Zbog molitve pred Vinogradskom smanjen broj abortusa; Žene iz Hrvatske pobaciti odlaze u Bosnu
Foto: Anita Bukljaš/Index
VIJEST da KB "Sveti Duh" od 7. travnja ove godine više ne izvodi namjerne prekide trudnoće izazvala je veliku buru u javnosti. Predstojnik Klinike za ginekologiju i porodništvo Sveti Duh, dr. Berislav Mišković za Index je rekao kako je ženama ova zdravstvena usluga ukinuta zbog priziva savjesti svih liječnika Klinike za ginekologiju i porodništvo KB Sveti Duh.
> Ministarstvo zdravlja: Sve bolnice moraju omogućiti pobačaje
Ženama se ovim potezom ozbiljno ugrožava pravo koje im je zakonski omogućeno davne 1952. godine kada je prvi put pobačaj u Hrvatskoj legaliziran.
Zbog ovakvih neetičkih postupaka nekih liječnika, žene već sad iz Hrvatske odlaze na abortuse u susjednu Bosnu i Hercegovinu iako prema zakonu imaju pravo obaviti ga u Hrvatskoj, jer su to žene koje uplaćuju doprinose za zdravstveno i dopunsko zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj gdje bi morali moći ostvariti svoje zakonsko pravo na siguran, legalan i dostupan prekid trudnoće.
Međutim pritisci od strane Crkve sve su veći, a inicijativa "40 dana za život" već je djelomično uspjela u svom naumu. Njihove pristalice 40 dana pred KBC-om "Sestre milosrdnice" mole za zabranu pobačaja noseći transparente s natpisima "Mama čuvaj me", "Želim k tebi mama", "U ovoj se bolnici pobaci 500 djece godišnje", a sve to kako bi odvratili žene od prekida trudnoća. Upravo iz tog razloga žene slabije odlaze na abortus u ovu Kliniku, što je za Index potvrdio i predstojnik Klinike za ženske bolesti i porodništvo dr. Krunoslav Kuna.
Dr. Kuna: Trebamo omogućiti poštivanje zakona i u javno zdravstvenim ustanovama
Posjetili smo dr. Kunu u bolnici ispred koje smo i ovoga puta zatekli nekoliko osoba koje su molile noseći u rukama spomenute transparente.
"Lani smo imali ispod 100 namjernih prekida trudnoća, to je značajan pad. Broj pobačaja počeo je padati otkad su krenuli s molitvama ispred naše bolnice. To su pritisci na žene koje dolaze na pobačaj, a kojima nije bilo nimalo lako donijeti takvu odluku. Mi kao demokratska zemlja trebamo omogućiti poštivanje zakona i u javno zdravstvenim ustanovama", rekao je dr. Kuna.
Dodao je kako u svim civiliziranim zemljama žene mogu doći u državne bolnice na pobačaj te da im se to pravo ne smije uskratiti.
U KBC-u "Sestre milosrdnice" 16 liječnika izvodi namjerne prekide trudnoća dok ih desetero to odbija pozivajući se na priziv savjesti.
"Prvo smo imali samo dvoje, troje liječnika koji su odbijali vršiti abortuse da bi ih sad bilo 10 i to nakon što je Vijeće Europe 2010. donijelo deklaraciji o prizivu savjesti", rekao je dr. Kuna za Index.
Odluku KB "Sveti Duh" nije želio komentirati.
"U Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj godišnje se izvede otprilike 20-ak namjernih prekida trudnoće", tvrdi dr. Slavko Orešković, Predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode. Kaže da oko 30 posto liječnika obavlja namjerne pobačaje, ali da nema točnu evidenciju.
Dr. Orešković: Ženama treba biti dostupna zdravstvena usluga izvođenja abortusa u bolnicama
Dr. Orešković baš kao i dr. Kuna smatra da ženama treba biti dostupna i zdravstvena usluga izvođenja abortusa u bolnicama, dok na pitanje kako komentira odluku KB "Sveti Duh" koja je ukinula ženama to pravo, kaže kako "nisu upućeni u tu činjenicu".
Kakva je situaciju u KB Merkur, koliko se tamo vrši pobačaja te koliko liječnika ih odbija izvesti pokušali smo doznati od sanacijskog upravitelja Dinka Škegre, međutim odgovore na pitanje nismo dobili, nego nas je uputio na Ministarstvo zdravlja.
"U zadnjih desetak dana dobivamo ista pitanja od strana različitih medija vezano za obavljanje pobačaja. Obzirom na očito zanimanje javnosti za tu temu i Ministarstvo zdravlja je zatražilo od svih ustanova dostavu navedenih podataka, te smo stoga slobodni uputiti Vas da od njih zatražite iste", rekao je sanacijski upravitelj KB Merkur Dinko Škegro.
Inače Ženska mreža upozorava da kršenje zakona u bolnicama koje odbijaju ženama izvesti pobačaj prolazi nesankcionirano, da ginekolozi primaju pune plaće, a žene koje uplaćuju doprinose za zdravstveno i dopunsko zdravstveno osiguranje ne mogu ostvariti svoje zakonsko pravo na siguran, legalan i dostupan prekid trudnoće.
U isto vrijeme dok neke bolnice odbijaju ženama pružiti zdravstvenu uslugu koja im je zakonski zagarantirana, te iste žene šalju u privatne klinike, u kojima pak rade isti oni liječnici koji u državnim bolnicama to odbijaju pozivajući se na priziv savjesti i pritom masno naplaćuju.
Tako su Splićanku kojoj su odbili napraviti abortus poslali u privatnu kliniku gdje ga je platila 3000 kuna, a kako je sama navela, abortus joj je obavio liječnik koji je inače zaposlen u KBC Split.
Iako većina liječnika savjesno i odgovorno radi svoj posao, ima i onih čija se savjest može kupiti, a cijenu smo već naveli u slučaju Splićanke.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati