Vesna Pusić: Bude li pozitivnog odgovora, Bruxelles bi mogao platiti 85 posto Pelješkog mosta
Foto: Arhiva
MITSKI Pelješki most ipak nije otišao u povijest. Doplati li Europska unija za premošćivanje Neumom razdvojenih dijelova hrvatskog teritorija, most bi gradila i Milanovićeva Vlada. U Karamarkovom HDZ-u, za koji je uz umjetnu oplodnju most preko pelješkog kanala najvažnije pitanje u zemlji, pozdravljaju Vladin kopernikanski obrat.
Da Vlada nije definitivno odustala od Pelješkog mosta i da će novac za skupi projekt pokušati namaknuti iz europskih strukturnih fondova, potvrdila je u razgovoru za Media servis ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.
Prvi znakovi su pozitivni
"Za sada su prvi znakovi ili znakovi u ovih desetak ili 12 dana koliko na tome intenzivno radimo vrlo pozitivni. Vidjet ćemo definitivno, ne bih vikala hop prije nego što skočimo, ali mislim da su nam šanse dobre", istaknula je Pusić.
Prvi korak je proglasiti izgradnju Pelješkog mosta projektom koji se može financirati novcem Europske unije. "Ja ću u ponedjeljak u okviru sastanka Vijeća ministara vanjskih poslova, imati i sastanak s povjerenikom za regionalni razvoj da vidimo i nadam se tu dobiti konačan odgovor", rekla nam je Pusić.
Bude li odgovor pozitivan, slijedi prikupljanje dokumentacije i kandidiranje za strukturne fondove, koje Hrvatska ima pravo koristiti kada postane punopravna članica.
15 posto domaće financiranje, a 85 posto financiranje iz Europskih strukturnih fondova?
"Ako se tu izborimo za pozitivan odgovor, onda imamo i dobre šanse da to bude u onim odnosima koji su uobičajeni za nacionalne projekte ove vrste, a to je 15 posto domaće financiranje, a 85 posto financiranje iz Europskih strukturnih fondova", pojašnjava ministrica Pusić.
Pelješki most sufinanciran europskim novcem trebao bi biti jeftiniji od ranije predviđenih dvije milijarde kuna, a s kolikim se ciframa barata trebao bi sutra odgovoriti ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić, čim se vrati s Cipra. U zemlji je Branko Grčić, ministar regionalnog razvoja i europskih fondova.
"Nikad ne treba isključiti niti mogućnost izgradnje jednog dana i Pelješkog mosta, uz potporu i sufinanciranje iz EU fondova", rekao je Grčić.
Cestovni koridor kroz Neum, što su ga vladajući najavljivali kao alternativu mostu, ipak je, pita li se potpredsjednika Vlade Grčića, izglednija varijanta. "U ovom trenutku se isključivo razgovara o Koridoru i mislim da će možda čak i ovih tjedan ili dva, biti i formalno nominirano povjerenstvo, tripartitno - Europska komisija, BiH i Hrvatska, oko rješavanja pitanja Koridora", istaknuo je Grčić.
HDZ u ovom pitanju podržava Vladu
U HDZ-u, u kojem je most prevažna tema na kojoj su htjeli graditi nacionalni konsenzus i na gradnji mosta inzistirali saborskom rezolucijom, Vladine su najave dočekali likujući.
"Hrvatska demokratska zajednica pozdravlja Kopernikanski obrat Vlade Republike Hrvatske po pitanju Pelješkog mosta", rekla je Media servisu potpredsjednica stranke Dubravka Šuica.
"Bilo bi nam drago da uspije Vladina najava traženja financijskih rješenja pred institucijama Europske unije, da snagom argumenata, Vlada što uspješnije zadovolji vrlo zahtjevne europske kriterije", istaknula je Šuica.
Zahtjevne europske kriterije nije uspjela zadovoljiti Vlada Jadranke Kosor, koja je pokušavala od Europske unije dobiti novac za izgradnju mosta, ali se kao potencijalni investitor spominjala Europska investicijska banka, iz koje su odgovorili da se rečeni projekt ne uklapa u dugoročnu viziju Europske unije koju određuje održivost nekog projekta, a ne rješavanje pitanja granice.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati