Mjeseci rada bez plaće: Radnici Diokija i njihove obitelju na rubu očaja!
Foto: Davor Pongračić / Cropix
RADNICI Diokija jutros prosvjeduju ispred upravne zgrade Diokija u Zagrebu. Predvođeni vatrogascem Borisom Žajgarom, blokirali su ulaz u tvrtku zbog toga što im plaće nisu isplaćene već šest mjeseci.
Povjerenik Sindikata naftnog gospodarstva Srđan Perković javio je kako je Boris Žajgar, radnik očito gurnut na rub egzistencije, još jutros blokirao ulaz u tvrtku. Već mjesecima dolazi na posao, a ne prima plaću, a i manje više istoj poziciji su i ostali radnici.
Član Stožera za obranu Diokija Bojan Kovačić Media servisu je rekao da su poslijepodne pozvani na novi razgovor kod ministra Mrsića. No, radnici polako gubi nadu, kaže Kovačić, jer od posljednjeg prosvjeda u siječnju nije ostvareno obećanje ministra Čačića o ponovnom pokretanju proizvodnje na Žitnjaku.
"Radi se o tome da su se očito ministri, koji su moćni dolje u Rijeci, pobrinuli da pogon Dina u Omišlju 18. ožujka treba krenuti s proizvodnjom, a lokacija Zagreb ne može. Zagreb očito nije dao nijednog ministra, pa se za nas nema tko pobrinuti", zaključio je Kovačić.
Kao jednu od glavnih prepreka nastavku proizvodnje Diokija navodi ključnog vjerovnika INA-u, koja jedina ne prihvaća predloženi plan restrukturiranja. Ni od najavljene privremene deblokade računa od strane INA-e kako bi se isplatile zaostale plaće još nema ništa. Kovačić upozorava da su radnici i njihove obitelji, brojkom oko 4 tisuće ljudi, na rubu očaja.
"Odlučit ćemo što će još biti. Bit će svega i svačega, jer su ljudi dovedeni da se bore za goli život. Nemamo više ni za pola kilograma kruha, a ja ću za to napraviti sve", poručio je predstavnik očajnih radnika.
U veljači primili plaće za listopad i Konzumov bon!
U veljači su primili dio plaće za listopad te Konzumov bon u vrijednosti 200 kuna, koji je podigao mnogo prašine. Zbog toga ih je, između ostalog, u petak primio i ministar Mrsić koji im je obećao pomoć. Međutim, takvih su se obećanja naslušali i prije, a i ministar Čačić je u siječnju kazao kako će se osigurati da se proizvodnja u Diokiju nastavi, a plaće isplate.
Podsjetimo, radnici krivca za zastoj u spašavanju firme i dalje vide u Ini, koja jedina od vjerovnika ne prihvaća njihov ponuđeni plan restrukturiranja. Ina je već najavljivala mogućnost privremene deblokade računa radi isplate zaostalih plaća radnicima Diokija, no ni oko toga nije bilo pomaka.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati