Kriza ispraznila novčanike: Hrvati sve manje kupuju
Ilustracija: Index
KONAČNI podaci Državnog zavoda za statistiku o prometu u trgovini na malo u srpnju potvrdili su prve rezultate odnosno razmjerno snažan pad i na godišnjoj i na mjesečnoj razini.
U odnosu na srpanj 2013. (prema kalendarski prilagođenim indeksima) promet u trgovini na malo realno je niži za 2% (nominalno za 2,4%) što je najviša stopa pada od ožujka prošle godine, navode analitičari RBA.
Na mjesečnoj razini prema desezoniranim podacima zabilježen je također pad prometa u trgovini na malo i to u realnim iznosima za 1,7% te nominalnim za 1,2%. Promatrano prema izvornim, neprilagođenim indeksima trgovina na malo zabilježila je realan godišnji pad od 2,7% odnosno rast od 13% mjesečno.
U prvih sedam mjeseci promet u trgovini na malo prema izvornim neprilagođenim indeksima nominalno je niži je za 0,8% u odnosu na isti period lani.
U strukturi nominalnog indeksa prometa od trgovine na malo najveći udio imaju nespecijalizirane prodavaonice pretežno živežnim namirnicama s udjelom od čak 39,6%, a slijedi ga promet motornim gorivima i mazivima s udjelom od 21,8% koji su zabilježili pad prometa od 1,4% odnosno 5,5% te tako imali najznačajniji doprinos godišnjem padu maloprodaje.
Ne kupuju se luksuzni proizvodi
Veliki udio nespecijaliziranih prodavaonica pretežno živežnim namirnicama u ukupnom prometu trgovine na malo odraz je racionalnijeg ponašanja potrošača u vrijeme gospodarske krize gdje je potrošnja prvenstveno usmjerena na zadovoljavanje osnovnih životnih potreba što odgađa kupnju luksuznijih dobara.
U prilog tome ide i podatak o padu prodaje automobila u srpnju koja je s ostvarenih 3.060 kupoprodaja za 5,1% niža u odnosu na srpanj 2013. godine. Osim toga, doprinos padu prometa motornim gorivima i mazivima došao je i od blagog pada cijena tekućih goriva koje su u srpnju bile niže za 0,2% godišnje (mjesečno +1%).
"Nastavak nepovoljnih kretanja na tržištu rada, visoki potrošački pesimizam i slabi izgledi oporavka i dalje će negativno doprinositi osobnoj potrošnji pa stoga ostajemo pri procjeni stagnacije trgovine na malo u 2014. godini.", zaključuju analitičari RBA.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati