Obilježava se blagdan Svih svetih
Foto: Hina
MISNIM slavljima diljem Hrvatske danas će se u crkvama obilježiti spomen na svete mučenike, blagdan Svih svetih, a građani će posjetiti grobove najmilijih, zapaliti svijeće i zajedno se pomoliti za pokojnike.
Kardinal Josip Bozanić, nadbiskup zagrebački, poslijepodne u 16 sati će predvoditi tradicionalno svečano euharistijsko slavlje u crkvi Krista Kralja na Mirogoju, a nakon mise će kod Središnjeg križa predvoditi blagoslovnu molitvu.
Mise će se služiti i u mnogim drugim nadbiskupijama, biskupijama i župama.
Cvijeće i svijeće kao prisjećanje na najmilije
Na blagdan Svih svetih slična slika diljem Hrvatske. Obilaze se groblja i prisjeća najmilijih koji nisu više s nama. Mnogi su već zapalili svijeće kod središnjeg Križa na zagrebačkom Mirogoju.
''Došle smo se sjetiti svojih pokojnih i zapaliti za njih svijeću. Ne možemo ići doma, pa smo došle ovdje da ih se sjetimo na nekom mirnom mjestu'', rekla nam je jedna studentica koja je s prijateljicom došla na najpoznatije zagrebačko groblje.
''Puno mi znači. Posjetiti naše mrtve, sjetiti ih se, pomoliti se za njih. Idemo još u Slavonski Brod i u Brezovicu. Nažalost, imamo već puno grobova'', rekla je druga gospođa.
Izaslanstva na Mirogoju odala počast preminulima
Više izaslanstava države, stranaka i udruga odalo je jutros, na blagdan Svih svetih počast preminulima na zagrebačkom groblju Mirogoj, koje je po sunčanom i toplom vremenu od ranih jutarnjih sati bilo stjecište stotina i tisuća građana.
Predsjednik Hrvatskoga sabora Josip Leko predvodio je državno izaslanstvo koje je počast preminulima odalo na spomeniku Glas hrvatske žrtve - Zid boli, potom ispred Grobnice narodnih heroja, ispred Središnjeg križa u Aleji poginulih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i na grobu prvog predsjednika Republike Franje Tuđmana.
Zatim je državno izaslanstvo zapalilo svijeće za sve pokojne kod Središnjeg križa te položilo vijenac i zapalilo svijeću na Zajedničku grobnicu neidentificiranih žrtava iz Domovinskog rata na Krematoriju.
Položili su ruže na grob bivšeg predsjednika Vlade Ivice Račana, te bivšeg predsjednika Hrvatskog sabora Borisa Šprema.
U ime Predsjednika Republike, u izaslanstvu je bio predstojnik Ureda predsjednika Vito Turšić, uz pridruženo izaslanstvo Oružanih snaga RH, Ravnateljstva policije i udruga branitelja, a umjesto najavljenog ministra branitelja Predraga Matića, u izaslanstvu je bila njegova zamjenica Vesna Nađ.
Na Mirogoju i delegacija branitelja prosvjednika
Malo prije njih, izaslanstvo hrvatskih branitelja - prosvjednika ispred Ministarstva branitelja položilo je vijence i zapalilo svijeće odajući počast poginulim i umrlim suborcima - ispred Spomenika Glas hrvatske žrtve - Zid boli, ispred Središnjeg križa u Aleji poginulih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata te kod Zajedničke grobnice za neidentificirane žrtve iz Domovinskog rata na Krematoriju.
Izaslanstvo branitelja potom je odalo počast prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu i ministru obrane Gojku Šušku.
Predsjednik Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojba Ante Deur izjavio je da je danas dan tišine i poštivanja, uz molitvu, prema svim poginulim braniteljima, na čelu s predsjednikom Tuđmanom i ratnim ministrom Šuškom.
"Bog nam je dao snagu da imamo državu i danas 2014., kad ponovo imamo jedno borbu, imamo ponovo snagu vjere, snagu naših biskupa i svećenika. Uz molitvu i hrvatski narod, znamo da ćemo pobijediti", kazao je Deur.
Ponovio je da ministar Matić nije u stanju voditi Ministarstvo te da je napravio razdor između hrvatske vlade, koju su izabrali hrvatski građani, i hrvatskih branitelja, te da ostaju kod zahtjeva njegove smjene i smjene zamjenice Nađ te pomoćnika Bojana Glavaševića.
