Policija otkrila stotine Bajićevih razgovora s novinarima! MUP tvrdi da Bajić nije sudjelovao u "curenju podataka"
Foto: Arhiva
GLAVNI državni odvjetnik Mladen Bajić imao je na stotine telefonskih kontakata s novinarima i urednicima izdanja u kojima su objavljivane informacije iz tajnih istraga. Intenzitet komunikacije, dužina i tajming kontakata upućuju na to da je i sam glavni državni odvjetnik medijima, a riječ je o dva vodeća dnevna lista, odavao tajne informacije ili je u najmanju ruku bio upoznat s njihovim objavljivanjem.
Podaci su to do kojih je u svibnju prošle godine došla kriminalistička policija provodeći istragu o curenju podataka iz tajnih istraga u medije, što je Indexu neslužbeno potvrđeno iz krugova bliskih istrazi.
Policijsko je izvješće potkraj prošle godine proslijeđeno DORH-u koji je i dao zahtjev za provođenjem istrage o "curenju podataka". No, tada sve staje jer je za nadzor rada državnog odvjetništva nadležan isključivo glavni državni odvjetnik - Mladen Bajić.
I Sanader traži da se otkrije gdje curi
Na upit što se dogodilo s izvješćem kriminalističke policije i je li istraga završena, iz Ureda glavnog državnog odvjetnika nismo dobili odgovor iako nam je najavljen prije tri dana. Vjerujemo da će ipak prije izaći u jednom od njemu sklonih novinskih izdanja gdje inače redovito cure podaci iz tajnih istraga.
Pored DORH-a zahtjev za provođenjem kriminalističkog istraživanja zbog objavljivanja zaštićenih podataka podnijela je i obrana Ive Sanadera. Njena strategija u posljednje vrijeme se okreće diskreditaciji glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića i neravnopravnom položaju bivšeg premijera u sudskim postupcima koji se protiv njega vode.
Prema tvrdnjama samog Mladena Bajića, na istrage koje je provodio ili provodi DORH nije bilo utjecaja od strane vlada Jadranke Kosor i Zorana Milanovića, pa je opravdano postaviti pitanje zbog čega onda podaci iz DORH-a kontinuirano cure u medije?
Slučaj već devet mjeseci u ladici
U prijavi koju je u veljači prošle godine podnijela tadašnja Sanaderova odvjetnica Jasna Novak stoji kako su podaci objavljivani u pojedinim dnevnim izdanjima "takvog karaktera da je notorno da potječu od osoba koje su prisustvovale izvođenju dokaznih radnji".
Navode se i primjeri jedne dnevne novine u iz prosinca 2010. u čijem se članku "jasno govori o tome da je novinarima bio dostupan podatak o tome gdje će i kada biti obavljeno uhićenje Roberta Ježića". Pored toga navode se i drugi primjeri iz listopada i studenoga 2010. godine.
No, osim Ive Sanadera koji je zainteresiran za diskreditaciju DORH-a, i sam se ured glavnog državnog odvjetništva u više navrata zalagao za otkrivanje "dubokog grla" koje medijima odaje službene tajne. U veljači 2011. Općinska državna odvjetnica Željka Pokupec zatražila je od MUP-a, Ravnateljstva policije i Uprave kriminalističke policije provođenje kriminalističkog istraživanja protiv nepoznatog počinitelja zbog kaznenog djela iz članka 351.stavka 1. i 2. kaznenog zakona. Ali, nakon svih poduzetih "mjera i radnji", DORH je slučaj stavio u ladicu gdje stoji punih devet mjeseci. Možda zato što počinitelj više i nije tako nepoznat.
MUP Bajić nije sudjelovao u "curenju" podataka
Netočna je informacija da su policijski službenici Ravnateljstva policije tijekom kriminalističkog istraživanja utvrdili da je Glavni državni odvjetnik Mladen Bajić na bilo koji način sudjelovao u "curenju" podataka u medije iz pojedinih predmeta, priopćio je MUP kasno sinoć.
Zanimljivo, telefonske kontakte Bajića s novinarima nisu komentirali.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati