?
Foto: Dragan Matić/Cropix
JOŠ DVA dana Hrvatska ima za odgovor potpredsjednici Europske komisije na pitanje kada će promijeniti Zakon o pravosudnoj suradnji sa zemljama članicama unije, odnosno ukinuti vremensko ograničenje za izručenje hrvatskih državljana. Odgovora još nema, a premijer Zoran Milanović ponavlja da s tom odredbom ima problem i najavljuje razgovore s europskim državnicima.
U ured potpredsjednice Europske komisije i povjerenice za pravosuđe Viviane Reding pošta iz Hrvatske još nije stigla. "Do danas Europska komisija nije zaprimila odgovor na pismo koje je povjerenica Reding uputila 29. srpnja ministru Miljeniću", rekla je danas glasnogovornica Mina Andreeva.
Rok je petak. Što ako odgovor do tada ne stigne? "Komisija će razmotriti sve opcije koje ima na raspolaganju u tom slučaju. Komisija iam pravo poduzeti `odgovarajuće mjere` u slučaju da Hrvatska ne ispunjava obveze iz domene pravosuđa i unutarnjih poslova", kaže Andreeva.
"Radi se o jednom pravilu koje je vrlo nezgodno nasađeno. Diskriminira države. Ne vrijede ista pravila za Hrvatsku, koja ima stroži režim od onoga koje ima Austrija, na primjer, ili Francuska"
U Ministarstvu pravosuđa odgovor je i danas isti: "Ne komentiramo razgovore dok traju". No, zato se premijer, sinoć na HTV-u raspričao o europskom uhidbenom nalogu. Milanović ne skriva koliko mu to, što nam Komisija prijeti da vremensko ograničenje moramo ukinuti, ide na živce.
"Radi se o jednom pravilu koje je vrlo nezgodno nasađeno. Diskriminira države. Ne vrijede ista pravila za Hrvatsku, koja ima stroži režim od onoga koje ima Austrija, na primjer, ili Francuska. Zašto? A radi se o izručivanju vlastitih državljana. Smatramo da je to tema za razgovor i to će vam reći većina europskih državnika. Jer time ne narušavate ničija prava. Da smo recimo zabranili uvoz mineralne vode iz Austrije, e to bi sve diglo na noge jer time ljudima direktno uzimate novac iz džepa", rezonira Milanović.
Što god Miljenić napisao u pismu povjerenici Reding, Milanović najavljuje da će o tome razgovarati s šefovima država članica. Jer što god Hrvatska preuzela kao obvezu u pregovorima, ne znači da se o tome više ne može razgovarati.
"A naročito ne da se ne može razgovarati među državama, čak i bez komisije. Jer to je oblik pravosudne suradnje među državama. Tu se radi o izručivanju državljana i ja imam problem s time i rekao sam koji mi je problem: Ne želim da se za djela koja su se događala u ratu, da se slučajno ili bilo kako dogodi da opet hrvatski državljani idu izvan Hrvatske po principu neke opće jurisdikcije. Ako to netko ne vidi, onda ne vidi. Ja to vidim i znam da postoji takva mogućnost", zaključuje Milanović.
Kad je riječ o Josipu Perkoviću, Milanović ponavlja da se njega ionako ne može izručiti jer je nastupila zastara te da je zbog toga i predložio izmjene Ustava. Iako smo sada u šestom od onih osam tjedana koje je Milanović dao HNS-u da promijene mišljenje u vezi promjene Ustava, dogovora još nema. Premijer na tome i dalje ustraje, a koalicijskim partnerima poručio je tek da im argument protiv izmjena ne može biti da se Ustav ne smije prečesto mijenjati, jer postoje, objašnjava, važne i nevažne promjene. Nezastarijevanje politički motiviranih ubojstava za Milanovića je vrlo važna promjena.