Groblje su posjetila i odala počast izaslanstva Grada Zagreba, niz stranačkih izaslanstva i drugi.
Predsjedništvo HNS-a na Mirogoju: "Danas smo tu da se prisjetimo svih onih koji su nas zadužili"
U povodu blagdana Svih svetih izaslanstvo Hrvatske narodne stranke - liberalnih demokrata položilo je vijence i zapalilo svijeće na zagrebačkom groblju Mirogoj. Izaslanstvo je predvodio potpredsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak i članica Predsjedništva HNS-a Anka Mrak Taritaš.
"Danas smo tu da se prisjetimo svih onih koji su nas zadužili, od hrvatskih branitelja do svih zaslužnih građana i građanki Hrvatske, pa do osnivača HNS-a", poručio je Vrdoljak.
"Zajedno smo s onima koji su otišli, zajedno smo s onima kojih se sjećamo. Na današnji dan treba naglasiti da smo zajedno ne samo s onima koji su nam dragi obiteljski već oni koji su svoje živote utkali u Domovinu, jer danas ne bi bili u Hrvatskoj da nije bilo njih. Vrijeme je da se i njih sjetimo i duboko s poštovanjem poklonimo svima koji su zaslužni za našu Hrvatsku" rekla je Mrak Taritaš.
Vinkovci: Vijenci i svijeće za žrtve komunističkog terora
U povodu blagdana Svih svetih, danas su izaslanstva grada Vinkovaca i Vukovarsko-srijemske županije položila vijence i upalila svijeće kod spomen-obilježja žrtvama komunističkog terora na lokaciji nekadašnje Kumanove ciglane u vinkovačkom naselju Slavija.
Uz vinkovačkog gradonačelnika Mladena Karlića i vukovarsko-srijemskog župana Božu Galića, vijence su položili i svijeće upalili predstavnici Povijesnog i športskog društva "Hrvatski sokol" Vinkovci i Udruga Vinkovački šokački rodovi.
Po riječima vinkovačkog povjesničara Zlatka Virca, nakon ulaska 38. makedonske i 21. srpske divizije u Vinkovce, 13. travnja 1945., na lokaciji Kumanove ciglane je, u svega dan ili dva, bez suđenja likvidirano 40-tak uglednih Vinkovčana. "Riječ je o ljudima koji nisu bili suradnici nacista ni ustaša, a jedina im je krivnja bila to što ih je netko zbog različitih interesa prokazao", rekao je Virc.
Spomen-obilježje žrtvama komunističkog terora na lokaciji Kumanove ciglane podignuto je 2006., otkada se na obljetnicu likvidacije te na blagdan Svih svetih na tom mjestu i službeno odaje počast žrtvama, što su ranije činile njihove obitelji.
Tradicija od 4. stoljeća
Svetkovina Svih svetih u kršćanskoj tradiciji slavi se od 4. stoljeća, a po odluci pape Grgura IV. iz 835. godine taj se blagdan u cijeloj Crkvi slavi 1. studenoga.
U nedjelju, 2. studenoga, je dan sjećanja na vjerne mrtve, Dušni dan, koji se obilježava od početka XI. stoljeća na poticaj sveca, benediktinskog opata iz Clunyja, svetog Odilona.
Po kršćanskoj tradiciji, koju su prihvatili i mnogi nekršćani, ta dva dana u godini vjernici se posebno sjećaju i u duhu povezuju sa svojim pokojnicima, a time jačaju i svoju vjeru u zagrobni život i Božju nagradu.
Pod izrazom "svi sveti" ne misli se samo na one koje je Katolička Crkva službeno proglasila svetima, nego i na sve one koji nisu stavljeni na oltar ili u kalendar, a ostvarili su velika djela ljubavi prema Bogu i bližnjemu.
Crkva je od svojih početaka njegovala spomen na mrtve, o čemu svjedoče natpisi u katakombama i spominjanje pokojnika u misama od samih početaka kršćanstva, pozivajući se pritom na riječi Druge knjige Makabejaca iz Staroga zavjeta: "Sveta je i spasonosna misao moliti za pokojne da im se oproste grijesi."
U kalendaru Katoličke crkve Svi sveti označeni su kao svetkovina, a u Hrvatskoj je i državni blagdan i neradni dan.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati