Oporba o ćirilici: Vladajući žele i kampanju za EP skrenuti u ideološke vode
NESLUŽBENE najave iz vrha SDP-a da će Sabor bez konzultacije s Ustavnim sudom odbiti raspisivanje referenduma o dvojezičnosti, dio saborske oporbe tumači kao pokušaj da se i kampanja za izbore za Europski parlament skrene prema ideološkim temama.
'Večernji list' je u današnjem izdanju prenio izjavu neimenovanog izvora iz vrha vladajuće stranke da će Sabor na dnevni red uskoro staviti raspravu o raspisivanju referenduma o reduciranju prava nacionalnih manjina na ravnopravnu službenu uporabu svog jezika i pisma u sredinama u kojima čine više od trećine ukupnog stanovništva.
Raspisivanje referenduma u prosincu je svojim potpisima zatražilo 650 tisuća građana, a 'Večernji list' piše da vladajući u Saboru namjeravaju odbiti takav referendum zbog neustavnosti pitanja.
Pritom ne namjeravaju konzultirati Ustavni sud, a zaključak kojim se odbija referendum Odboru za Ustav trebao bi predložiti predsjednik Sabora Josip Leko.
"Ne znam što Večernji piše i odakle im ta informacija. Iako postoji takva poslovnička mogućnost, prije će biti da će zaključak saboru predložiti Odbor za Ustav", rekao je Leko Hini, u telefonskoj izjavi.
Tumači da Sabor ima ovlast donijeti političku odluku da se referendum ne raspiše zbog neustavnosti predloženog pitanja, ali da o ustavnosti samog pitanja uvijek odlučuje Ustavni sud.
Naglasio je da Ustavni sud to može učiniti i bez zahtjeva Sabora, kao što je donosio odluke vezane uz referendum o ustavnoj definiciji braka, iako Sabor to od njega nije tražio.
Laburist Dragutin Lesar tvrdi, međutim, da bi takva odluka Sabora bila neustavna.
Podsjetio je da je Ustavni sud, odlučujući o prigovorima na referendum o braku, utvrdio da se raspisivanje narodnog referenduma može odbiti jedino ako ta institucija ocijeni da je predloženo pitanje protivno Ustavu.
"Postoje samo dvije opcije. Ako nema sumnje da je pitanje u skladu s Ustavom, Sabor mora raspisati referendum, a ako postoji sumnja u ustavnost pitanja, mora se obratiti Ustavnom sudu. Ustavni sud je u odlučivanju o prigovorima na referendum o braku jasno rekao da je jedino takva procedura ustavna i mi ćemo kao klub inzistirati da se ona poštuje", rekao je Lesar.
Uvjeren je da je cilj vladajućih "takvim natezanjima i političkim igrama zagaditi kampanju za euroizbore".
"To je čisto politikantsvo i zlouporaba izvršne vlasti i parlamentarne većine za uske stranačke ili osobne političke interese", tumači Lesar, koji je uvjeren da se vladajući boje gospodarskih tema u kampanji.
Ideji da Sabor bez Ustavnog suda odluči o neraspisivanju referenduma neprihvatljiva je i HDZ-u.
"Jedini tko može odlučiti je li neko pitanje u skladu s Ustavom je Ustavni sud. Vladajuća većina će ponoviti istu pogrešku koju je počinila kod referenduma o braku, čime narušava demokratske dosege, pravnu sigurnost i položaj Ustavnog suda", kazao je Gordan Jandroković (HDZ).
Ističe da je HDZ "jako zainteresiran da na europskim izborima dominiraju europske teme".
"Imamo kvalitetniju listu, zbog čega vladajući uporno guraju ideološke teme", uvjeren je Jandroković.
"Imamo važnija pitanja"
SDSS-ov Milorad Pupovac smatra da je vrijeme da se pitanje referenduma i ćirilice u Vukovaru polako zatvara, ali da se to ne bi trebalo raditi bez Ustavnog suda.
"To se pitanje ne bi trebalo rješavati bez ikoga tko ima ustavne ovlasti i obvezu odlučivanja, jer nije riječ o privatnom političkom pitanju stranaka ili institucija. Očekujem da aktivnosti Sabora i ustavnog suda vezane uz jednu od temeljnih vrijednosti ne budu povod za novu podjelu u ionako podijeljenom društvu", rekao je Pupovac.
Dodao je da je "neprihvatljiva situacija u kojoj Vlada ima Sabor, a opozicija Ustavni sud, a koja je kompromitirajuća i za Sabor i za Ustavni sud".
I Pupovac smatra kako referendum ne bi smio biti dominantna izborna tema.
"U ovom trenutku imamo pitanja koja su važnija i za građane Vukovara i za građane Hrvatske, a to je kako da od Europe počnemo ostvarivati korist, a ne kako da Europu iskoristimo za naše unutarnje podjele", ističe Pupovac.
Silvano Hrelja (HSU) podržava ideju da Sabor zbog neustavnog pitanja odbije raspisati referendum.
"U određenom trenutku Sabor mora preuzeti političku odgovornost za funkcioniranje cijelog političkog sustava i donijeti pravorijek. Ako je riječ o nečemu što je štetno za RH, ne trebamo za to kod nikoga ići po pamet, jer Ustav donosi Sabor, kao najviše zakonodavno tijelo", tumači Hrelja.
Suglasan je, međutim, da treba izbjeći situaciju u kojoj bi tema ćirilice dominirala kampanjom za euroizbore.
"Ta tema je skrojena po mentalnom sklopu stvorenom u glavama naših političara. Na euroizborima se odlučuje kojim će putem EU dalje krenuti, hoće li to biti dominacija kapitala ili ćemo graditi Europu socijalne pravde i građanima se ta poruka mora dobro obrazložiti", poručio je Hrelja.
Ivan Šimunović (HSP AS) smatra da predloženo referendumsko pitanje nije protuustavno te da bi Sabor morao raspisati referendum.
Konzultaciju s Ustavnim sudom smatra nepotrebnom."Pitanje nije protuustavno. Bilo bi takvo da je Ustav promijenjen onako kako je predlagala vladajuća koalicija, no te promjene nisu prošle", rekao je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati