Zbogom plaćanju opomena! Popijač: To nas neće izvući iz krize; Grubišić banke optužio za mobbing
Foto: Davor Pongračić/Cropix
U SABORU se danas raspravljao o prijedlogu zakona koji sigurno spada među one kojima se građani najviše raduju. Novim Zakonom o zaštiti potrošača slanje opomena postaje protuzakonito. Izmjenama zakona o potrošačima također se uređuje i time share, ili zajedničko korištenje apartmana ili vikendica.
Izmjene zakona olakšat će bar malo život i tešku financijsku situaciju građanima. Više nitko neće moći naplaćivati opomene za račune. Potrošači će početi plaćati samo svoj stvarni dug i kamate, ali više ne i troškove opomene. Više ih tako neće moći slati niti trgovci, javna poduzeća, teleoperateri ali niti banke.Svi klubovi su podržali ove izmjene.
Prvi potpredsjednik Radimir Čačić kaže: "Ovdje se jasno navodi da se opomene za naplatu dospjelih, a nenaplaćenih potraživanja trgovaca ne mogu naplaćivati".
"Nećemo dopustiti da na tuđoj nevolji profitiraju beskrupulozni trgovci i pružatelji usluga"
"Ovo nije segment gdje nenaplaćenošću opomene mi na neki način negiramo samo postojanje duga, ovo je zapravo moment da ako dođemo u zakašnjenje i primimo opomenu, taj komad papira ne platimo iz nekog razloga, 100 ili 150 kuna", istaknula je Tamara Obradović Mazal iz Ministarstva gospodarstva.
SDP podržava ovaj prijedlog jer su trgovci i pružatelji usluga koristili opomene za lihvarsko iznuđivanje potrošača, poručila je Mirela Holy. "Nećemo dopustiti da se teška materijalna situacija u kojoj se nalaze mnogi građani i građanke Hrvatske zloupotrebljava te da na tuđoj nevolji profitiraju beskrupulozni trgovci i pružatelji usluga", rekla je Holy.
"Ovakve pomalo populističke mjere neće pomoći građanima u pokrivanju sve većih životnih troškova"
S tim se složio i HDZ. Đuro Popijač kaže da se ne može dopustiti apsurd da se zarađuje na opomenama. Ipak, kritizirao je Vladu i pitao kad će napraviti nešto da se građani izvuku iz teške situacije.
"Ovakve pomalo populističke mjere, neće pomoći građanima u pokrivanju sve većih životnih troškova. Pad društvenog proizvoda, pad potrošnje, rast nezaposlenosti, pad gospodarskih aktivnosti puno su veća prijetnja životnom standardu građana, nego plaćanje opomena vjerovnicima", naglašava Popijač.
"Evo i sam sam dobio obavijest da s obzirom da nisam imao niti primitaka niti izdataka sa svog tekućeg računa sam dužan 50 kuna jer eto, oni prate moj račun"
HDSSB-ov Boro Grubišić u svojoj raspravi okomio se na banke, koje su prema nekim informacijama zaradile više od tri milijarde kuna na raznim naknadama. Grubišić je banke optužio za mobbing i naveo svoj primjer.
"Evo i sam sam dobio obavijest da s obzirom da nisam imao niti primitaka niti izdataka sa svog tekućeg računa sam dužan 50 kuna jer eto, oni prate moj račun, pa sam dobio negativnih 50 kuna, valjda zato što vode moj račun i zato što postoji tamo, ne znam", rekao je Grubišić.
Prema procjeni samo banke godišnje na troškovima opomena zarade oko tri milijarde kuna
Hrvatska udruga banaka smatra da izmjene Zakona o zaštiti potrošača nisu u duhu europske prakse. Bankovne opomene, tvrde, u 80 posto slučajeva išle su u korist potrošača. Predsjednik udruge Zoran Bohaček kaže: "Ako su neka poduzeća, vjerojatno ne banke, pretjerivala s iznosima na opomenama, u redu je da se postavi određeni limit".
Odgovorio mu je potpredsjednik Čačić: "Izjavu da je reakcija na preko 80 posto opomena pozitivna nije nešto što smatram ciničnim".
Procjenjuje se da samo banke godišnje na troškovima opomene zarade oko tri milijarde kuna, kada se tome pribroje i ostala poduzeća riječ je o uistinu ogromnoj svoti koju više neće plaćati građani.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati