Zašto su izbjeglice dosad zaobilazili Hrvatsku?
Foto: FAH
PUT IZ iz Srbije preko Hrvatske i Slovenije, iako je kraći, dosad je izbjeglicama bio manje atraktivan zbog dvije dodatne granice i topografski zahtjevnijeg terena, piše austrijska agencija APA.
Iz Preševa na jugu Srbije, gdje je glavni centar za prihvat izbjeglica koji stižu iz Grčke i Makedonije, najkraći put do austrijsko-njemačke granice kod Salzburga vodi preko Hrvatske i Slovenije.
Po Googleovom zemljovidu, od Preševa do Salzburga preko Hrvatske ima 1192 kilometra, a preko Mađarske 1305 kilometara.
Međutim, do šengenske granice u Mađarskoj izbjeglice imaju 590, a do šengenske granice u Sloveniji 803 kilometra i još moraju prijeći srpsko-hrvatsku granicu koja se strože nadzire zbog toga što Hrvatska nije u šengenskom režimu.
I zbog konfiguracije terena putovanje preko Hrvatske i Slovenije izbjeglicama je teže. Dunav je velika prirodna prepreka na granici Srbije i Hrvatske, a na istoku uz granicu još ima i minskih polja.
Granica Hrvatske i Slovenije nije toliki problem, ali izbjeglice na putu do austrijsko-njemačke granice čekaju Alpe. Sve su to razlozi zbog kojih im je do podizanja ograde i zatvaranja granice, put preko Mađarske bio privlačniji.
U Sloveniji izbjeglički val moguć kroz "dan ili dva"
Prve izbjeglice, od onih koji su u srijedu novom rutom za Europu umjesto u Mađarsku počeli iz Srbije ulaziti u Hrvatsku, u Sloveniji se očekuju "kroz dan ili dva", javljaju slovenski mediji koji se pozivaju na neimenovane izvore u policiji.
Kako je objavio ljubljanski list "Žurnal", val izbjeglica mogao bi Sloveniju zahvatiti najkasnije kroz dva dana.
Kamo će se točno oni usmjeriti za sada nije jasno, ali po onome što smo doznali najprije ih očekuju u općinama Lendava (uz granicu s Mađarskom) i u Gornjoj Radgoni (prema Austriji), navodi list, te dodaje da civilna zaštita ovih dana pravi izvide radi određivanja dodatnih lokacija za postavljanja šatora za izbjeglice.
Prijašnjih tjedana predstavnici slovenske vlade razgovarali su s 13 općina u kojima bi mogli biti postavljena prihvatilišta za migrante i izbjeglice ako dođu u većem broju.
"Žurnal" navodi da u policiji kažu da će se pri tretmanu izbjeglica i migranata držati zakona, ali nastojati što više pojednostaviti procedure te da je potrebno utvrditi koje su osobe koje su ilegalno prešle granicu.
Cerar: Spremni smo
Slovenija sa susjednim državama ima bilateralne ugovore o readmisiji osoba koji ilegalno prijeđu granicu, a ne zatraže azil, ali se zadnjih dana takav ugovor s Mađarskom, zbog situacije s izbjeglicama u toj državi, pokazao neoperativnim.
Prihvatni centri planiraju se i u Ilirskoj Bistrici, Črnomelju, Podlehu te u Brežicama, gdje tvrde da o detaljima nisu obaviješteni.
"Znamo da će do nas vjerojatno doći velika skupina ljudi, ali više od toga, i od načelnog dogovora da tim ljudima treba pomoći, u Brežicama ništa ne znamo", kazao je za "Žurnal" načelnik općine Brežice Ivan Molan.
Slovenski premijer Miro Cerar u srijedu je prilikom posjeta Lendavi, gdje je bilo govora i o izbjegličkom problemu, rekao da je Slovenija na mogući dolazak većeg broja izbjeglica i migranata spremna, ali da pri tome treba zajamčiti i sigurnost građana.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati