Stočari traže pomoć države: "Moraju robnim rezervama regulirati stanje na tržištu"
Foto: Bruno Konjević / Cropix
SREDIŠTE domaće poljoprivrede ovog je vikenda Gudovac kod Bjelovara gdje se održava 20. Jesenski međunarodni Bjelovarski sajam. Prilika je to i za propitivanje aktualnog stanja u agraru.
Na bjelovarskom se sajmu izbjeći ne mogu ni vruće poljoprivredne teme i problemi. Dugom popisu seljaci su ove godine dodali i sušu koja je težak udarac zadala stočarima. Hrana koju sami proizvedu im neće biti dovoljna. Morat će je kupovati zbog čega će im ionako skupa proizvodnja, postati još skuplja, upozorava svinjogojac iz Gabajeve Grede Valentin Rumek.
"Kukuruz sa 80 lipa skočio na 2 kune"
"Ako pogledamo da je prije dva mjeseca sojina sačma bila 3,60 kuna, a ona je sada, čujem, čak i 6,20 kuna, to je onda katastrofa. Kukuruz je bio 80 lipa, a sada je skočio na 1,90 do 2 kune", rekao je Rumek.
Isto muči i mljekare kojima zbog suše opada proizvodnje. Ivanuču Rudi iz Cjepidlake ona je pala za 400 litara dnevno, a smanjit će se i broj grla. U staji sada ima 60 krava. "Bilo je do 75 krava. Sad sam 15 smanjio, a još ću morati smanjiti jer neće biti hrane", ističe Ruda.
Očekuju da država regulira tržište robnim rezervama
Pomoć stočari stoga očekuju od Vlade. Ona će u četvrtak raspravljati o izvoznim carinama, a uskoro će do kraja isplatiti 400 milijuna kuna poticaja. No, upumpavanje novca je samo kratkoročno olakšanje dok je za dugoročne rješenje potrebna realna poljoprivredna strategija i sređivanje tržišta. "U to se mora uključiti i država jer nije realno da država ne smije sudjelovati u tržišnoj proizvodnji kada za poljoprivredu izdvaja nekoliko milijardi kuna", upozorava stočar iz Sunje Rodoljub Džakula.
"Kad kažem sudjelovati, onda znači da država svojim robnim rezervama regulirati stanje na tržištu. Mi to godinama već nemamo, mi ovisimo o puno drugih faktora, ne o našim zalihama koje mi realno moramo imati jer svaka dobra domaćica zna koliko ima mesa u kištri, a naše ministarstvo nikad ne zna koliko ima čega u državi. Ne samo ovo, ni ona prethodna", smatra Džakula.
Poljoprivrednici stoga očekuju da je pred njima, bez obzira na vrijeme, još jedna vruća godina.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati