Kineski sud potvrdio smrtnu kaznu za 30-godišnju djevojku jer nije vratila kredit
Foto: AFP
SUD u kineskoj pokrajini Zheijiang potvrdio je smrtnu presudu za 30-godišnju Wu Ying zbog nemogućnosti vraćanja novca koji je posudila od privatnih ulagača. Inače riječ je kineskoj priči o naglom usponu i još većem padu djevojke koja se osamostalila s 15 godina od kada je otišla od siromašne obitelji seljaka, da bi deset godina kasnije, bila šesta najbogatija žena u Kini.
Priča u vrtoglavom uspjehu i još žešćem padu
"Samo godinu dana kasnije - bolno buđenje iz sna o vrtoglavom uspjehu. Wu Ying je uhićena. Vlasti je optužuju za milijunsku prijevaru. Ona priznaje da je posudila od privatnih ulagača oko 770 milijuna juana (što je oko 95 milijuna eura) i da ih nije vratila. Mlada poduzetnica surađuje s vlastima, otkriva imena svojih kompanjona i suučesnika. No, sve joj to ne koristi: 2009. je jedan sud osuđuje na smrt. U drugoj instanci suci suda u pokrajini Zhejiang krajem siječnja potvrđuju smrtnu presudu", piše Deutsche Welle o ovom slučaju dodajući kako je drakonska kazna izrečena 30-godišnjoj poduzetnici pokrenula žestoku raspravu u Kini jer je pribavljanje velikih svota novca na nezakonit način za kineske privatne poduzetnike gorka nužda.
Naime, sustav je takav da država drži čitav bankarski sektor u Kini pa tako državna poduzeća većinom mogu bez problema doći do kapitala koji im treba. Privatna poduzeća se pak žale na nepremostive prepreke koje im se postavljaju na putu do kredita.
Sustav ilegalnih banaka s lihvarskim kamatama
"U tom procijepu je tijekom godina nastao sustav ilegalnih banaka od kojih privatnici mogu posuđivati novac - naravno, uz lihvarske kamate. I Wu Ying je tim kanalima došla do novca obećavši ulagačima da će im ga vratiti s kamatama od do 10 posto. Na kraju svoje obećanje nije mogla ispuniti", piše DW dodajući da je krug ljudi kojima je Wu Ying nanijela štetu nevraćanjem posuđenih kredita relativno mali. Riječ je o samo 11 osoba i svi oni su njezini prijatelji i kolege poduzetnici te smatraju presudu preoštrom.
Kineski poduzetnici sada traže reformu sustava dodjele kredita, no mladoj poduzetnici, bez obzira na reforme, život je u rukama vrhovnih sudaca Kine koji bi morali donijeti konačnu odluku. O životu ili smrti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati